magazin [fesztivál] 2019. november 7. csütörtök 04:21
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrPénteken kezdődik a Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivál Grammy-díjas nagyságok koncertjei, nyilvános mesterkurzusok november 8-10. között a Zeneakadémián
A klasszikus gitár nagyjai, három Grammy-díjas legenda lesz a vendég az idei Budapesti Nemzetközi Gitárfesztiválon november 8-10. között a Zeneakadémián. Az Eötvös József Liszt-díjas gitárművész, a Zeneakadémia tanszékvezető tanára által hat éve életre hívott rangos fesztivál a klasszikus gitárzenét helyezi el a hazai zenei életben a megfelelő helyre, bemutatva a hangszer és irodalmának sokoldalúságát és kiemelkedő művészeit. Az idei fesztiválon David Russel a világszerte turnézó angol gitárművész, a londoni királyi Zeneakadémia tanára ad koncertet a Zeneakadémia Nagytermében, Manuel Barrueco a kubai-amerikai származású, lírai játékáról híres kiemelkedő gitárművész és Paul O’Dette, amerikai lantművész, szakterületének egyik legbefolyásosabb előadóművésze, karmester pedig a Solti György teremben lépnek fel. Minden világhírű vendégművész szólóestet ad és egy másik napon nyilvános mesterkurzust tart. A fesztivál koncertjeiről és a mesterkurzusokról a http://www.budapestguitar.com oldalon található bővebb információ.
Az eredetileg a Solti terembe meghirdetett koncertek közül az egyiket, David Russell estjét a nagy érdeklődésre való tekintettel a szervezők áttették a Nagyterembe, így a már telt házas koncertre ismét kaphatók jegyek. A további koncertekre is gyorsan fogynak a belépők, érdemes időben gondoskodni jegyéről annak, aki szeretné meghallgatni valamelyik gitárlegendát.
A klasszikus gitár sokáig háttérbe szorult a magyar zenei tradíciók hangszerei mellett. 2002-ben gyökeres változás indult el a hangszer magyarországi fejlődésében: Eötvös József gitárművész vezetésével elindult a Liszt Ferenc Zeneakadémia klasszikus gitár osztálya. Rövid időn belül bebizonyosodott, hogy a gitár méltó partnere a többi hangszernek, az elmúlt 15 év alatt pedig több mint két tucat helyezést értek el nemzetközi versenyeken a tanszak hallgatói.
A hangszer teljes kibontakozása végül a fesztivállal vált lehetővé, amelyhez nemzetközi versenyek és mesterkurzus is csatlakozik. A Budapesti Nemzetközi Gitárfesztivál és Verseny beváltotta a hozzá fűzött reményeket. A rendezvény az elmúlt négy évben Magyarország legnagyobb klasszikusgitáros eseményévé nőtte ki magát. A fesztivál minden koncertje színvonalas klasszikuszenei produkció, a gitár nagy művészeivel és zeneszerzőivel, összes koncertje teltházas előadás volt, akár a Zeneakadémia Solti György Kamaratermében, akár a Nagyteremben került megrendezésre.
„Az idei fesztiválnak a nem túl szerénynek tűnő Legendák címet adta az Eötvös házaspár. De zenetörténeti, gitártörténeti szempontból ez a cím még kevés is. Aki ellátogat a novemberi koncertsorozatra, a Zeneakadémiára, az olyan legendákat hall élőben, akik befejezték egy hangszer elfogadottá tételét világszinten. Ezt ugyanilyen módon fejezte be Magyarországon Eötvös József.” – írja Domonkos Máté.
