kultúra [előadás] 2019. szeptember 18. szerda 03:54
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrRánki Dezső zongoraestjével folytatódik az MVM Koncertek
A Zongora-sorozat szeptember 21-én a Müpában, a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben. A nagy érdeklődéssel várt koncert első felében Beethoven művek csendülnek fel: az Esz-dúr zongoraszonáta (mely a „Quasi una fantasia” címet viseli) után részleteket hallhatnak a 6 bagatellből, majd a zeneszerző egyik korai darabját, az E-dúr szonátát tűzi műsorra a kétszeres Kossuth-díjas művész. A Beethoven darabok után is izgalmasan folytatódik a hangverseny. A korai romantika egyik legkiemelkedőbb alkotása, Schumann op. 17-es C-dúr fantáziáját hallhatja a közönség. A művet Schumann Lisztnek dedikálta, egy bonni Beethoven szobor felépítésének hozzájárulásaként.
A Zongora sorozat következő vendége a Müpában az orosz sztárzongorista, Jevgenyij Kiszin lesz november 5-én.
Az MVM Koncertek októberben a Gödöllői Nemzetközi hárfafesztivállal folytatódnak október 3-6. között olyan neves művészek fellépésével, mint Maria Graf, Joel von Lerber és Vigh Andrea. A fesztiválon a Junior Prima Díjas Farkas Mira is önálló esttel lép a közönség elé. Fiatal tehetségek bemutatkozása mellett hárfabemutató koncertet is tartanak gyerekeknek.
2019. szeptember 21. (szombat), 19.30 óra – Müpa, Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Ránki Dezső zongoraestje – „MVM Koncertek – A Zongora 1-ben”
Beethoven: Esz-dúr szonáta, op. 27/1, 6 bagatell, op. 126 (részletek), E-dúr szonáta, op. 14/1,
Schumann: C-dúr fantázia, op. 17
Jegyvásárlás a Müpa és a Zeneakadémia jegypénztáraiban.
Ránki Dezső 1973-ban szerzett diplomát a Zeneakadémián Kadosa Pál és Rados Ferenc növendékeként. 18 évesen nyerte meg a Zwickaui Nemzetközi Schumann-verseny 1. díját, ez idő óta koncertezik világszerte. Játszott többek között a Berlini Filharmonikusokkal, a Londoni Filharmonikusokkal, az amszterdami Concertgebouw zenekarával, a párizsi Orchestre Nationallal és számos neves karmesterrel, pl. Solti Györggyel, Végh Sándorral, Lorin Maazellel, Zubin Mehtával. 1985 óta Klukon Edit társaságában is koncertezik négykezes és kétzongorás művekkel. Az utóbbi években Berlinben, Párizsban, Tokióban, New Yorkban, Londonban is volt fellépésük. A BMC kiadónál megjelent közös lemezeiken Liszt, Satie és Dukay kompozícióit hallhatjuk. 1973-ban Liszt-díjjal, 1978-ban Kossuth-díjjal, 1982-ben Budapest Főváros Művészeti Díjával, 1984-ben Érdemes Művész címmel, 1988-ban Bartók–Pásztory-díjjal, 1990-ben Kiváló Művész címmel, 2005-ben Prima Primissima Díjjal tüntették ki. 2006-ban a „Köztársasági Érdemrend Középkeresztje a Csillaggal” kitüntetésben részesült, 2008-ban pedig másodszor is Kossuth-díjat kapott.