szerző: PjotrAz „Improvizáció” a Zeneakadémia Nagytermében „A Zongora 1-ben”-sorozaton Balázs János és Szakcsi Lakatos Béla közös koncertje 2019. november 22. (péntek), 19.30 óra, Zeneakadémia Nagyterme
Egy különleges zongoraesttel lepi meg az „MVM Koncertek – A Zongora 1-ben”-sorozat a közönségét november 22-én a Zeneakadémia Nagytermében. A koncert az Improvizáció címet viseli, de mit rejt ez valójában? Balázs János nevét nem kell bemutatni a klasszikus zene kedvelőinek, egy ország ismeri és rajong a fiatal Kossuth-díjas zongoraművészért. Ugyanilyen emblematikus alakja a magyar jazznek Szakcsi Lakatos Béla zongoraművész, aki idén ünnepelte 76. születésnapját.
És mégis milyen kapocs lehet a két művész között a zenén és a zongorán túl? Nos, éppen a címben szereplő improvizáció. Mindkét művész, a saját maga műfajában – Balázs János a klasszikus zene keretei között, Szakcsi Lakatos Béla a jazz műfajában – híres improvizációs kedvéről és tehetségéről. E két, első látszatra merőben ellentétes műfaj két egészen különleges zongoristája lesz ennek az egyedülálló koncertnek a főszereplője. Nem mindennapi élményre számíthatnak a résztvevők, és ne feledjük: az improvizáció megismételhetetlen, exkluzív élményt tartogat számunkra!
A Müpában december 11-én Jevgenyij Kiszin hatalmas sikerű koncertje után újabb világhírű orosz zongoraművész, a Grammy-díjas Arkagyij Volodosz lesz A Zongora-sorozat vendége. A nagy érdeklődéssel várt hangversenyen Liszt és Schumann műveket hallhat a sorozat rajongótábora.
2019. november 22. (péntek), 19.30 óra – Az Improvizáció Balázs János és Szakcsi Lakatos Béla zongoraestje,
„MVM Koncertek – A Zongora 1-ben” 3.
Két műfaj, két nagyszerű zongorista egy pódiumon – de aki versenyre számít, csalódni fog. Aki viszont arra kíváncsi, hogyan hat egymásra a klasszikus zene és a jazz a két kitűnően improvizáló muzsikus kezében, az egyedülálló koncertélményre számíthat a Zeneakadémián.
Balázs János egyike a legkeresettebb és legsikeresebb zongoraművészeknek, a világ neves koncerttermeinek állandó szereplője. Azon kevés művészek közé tartozik, akit a közönség szeretete és a szakma elismerése egyaránt körülvesz.
A 31 éves Kossuth-díjas zongoraművész a Liszt Ferenc Zeneakadémián diplomázott, jelenleg az egyetem tanára. Olyan neves művészekkel és karmesterekkel dolgozott együtt, mint Mischa Maisky, Vásáry Tamás, José Cura, Várdai István, Pinchas Steinberg, Charles-Olivier Munroe, Stéphane Denéve, Ksenia Zharko vagy Gwendolyn Masin. Emellett számos neves egyetemen tartott mesterkurzust, mint: McGill University, Kanada, Shenyang Conservatory of Music, Hanoi Conservatory of Music. Jelentős koncerthelyszínei az elmúlt években: Konzerthaus Wien, Barbican Centre London, Concertgebouw Amsterdam, Cité de la Musique Paris, Megaron Athen, Palau de la Música Catalana, Vendégszerepelt Amerika és Ázsia ismertebb koncerttermeiben. Fellépett a Brüsszeli Filharmonikusokkal, a Dortmundi Filharmonikusokkal, az Aspeni Filharmonikus Zenekarral, a Magyar Nemzeti Filharmonikus Zenekarral, a Liszt Ferenc Kamarazenekarral, az Óbudai Danubia Zenekarral, a Moscow Women Symphony Orchestrával, a Budafoki Dohnányi Zenekarral és a Magyar Rádió Szimfonikus zenekarával. 2016-ban klasszikus zenei fesztivált alapított, melyet példaképe, Cziffra György szellemi hagyatékának ápolására ajánlott fel. A fesztivál kiemelt figyelmet fordít a fiatal tehetségek támogatására, mesterkurzusokkal és magas pénzjutalommal járó díjakkal segíti a pályájuk elején álló művészeket.
Önálló bérletei, a „Balázs János 3 arca”, „A Zongora 3 arca”, a „ZongOpera” is teltházzal és osztatlan sikerrel zárultak. Az elmúlt években Budapesten a Bazilika előtti Szent István téren ZEnergia címmel tartott szabadtéri koncertjeit alkalmanként is több mint 10.000 néző hallgatta meg. Virtuóz játéka, magasszintű zongoratechnikája mély zeneiséggel párosul, különleges képessége van arra, hogy játékával megszólítsa a közönséget.
Szakcsi Lakatos Béla a magyar jazz emblematikus alakja, élő legenda, akinek pályája már lassan 60 éve tart, s akinek játékán nemzedékek nőttek fel. Az idén 76 éves, Kossuth-díjas zongoraművész amellett, hogy „anyanyelvi szinten beszéli” a jazzt, számos egyéb műfajban is kamatoztatja zenei érzékenységét és virtuozitását, így nem egy színpadi mű és zenei gyűjtemény is fűződik a nevéhez.
Zenekarai világhírűek és legendásak, lemezeit csaknem a világ minden táján hallgatják. Legkedveltebb terepe mégis az improvizáció: játékában az amerikai bebop világa ötvöződik a roma zene sajátosságaival,
a könnyűzene a klasszikus zenével, s mindezt a szintézist átitatja az az utánozhatatlan szenvedély, az a gyermeki játékosság és az a tudós attitűd, amit csakis egy szóval lehet jellemezni: Szakcsi