szerző: MonyóGregorian Holy Chants 2018. december 13. Holy Chants Tour 2018 – MOM Sport
2018. december 13-án, a MOM Sportban lépett fel a Gregorian. Az adventi időszakba igazán belepasszoló koncerten egy 8 tagból álló férfi kórust, gyakorlatilag egy rock zenekar kísért, dobossal, gitárossal, billentyűssel és egy zenei „mindenessel”, aki ha kellett gitározott, hegedült vagy skót dudán játszott. Ennek megfelelően a stílus is énekben a gregorián, zenében viszont mindenképpen a rock felé hajlott, így létrehozva egy igazán különleges mixet, amire több ezer ember volt kíváncsi.
Európán végig haladó turnéjuk a Holy Chants (Szent dalok) nevet kapta, ami megegyezik a 2017 év végén kiadott albumukkal. A Poznan Arénában tervezett koncertjüket le kellett ugyan mondaniuk, mert a tető nem volt biztonságos, de Budapesten minden készen állt egy fergeteges előadásra. A műfajban meglepő módon, egy tetovált énekesnő is többször feltűnt a színpadon, ami nekem nehezebben volt befogadható. A kettősség nem csak a hangzás világban volt érezhető. A klasszikus zenei képzettséggel rendelkező énekesek csillogó szerzetesi ruhában léptek fel, ami talán néhány vallásos embernél visszás lehetett, akik a reverendát esetleg nem szívesen látták show elemként viszont.
A szakrális jelképek egész estén egy üde keveréket alkottak a modernitással. A hangzás természetesen elementáris volt, és láthatóan koreográfiára mozogtak az énekesek a színpadon. A színházi jelleget erősítették a különleges világítást adó lámpák, amik fényeit például tükrökkel alakították irányított reflektorokká a kórus tagjai, vagy a nagy sikert aratott szerpentin ágyú, illetve az előadás végén meggyújtott fáklyák, amik szintén középkori hangulatot teremtettek. Összességében akár színházban is érezhette magát bárki a hallgatóságból. Az előadás jóval több volt annál, mint hogy kiálltak a színpadra ezek az arany torkú férfiak, és elénekelték karácsonyhoz kapcsolódó dalaikat. Igyekeztek kapcsolódni a közönséghez az átkötő szövegekkel, illetve a ráadásban a színpadot elhagyva, a hallgatóság előtt gitároztak és énekeltek, ami még inkább családiassá tette az estét.
Ezt az izgalmas egyveleget, ami látszólag egészen különböző dolgokat forraszt egybe, Frank Peterson álmodta meg. Az 1963-as, hamburgi születésű zenész, aki saját hangstúdióval is rendelkezik (Nemo Studios), 1989-ben járt a spanyol San Lorenzo kolostorban, amelynek udvarán modern zenét hallgatott. Ez a kettősség inspirálta, hogy megkeresse Michael Cretu-t, akinek a neve ismerősen csenghet az Enigma rajongóinak. 1990-ben jelent meg első albumuk, ami a stílusos MCMXC a.D. címet kapta. Máig ez a legsikeresebb német album, ami 41 országban jelent meg, és több helyen lett platina lemez. Repertoárjukban közel 250 dal van, ezek egy része klasszikus, de vannak feldolgozásaik a Metallicától, a U2-tól és a Rammsteintől is. Peterson elmondta, hogy a válogatást nagy óvatossággal végezte, mert nem minden dal alkalmas feldolgozásra ezzel a kórus hangzással, még akkor sem,ha nagyon népszerű. Természetesen az eddig megjelent 17 albumuk tartalmaz saját dalokat is.
Igaz, hogy 2020 még messze van, de már a koncerten felhívták rá a figyelmet, milyen fontos év lesz a kórus életében, hiszen a 30 éves jubileumukról fog szólni. Ez már önmagában jelzi, hogy az újonnan megjelent, élő felvételeket tartalmazó lemezüknek van létjogosultsága, mert a közönség több évtizede sikerrel halmozza el a produkciójukat. Ez különösen értékes, ha belegondolunk, mekkora változások történtek a zene iparban a 90-es évek óta.
A karácsony közelsége miatt a metálos feldolgozások kimaradtak a programból, de meghallgathattuk többek között az Ave Mariát vagy akár az I dreaming of a white Christmas című klasszikusokat is, amik jól megfértek az ír népdalokkal. Összességében egy nagyon hangulatos, fűszerezett este volt.