szerző: PjotrBach eredetiben - Két koncerten hallhatja még a Bach orgonát világhírű művészek kezei alatt!
J. S. Bach összes orgonaműve / 13 – Szabó Balázs
2018. december 7, 18.00
J. S. Bach összes orgonaműve / 14 – Szathmáry Zsigmond
2018. december 14, 18.00
Különleges koncertekben lehet része azoknak, akik a Bach összes orgonaműve című sorozatot végigkísérik a Hold utcai templom Bach-orgonáján. Ez Budapest első olyan orgonája, mely ötvözi a J. S. Bach által használt hangszerek hangzását, továbbá külső megjelenésében is megidézi a 18. század orgonáit. Minden művész keze alatt másképpen szólal meg ez a hangszer, amely a Zeneakadémia orgonaszakos hallgatóinak rendszeres gyakorlóhelye, ezen túl pedig jelentős szerepet tölt be a főváros sokszínű zenei életében is, feledhetetlen pillanatokat szerezve azok számára, akik nyitottak a régi zenei irányzatokra és Bach orgonaművészetére.
A sorozat művészeti vezetője Fassang László orgonaművész, a sorozatban mellette eddig olyan jelentős művészek szólaltatták meg ezt a különleges orgonát, mint Christoph Bossert (Németország), Vincent Thévenaz (Svájc), Karosi Bálint, Tóka Ágoston, Frédéric Champion többek között.
A sorozat következő koncertje a Junior Príma díjas Szabó Balázs lép fel, számos nemzetközi orgonaverseny győztese, s végül a sorozatot az idősebb generációt képviselő, külföldön élő Szathmáry Zsigmond orgonaművész, zeneszerző Bach-estje zárja december 14-én.
Szabó Balázs
A fiatal zenészgeneráció egyik legsokoldalúbb művésze. Rangos nemzetközi versenygyőzelmeivel már zeneakadémista korában megalapozta azóta is töretlenül felfelé ívelő karrierjét. Diplomáit Budapesten, Würzburgban, Trossingenben és Rómában szerezte. Meghatározó művészi impulzusokat Prof. Christoph Bosserttől kapott, akinek irányításával Németországban megszerezte az orgona mestere címet.
2007-ben a svájci St. Maurice-i orgonaverseny első díja jelentette a belépést a nemzetközi hangversenyéletbe, amit a Biarritzban nyert első díj és különdíj követett 2009-ben. 2011-ben Nürnbergben Németország legrangosabb orgonaversenyén, az ION Musica Sacra versenyen nyert első díjat. 2008-ban Miskolcon az év emberének választották, 2010-ben pedig a város nívódíjával tüntették ki. Ugyancsak 2010-ben művészeti tevékenységéért Junior Prima Díjat kapott. 2011 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetemen tanára ahol az újonnan indított organológiai képzés vezetője. Kiváló ismerője a történelmi orgonáknak, a különböző stílusok alapos ismeretéből felépített korabeli hanginterpretációelmélyültséggel és drámai kifejezőerővel párosul játékában. Orgonaművészként Európa szerte hangversenyezik, emellett virtuóz játékosa az egyik legritkább billentyűs hangszernek, a Mustel-féle mesterharmóniumnak.
Műsora:
a-moll prelúdium és fúga, BWV 551
Christ lag in Todesbanden, BWV 718
Aus der Tiefe rufe ich - korálfeldolgozás, BWV 745
Lobt Gott, ihr Christen, allzugleich - korálfeldolgozás, BWV 732
h-moll fantázia, BWV 563
c-moll fúga, BWV 575
O Lamm Gottes unschuldig, BWV nélkül
O Lamm Gottes, unschuldig, BWV 1085
C-dúr concerto Johann Ernst nyomán, BWV 595
Gelobet seist du, Jesu Christ, BWV 697
Christus, der uns selig macht, BWV 747
Gelobet seist du, Jesu Christ, BWV 722
G-dúr concerto (Fantázia), BWV 571
szünet
C-dúr prelúdium BWV 547.1
Vom himmel hoch, da komm ich her per canones à 2 clav. et péd. BWV 769a
(a kéziratos változat nyomán)
a) Canone all’ ottava canto fermo in pedale
b) Canone alla quinta canto fermo in pedale
c) Canto fermo in canone alla sesta e al rovescio
d) Canone alla settima, Cantabile
e) Canon per augmentationem à 2 claviers et pédale
C-dúr fúga, BWV 547.2
Szathmáry Zsigmond
1958 és 1963 között a Zeneakadémián zeneszerzést tanult Szabó Ferencnél és orgonát Gergely Ferencnél, majd Bécsben posztgraduális képzésben vett részt. Ezután Németországba költözött és a Frankfurt Musikhochschule-ban tanult. Ezzel párhuzamosan zeneszerzést tanult és a Darmstädter Internationale Ferienkurse für Neue Musik-ban tanult, Ligeti Györggyel. 1970-ben tette le egyházzenei vizsgáit, ezután kántorként és orgonistaként szolgált a Hamburg-Wellingsbüttelben, majd a brémai katedrálisban. 1972-től Lübeck, Bremen és Hannover konzervatóriumában is tanított, 1978-ban a Hochschule für Musik Freiburg professzora lett. Vendégprofesszor Tokióban és Szöulban, emellett számos európai, észak-amerikai, japán és koreai konzervatóriumban és egyetemeken tart orgona kurzusokat. Orgonistaként, zongoristaként és karmesterként is világhírű. Számos díjat és kitüntetést kapott, többek között a Magyar Köztársaság Liszt Ferenc Bizottsága Liszt Ferenc-jelvénye. 2009-től a Széchenyi Tudományos Akadémia tiszteletbeli tagja. 2007-től a kölni a Szt. Péter katedrális címzetes orgonistája.
Műsor:
g-moll fantázia és fúga, BWV 542
a-moll concerto Vivaldi nyomán, BWV 592
Auf meinen lieben Gott, BWV 744
c-moll prelúdium és fúga, BWV 546
szünet
In dulci jubilo, BWV 729
Pastorella, BWV 590
G-dúr prelúdium és fúga, BWV 541
Befejezetlen Contrapunctus a Kunst der Fuge-ból, BWV 1080