Kevés zenésznek sikerült olyan határozott szaktekintélye válni, mint Paul O’Dette-nek a lanton. Egy író úgy vélekedett róla, mint “a legtisztább példája egy zseninek, aki ehhez a hangszerhez nyúlt.” Valójában O’Dette segített kialakítani azt a technikai és stilisztikai színvonalat amire a 21.századi zenészek törekednek. Ebben a folyamatban segített beoltani a előadóművészi mozgalmat a történelem tudatosság, idiomatikus pontosság és ambiciózus önkifejezés tökéletes kombinációjával. O’Dette egyszer visszaemlékezése szerint: “Emlékszem amikor először elkezdtem lantozni, abban az időben az általános nézet a reneszánsz zenéről az volt, hogy egyfajta kifejezés előtti kor volt -- hogy az emberek nem használtak dinamikát és különböző hangszíneket...[de] minél többet tanultunk annál világosabbá vált, hogy mindezeket a kifejező eszközöket használták a 16. században is.” O’Dette nek jár az elismerés nagyrésze, hogy ezt az aspektustát a korai zenének az előadási gyakorlat előterébe hozta. (Jeremy Grimshaw)
David Russel világszerte híres egyedülálló zenei tehetségéről és inspiráló művészetéről – egyaránt dicséri őt a közönsége és a kritikusok. A londoni királyi Zeneakadémia munkatársa, 1997-től. Tanulmányai alatt a Királyi Akadémián kétszer is megnyerte a Julian Bream-díjat, majd számos másik nemzetközi díjat is nyert, többek között az Andrés Segovia versenyt, a José Ramírez Versenyt és a tekintélyes Francisco Tárrega Versenyt is. Idejének nagy részét világkörüli turnékkal tölti, és rendszeresen fellép York, London, Tokió, Los Angeles, Madrid, Torontó vagy Róma híres koncerttermeiben. Közönsége csodálja zenei zsenialitását és magával ragadó színpadi jelenlétét.
Manuel Barrueco korunk egyik legkiemelkedőbb gitárosa. Páratlan előadóművészetét úgy jellemzik, mint nagyszerű hangszerjátékos, kiemelkedő és elegáns zenész, aki csábító hangzással és rendkívüli líraisággal játszik. Munkásságának legfőbb célja, hogy a gitárt a világ főbb zenei centrumaiba eljuttassa. Az utóbbi harminc évben fellépett az Egyesült Államok legfontosabb koncerttermeiben, a Miami-i New World Symphony-tól a Seattle Symphony-ig, a Hollywood Bowl-tól a New York-i Lincoln Centerig.
Program
2019. november 8. péntek
10:00-13:00 NYILVÁNOS MESTERKURZUS
DAVID RUSSELL (Anglia)
Helyszín: Zeneakadémia, Solti György Kamaraterem (1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.)
JEGYEK: 3.000, - Ft
19:00 Koncert
MANUEL BARRUECO (KUBA-USA) gitárestje
Helyszín: Zeneakadémia, Solti György Kamaraterem (1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.)
JEGYEK: 7.000, - Ft 8.000, -Ft
2019. november 9. szombat
10:00-13:00 NYILVÁNOS MESTERKURZUS
MANUEL BARRUECO (KUBA-USA)
Helyszín: Zeneakadémia, Solti György Kamaraterem (1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.)
JEGYEK: 3.000, - Ft
19:00 Koncert
PAUL O’DETTE (USA) lantművész szólóestje
Helyszín: Zeneakadémia, Solti György Kamaraterem (1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.)
JEGYEK: október 10-től: 5.500, - Ft 6.500, -Ft
2019. november 10. vasárnap
10:00-13:00 NYILVÁNOS MESTERKURZUS
PAUL O’DETTE (USA)
Helyszín: Zeneakadémia, Solti György Kamaraterem (1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.)
15:00-18:00 NYILVÁNOS MESTERKURZUS
PAUL O’DETTE (USA)
Helyszín: Zeneakadémia, Solti György Kamaraterem (1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.)
JEGYEK: 2.000, - Ft
19:00 Koncert
A Grammy-díjas
DAVID RUSSELL (Anglia) gitárművész szólóestje
Helyszín: Zeneakadémia, Solti György Kamaraterem (1061 Budapest, Liszt Ferenc tér 8.)
JEGYEK: 7.000, - Ft 8.000, -Ft
BÉRLETEK:
„Legendák” kombinált bérlet tartalma: Az összes program
(Mesterkurzusok és koncertek: 2019. november 8-9-10.)
Október 1-től: 24.000, -Ft és 27.000, -Ft
„Legendák” koncertbérlet tartalma: Koncertek 2019. november 8-9-10.
Október 1-től: 19.000, -Ft és 22.000 Ft