szerző: PjotrKlukon Edit és Ránki Dezső négykezes zongoraestje – A Zongora-sorozat idei utolsó hangversenyén a Müpában. 2021. november 24. (szerda), 19.30 óra – Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Különleges koncerttel zárul a 2021-es év az MVM Koncertek – A Zongora-sorozat Müpa-bérletében a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. November 24-én Klukon Edit és Ránki Dezső zongoraestjén Liszt Ferenc műveiből hallhatnak válogatást a szerző által készített négykezes átdolgozásban. A koncerten a Hősi sirató, a Tasso, az Orpheus és az Ideálok szimfonikus költeményeit hallhatják az érdeklődők.
A zongoraművész házaspár az októberi Liszt Ünnepen eljátszotta a szerző összes szimfonikus költeményét négykezes változatban, két este alatt összesen négy órában. Akkor a helyszínnek is különös jelentősége volt, hiszen a művek a Régi Zeneakadémia Liszt egykori otthonával összenyitható kamaratermében szólaltak meg szűk körben. Pár héttel ezelőtt Bayreuth-ban, a csodálatos régi operaházban játszották a Weimar-Bayreuth Nemzetközi Liszt Zongoraverseny nyitókoncertjét, erre válogatott Klukon Edit és Ránki Dezső egy programot a szimfonikus költeményekből, amely most a Müpában is elhangzik.
Két kerek évforduló is kapcsolódik a koncerthez: Ránki Dezső idén ünnepelte 70. születésnapját, Liszt pedig éppen kétszáztíz évvel ezelőtt született. Klukon Edit és Ránki Dezső – akik nemcsak a pódiumon, az életben is társak – elképesztő koncentrációval, egymásra hangoltsággal, egyfajta mély művészi szimbiózissal szólaltatják meg a műveket a szerző négykezes átdolgozásában november 24-én a Müpa Bartók Béla Nemzeti Hangversenytermében.
2021. november 24. (szerda), 19.30 óra – Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Klukon Edit és Ránki Dezső zongoraestje – „MVM Koncertek – A Zongora”
Válogatás Liszt Ferenc szimfonikus költeményeiből a szerző által készített négykezes átdolgozásban.
Héroïde funèbre / Hősi sirató (8. szimfonikus költemény)
Tasso, Lamento e Trionfo / Tasso, gyász és diadal (2. szimfonikus költemény – Byron verse nyomán)
Orpheus / Orfeusz (4. szimfonikus költemény)
Die Ideale / Az ideálok (12. szimfonikus költemény – Friedrich Schiller verse nyomán)
Néhány évvel korábbi „előhang” után 1985-ben kezdtünk együtt koncertezni, már első alkalommal is Liszt-művet, a Mazeppa négykezes változatát játszottuk Lukin László tanár úr felkérésére. Azóta immár félezerszer léptünk fel közösen, a rengeteg itthoni koncert mellett Európa legtöbb országában, Amerikában és Japánban. Liszt zenéje és személyisége mindig közel állt a szívünkhöz, művei közös zenélésünk egyik alappillérét alkotják. A Via Crucis – melyet főművei közé sorolunk – négykezes változatát 1986-ban, a Faust-szimfónia korábbi, a legutóbbi időkig csak kéziratban létező kétzongorás átdolgozását 1990-ben mi mutattuk be. Beethoven IX. szimfóniájának nagy műgonddal készített kétzongorás átiratát is rendszeresen játszottuk. Kezdettől fogva műsoron tartunk néhányat a szimfonikus költeményeiből négykezes változatban, de mostanában jutottunk arra az elhatározásra, hogy tanuljuk meg az összeset. Liszt a zenekari változatok komponálásával egy időben készített kétzongorás kivonatokat, viszont évekkel, sok esetben 15-20 évvel később négykezes formába is öntötte őket rengeteg változtatással, így igazi, csodálatos zongoraművek születtek. Hatalmas, örömteli és felemelő feladat ezeket a nagyközönség által jórészt ismeretlen változatokat eljátszani. Mindezt annak kapcsán is, hogy 2021-ben ünnepeljük Liszt Ferenc 210. születésnapját. Ehhez egy személyes évforduló is társul, idén betöltöm hetvenedik életévemet (zárójelben említendő érdekesség: 70 x 3 = 210). Mindkettőnk nevében: Ránki Dezső
Jegyvásárlás a Müpa és a Zeneakadémia jegypénztárában és a azongora.hu honlapon.