szerző: AndrásMortiis, Susperia, Sanguis in Nocte 2004 október 21, Vörös Yuk
Október 21-én, csütörtökön másodszor érkezik hazánkba Mortiis. A trollmaszkos norvég előadó az északi mezőny egyik legfordulatosabb pályafutását mondhatja magáénak: eddigi karrierje során három egészen eltérő zenei műfajban is kipróbálta magát, zenekari tagként és önálló művészként tucatnyinál is több albumon szerepelt mint hangszeres, énekes és dalszerző.
Nevét először a legendás norvég black metal banda, az Emperor basszusgitárosaként ismerhette meg az underground muzsikák közönsége, ő játszott a csapat klasszikus Wrath of the Tyrant demóján és debütáló EP-jén, sőt, az igen ritka As the Shadows Rise kislemezen is. Rövidesen azonban - elunva a templomgyújtogatások és a Mayhem-gitáros Euronymous meggyilkolása miatti kaotikus állapotokat és a folytonos rendőrségi kihallgatásokat - kilépett a bandából, és átköltözött Svédországba a barátnőjéhez. Nem lévén kedve újra beszállni egy zenekarba, hangszerét szintetizátorra cserélte, és egymagában, Mortiis név alatt kezdett lemezeket készíteni. Tevékenysége jócskán túlmutatott egy egyszerű zenei projecten, az egyes albumok egy alaposan kidolgozott koncepcióba illeszkedtek, amely szerint a muzsika révén egy Mortiis névre hallgató időtlen lény ismerteti meg az emberekkel távoli birodalmát. A sötéten hömpölygő, monumentális kompozíciók ugyan nem tették egyszerűvé a befogadást (az első három lemez rendre két-két, 20-30 perces tételből állt), Mortiis zenéjének népszerűsége mégis egyre nőtt. Habár a zenész szinte azonnal elkezdett különböző sideprojectekkel (Vond, Fata Morgana, Cintecele Diavolui) is foglalkozni, s az anyabanda koncepciójába nem illő, de nem kevésbé magas minőségű albumokat is megjelentetett ezek neve alatt, az 1994-es Fodt til a herske debüt után évente érkeztek a Mortiis-lemezek. 1995-ben napvilágot látott az Anden som gjorde oppror, 1996-ban a Keiser av en dimensjon ukjent, 1997-ben pedig a Crypt of the Wizard, amely szakítva a korábbi hagyománnyal, tíz dalt tartalmazott. Az 1998-as Stargate album aztán további változásokat hozott: a dalokban a szintetizátor mellett megjelent az akusztikus gitár, a lemezen pedig egy vendég, Sarah Jezabel Deva énekesnő is szerepelt, akinek hangját a közönség a Covenant, a Therion és a Cradle of Filth albumain ismerhette meg.
Mortiis valódi zenei metamorfózisa azonban csak ezután következett, a hároméves hallgatást követően megjelent The Smell of Rain című albummal ugyanis egy egészen új éra kezdődött a művész karrierjében, aki szakított az addigi zenei világával és az elektronikus hangzások felé fordult. Az energikus, szinte már táncolható dalokat tartalmazó album melyen a zenész énekesként is debütált - meglepően nagy sikert aratott, s ezzel a színpadra való muzsikával turnézni is indulhatott Mortiis. Vendégmuzsikusai társaságában Budapestre is eljutott, s a 2003-as Gothica fesztiválon roppant sikeres koncertet adott a Petőfi Csarnok közönsége előtt. 2004-ben aztán ismét nagylemezzel jelentkezett, amelyen - megtartva a munkáira mindig jellemző roppant magas színvonalat - ha lehet, még mélyebbre merült az elektronikus zenében, egyúttal azonban igen nagy hangsúlyt helyezett a gitárokra is. A The Grudge album budapesti bemutatójától tehát bizton várhat mindenki egy, talán még a tavalyinál is lendületesebb, eleven és hangulatos koncertet, amelyen a két utolsó nagylemez legjobb, legütősebb dalai szólalnak majd meg.
Mortiis vendégzenekara ezen a turnén az 1998-ban létrejött Susperia. Megalapítója Tjodalv, a Dimmu Borgir és az Old Mans Child egykori dobosa, illetve Cyrus, aki szintén az utóbbi zenekarból lehet ismerős. Aktív tevékenységük 1999-ben kezdődött meg, az Abyss Studióban Peter Tägtgren közreműködésével rögzített Predominance című bemutatkozó albumuk pedig 2001-ben jelent meg. A következő évben Vindication címmel megérkezett a folytatás, idén pedig a boltokba került az egyre népszerűbb zenekar harmadik nagylemeze, az Unlimited is. Saját megfogalmazásuk szerint a Susperia zenéje nem black, nem death, hanem egyszerűen hamisítatlan, energikus metal és arra is felhívják a figyelmet magukkal kapcsolatban: senki sem tudhatja, mi vár rá, mikor játszani kezdenek!
Az estét a hazai Sanguis in Nocte nyitja majd, akik 1999-ben alakultak, egyetlen EP megjelentetése után azonban fel is oszlottak. 2003-ban aztán két régi tag és a Ravenshades két zenésze újra beindította a bandát, 2004-ben egy újabb EP-vel jelentkeztek, s a nyáron ők voltak a Kultiplexben a The Crüxshadows előzenekara is. Muzsikájukban érdekesen keverik a középkori zene egyes elemeit indusztriális alapokkal és feszes gitárjátékkal, különösen érdemesek tehát e koncert látogatóinak figyelmére.
A rendezvény 18:30-kor kezdődik, a belépő ára elővételben 3000, a helyszínen 3500 Ft.