szerző: PjotrIV. Meybahar est - Martha Mavroidi & Giorgos Ventouris (GR) 2019. október 26. Fonó
Ha egy zenekar első lemeze nemzetközi toplistára kerül fel, arra érdemes odafigyelni! Ilyen remek album a Meybahar görög-magyar zenekar első lemeze is, amely Abyss címmel jelent meg a Fonó kiadásában 2019 tavaszán. Alig telt el pár hónap és felkerült a – főként a régió zenéit szemléző - Balkan World Music Charts listájára, amelyen most a harmadik negyedévebn is a rangos, ötödik helyen szerepel.
A magyar-görög zenekar rendre egész estés programokkal tér vissza a Fonóba, külföldről hívnak zenei mestereket és előadókat. Legközelebb október 26-án lépnek fel a Sztregova utcai Fonóban, amikor Martha Mavroidi és Giorgos Ventouris lesz a vendégük Görögországból.
Martha Mavroidi az egyik legnagyobb hatású ma élő fiatal tehetség, énekes, dalszerző és lafta játékos Görögországban. Különböző balkáni énektechnikákban elmélyült tudása, hangjának szépsége, szeretetre méltó előadói stílusa, valamint a Magyarországon nagyon ritkán hallható hangszer, a lafta játéka garantálja a csodálatos koncertélményt!
Martha Mavroidit már gyermekkorától kezdve a legtehetségesebb görög előadóművészek között tartották számon hazájában. Népzenei és muzikológus tanulmányait Athénban végezte, majd etnomuzikológusként tanult Londonban és Los Angelesben. Később Amsterdamban szerzett kortárs zenei ismereteket. Zenekarával bejárta már Európa és Amerika legizgalmasabb fesztiváljait. Fiatalkora ellenére már a legtöb legendával állt már egy színpadon (Stathis Koukoularis görög hegedűssel, Savina Yannatouval, és Eliza Carthy angol népdalénekes és hegedűművésszel), de fellépett már a Görög Nemzeti Operában is. Számos dalt szerzett díjnyertes filmekhez és színházi előadásokhoz is. Először hallhatjuk majd Magyarországon, ahol ez alkalommal zenészpartnere Giorgos Ventouris fogja kísérni
A Meybahar magával sodró világa az Égei-tenger és a kisázsiai kultúrák zenei gyökerein keresztül vezet el bennünket lelkünk belső rezdüléséig. A zenekar Marilia Pilti görög szantúr (a magyar cimbalom rokona) és Kopcsik Márton hegedű, és saját fejlesztésű zengőhúros brácsa duójából született. A szantúr és hegedű tökéletes zenei párt alkotva, különleges atmoszférát teremt a színpadon. A zene pulzusát Krolikowski Dávid ütőhangszereken, Varga Merse dohollán és keretesdobon, Takács Péter pedig tablán biztosítja: ritkán hallható fúziója ez a mai dobhangzásnak, a közel-keleti kézi ütőhangszeres technikának és a gazdag indiai ritmus hagyománynak. Az együttes duó, trió, kvartett és teljes öttagú felállásban egyaránt fellép. Világhírű előadóművészeket hív meg vendégül, és dolgozik velük egy színpadon (pl.Ross Daly és Kelly Thoma, Haig Yazdjian).