szerző: A38Tuxedomoon (USA), Ion (H) 2004 október 22, A38 Hajó
Kultúrtörténeti eseménynek ad színteret október végén az A38 Hajó. A több mint negyedszázados Tuxedomoon, az avantgárd elektronikuszene letéteményese először ad koncertet Magyarországon.
A műfajmeghatározó kollektíva zenei skálája a new wave poptól a dzsesszen át a szintetizátoros hangzásig terjed. Fellépéseik nem egyszerűen koncertek, de színpadi art-produkciók is egyben. A kísérleti zene ősatyjai, Blaine L. Reininger (keyboard és hegedű) és Steven Brown (keyboard és más hangszerek) akkor még zenei főiskolásként, 1977-ben kezdték meg működésüket San Franciscóban, ahol ez idő tájt a new wave és a punk élte virágkorát.
Brown helyi színházas kapcsolatainak köszönhetően nemcsak felszerelést de alkalmi énekeseket is szerzett alakuló együttesükhöz Gregory Cruikshank és Victoria Lowe személyében. Segítségükre volt rajtuk kívül Winston Tong énekes és előadóművész is.
1978-ban a kor egyik legnagyobb hatású new wave formációja, a Devo előzenekara voltak, majd ugyanebben az évben elkészítették első kislemezüket Pinheads on the Move címmel. Lowe az első nagylemez (No Tears) megjelenése előtt kiszállt az együttesből, amelyen közreműködött Michael Belfer (gitár) és Paul Zahl (dobok) is. Tong és Belfer időröl időre kiszálltak a zenekarból és Peter Principle (sz. Peter Dachert) csatlakozott mint állandó tag. 1979-ben a Residents Ralph Recordshoz szerződtek, amely meghozta számukra az elismertséget a tengerentúlon is. Mivel közelebb érezték magukhoz az európai elektronikuzenei törekvéseket, az 1980-as Half Mute című második albumuk után (amiben Tong visszatért a filkészítő és látványtervező Bruce Geduldiggal) európai turnéra indultak. Az 1981-ben kiadott Desire album után az együttes Rotterdamba tette át székhelyét, ahol Reininger szólóban is tevékenykedett. Ebben az időben Maurice Bejart balett produkciójához is készítettek zenei anyagot, amelyet Divine címen adtak ki 1982-ben. Reininger szóló karrierje miatt 1983-ban otthagyta a csapatot, helyette Frankie Lievaart és Luc Van Lieshout kürtös csatlakozott.
A Tuxedomoon legnagyobb üzleti sikerét a Holy Wars című 1985-ös album hozta meg. Miután Tong elhagyta a zenekart, már csak Brown és Principle maradtak az alapító tagok közül. 1986-ban csatlakozott hozzájuk a multi-instrumentalista Ivan Georgiev, aki a Ship of Fools című albumuk zenei munkálatait végezte. Az alapvetően dzsessz hangvételű You (1987) után végre itt van a legújabb stúdióalbum: a Cabin in the Sky. Az új album egy kvázi mozielőadás keretében egyszerre idézi meg Miles Davis, a német elektronikuszene, Paolo Conte, a Radiohead, Debussy és Michael Nyman szellemét. A Cabin in the Sky az eredeti felállású nemrégiben egyesült zenekar munkája, amely egyszerre romantikus és lázadó, a határtalan képzelet mezsgyéjéről. Az albumon az eredeti tagokon kívül olyan vendégművészek szerepelnek mint Tarwater, John McEntire (Tortoise), Aksak Maboul, Marc Collin, Juryman és DJ Hell.
A Tuxedomoon előtt a modern és kortárs-zenei gyökerekből építkező zenekar az Ion lép színpadra. A zenekart T. Bali zeneszerző, kísérleti gitáros alapította 2000-ben. Számos koncert, színház és kortárs-modern táncdarab zenéjének előadása után alakította ki a rendkívül széles zenei spektrumban megszólaló és kategórizálhatatlan stílusát.
Különböző zenei műfajokban működő alkotók szimbiózisa és a zenei szemléletek másságából kialakult kontrasztok teremtik meg az ION együttes sokszínüségének alapját. A tagok között egyaránt megtalálhatóak a klasszikus műveltségű zenészek, improvizatív kortárs-zenei kísérletezők és modern zenei irányzatokban gondolkodó alkotók
A Tuxedomoon diszkográfiája: Half-Mute CD Divine CD Solve Et Coagula (The Best Of ...) CD 2020 Holy Wars CD Desire /No Tears CD Scream With a View 12” Pinheads On The Move CD Ships Of Fools CD No Tears CDS Suite En Sous-Sol / Time To Lose / Short Stories CD You CD The Ghost Sonata CD Cabin In The Sky CD
Belépő elővételben:3000 Ft, a koncert napján: 3500 Ft.