szerző: MonyóZORÁN - ARÉNA 2019 2019. október 19. Papp László Budapest Sportaréna
2019. október 19-én, a tizenharmadik Aréna koncertjét adja az immár 76 (!) éves Zorán. A kor tavaly sem volt akadálya, hogy fergeteges hangulatot varázsolva, a közel három órás koncert végén, kétszer is állva tapsolja vissza a több mint 11.000-es tömeg, akik addig látszólag békésen, csendben üldögélő közönség benyomását keltették. Idén is hasonlóra számítok, mi tagadás. A Metro zenekar megalakulása óta- amiben 1960-ban a pályáját kezdte- bizony eltelt közel 60 év….
Az énekes szerb származású, Belgrádban született. 6 éves kora óta él Magyarországon. Művész lelkeknél viszonylag ritka, de villamosmérnöknek tanult eredetileg. Munkásságát többek között Kossuth- és Liszt Ferenc-díjjal jutalmazták. Első szólólemeze megjelenése óta (1977) dolgozik együtt Presser Gáborral, aki szinte valamennyi nagy koncertjén kíséri zongorán. A négy évtizedes barátságot lehet érezni a rutinos együttműködésben.
Zorán több interjúban is hangsúlyozza, hogy nagyon készül minden fellépésére. A zenében maximalista embernek tartja magát, minden koncerten hajtja a megfelelési vágy, ezért a tapsot fontosabbnak tartja, mint a gázsit. Mint korábban elmondta, az egységes zenekar kialakulásához idő kell, ami talán adott is, hiszen több taggal közel 25 éve zenélnek együtt. Zorán az est szervezője, rendezője és zenekarvezetője is egyben. Repertoárja nagyságrendileg 200 dalból áll, amiből mindig ő válogat. Tudja, hogy bizonyos dalokat a közönség miatt nem lehet kihagyni, de azért minden évben új műsorral készül, fűszerezve azt különböző vendég előadókkal, akiknek nagy szerepet szán. 2018-ban például többek között Majkával lépett színpadra. Ezek után kíváncsian várom, kivel rukkol elő idén.
Ilyen múlttal megengedhette magának, hogy bármit elénekeljen, amihez kedve van, így szívesen ad elő feldolgozásokat is. Saját bevallása szerint, kedveli is a műfajok keveredését és az újításokat. Szerencsésnek tartja magát, hogy a 60-as években volt fiatal, amikor a zenei lázadásban kiélhette magát. Azokban az időkben zenész társait nem tehetség, hanem elsősorban barátság alapján válogatta össze. Ezekből több kapcsolat aktív még ma is.
A szövegíró testvér, Dusán szintén elválaszthatatlan Zorántól. Egymásrautaltságban nőttek fel, amiből később összefogás és támogatás kovácsolódott a Sztevanovity fivérek között. A szövegek sokszor saját életükről, szüleikről, történelmi eseményekről szólnak, ezért nagyon közel állnak az énekeshez. Érzelmeiről szívesen énekel. Második felesége halála után ennek ellenére egy évig nem lépett színpadra. A gyökerek többször felbukkannak a koncerteken. A szerb kultúrát népdallal és eredeti nyelvvel is megjelenítik.
„A viszonyom a dalaimhoz egy folytonosan változó, nagyon mély személyes kapcsolat. Hol különös jelentőséget, aktualitást kap valamelyik, hol éppen átértelmeződik a másik. Alakulnak, változnak, formáljuk egymást. Én a dalokat, a dalok pedig engem. „- mondta a zenélésnek élő énekes.
Számomra ő egy korszak legendás előadója. Több évtizede távol marad a showbiznisztől, és javarészt régi dalait adja elő. Legutolsó, új szerzeményeit tartalmazó albuma 2011-ben jelent meg, Körtánc-Kóló címmel, ami egy szerb néptáncról kapta a nevét. Ez alapján mondhatnánk akár azt is, hogy a múltjából él, de a koncertjei sokszínűsége és zenei igényessége miatt, egy rutinos, mély érzésű zenészt láthat mindenki az Arénában, tiszta értékrenddel, tele kedvességgel és a zene szeretetével.