szerző: Pjotr11 óra Ravel és Debussy zenéjének bűvöletében
Egy teljes nap, tizenegy koncert, maratoni zenei élmény, és két ikonikus zeneszerző. Ravel és Debussy közül mindig választani kell: ha felmerül, ki a nagyobb, ki a népszerűbb, ki a franciább, illik letenni valamelyikük mellett a garast. A Budapesti Fesztiválzenekar és a Müpa közös maratonján erre semmi szükség – felváltva élvezhetjük a két komponista műveit egy teljes napon át. A 2019. február 3-i Debussy–Ravel-maratonra november 6-án délelőtt 10 órakor indul a jegyértékesítés.
Ismét egy alkalom, amikor nem csak egy koncert törtrészéig merülhetünk el egy-egy zeneszerző világában. Rengeteg érzékiség, benyomás, hangulat és szín bomlik ki egyetlen nap alatt. A Müpa és a BFZ közös, immár tizenkettedik zenei maratonjának alaphangulatát első fellépőként az Amadinda Ütőegyüttes határozza meg, a Debussy által nagyra tartott jávai és bali gamelán zenével színesítve a klasszikus repertoárt. Ezután a MÁV Szimfonikusokkal hajózunk tovább Debussy Tengerén Csaba Péter vezényletével, az Egy faun délutánját pedig a Budafoki Dohnányi Zenekar előadásában hallhatjuk Hollerung Gábor értelmezésében. Hangversenyükön a Noktürnöket a Pro Musica Leánykar közreműködésével játsszák.
A Concerto Budapest Keller András vezényletével Debussy Boldog szigetéről az Elsüllyedt katedrálisba repít, a Pannon Filharmonikusok pedig a Daphnis és Chloé mellett Ravel balkezes zongoraversenyével készülnek, amelyet az Európában és Amerikában is rendszeresen turnézó, Liszt Ferenc-díjas Balog József játszik. A maratoni napot hagyományosan a koncertsorozat művészeti vezetője, Fischer Iván és a Budapesti Fesztiválzenekar zárja, többek között Ravel Bolerójával.
A gyerekek a Lúdanyó meséiben merülhetnek el, a kamarazene szerelmesei pedig olyan előadókat hallgathatnak meg a Müpa Fesztivál Színházában, mint a sokszoros díjnyertes hegedűművész, Kelemen Barnabás és az argentin zongoraművész, José Gallardo, a kultikus zenepedagógus és zongoraművész, Rados Ferenc, vagy a nemzetközi kritika szerint is „tehetséges és elragadó” fiatal francia mezzoszoprán, Chloé Briot, akit az ugyancsak francia Vincent Balse kísér zongorán. A Budapesti Fesztiválzenekar muzsikusai is készülnek egy kamaraprodukcióval, melyben a fuvola és a hárfa egyaránt fontos szerepet kap.
A BFZ és a Müpa közös maratonján korábban Csajkovszkij, Bach, Beethoven, Bartók, Mozart, Schubert, Dvořák, Stravinsky, Mendelssohn és Schumann, Brahms, legutóbb pedig Leonard Bernstein voltak a főszereplők.
A fenti programok mellett az Üvegteremben a nap során a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem hallgatói adnak ingyenes koncerteket, a Müpa Előadótermében vetítések, a Zászlótérben pedig kiállítás várja a maratonra érkezőket.
A maraton napján a Müpában tizenegy, egyenként háromnegyedórás koncertet hallhatnak. A kamaradarabok a Fesztivál Színházban, a zenekari művek a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben hangzanak el.
A koncertekre a jegyek 1500 forintba kerülnek, ám aki három előadásra jegyet vált, a negyedikre ingyen mehet be.
A Debussy–Ravel-maraton programja a Müpa és a BFZ honlapján is megtalálható, a jegyértékesítés november 6-tól.
A maraton részletes programja:
Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
10.30 Amadinda Ütőegyüttes
Debussy: Danse (Tarantelle Styrienne)
Ravel: Szonatina
Debussy: Pagodes (Estampes 1.)
Jávai és bali gamelán zene
Ravel: Laideronnette, impératrice des pagodes (Ma mère l’oye)
12.30 MÁV Szimfonikus Zenekar
Debussy: 1. rapszódia zenekarra és klarinétra (km.: Ács Ákos – klarinét)
Debussy: A tenger
Vezényel: Csaba Péter
15.00 Budafoki Dohnányi Zenekar
Debussy: Egy faun délutánja
Debussy: Noktürnök (km.: Pro Musica Leánykar)
Vezényel: Hollerung Gábor
17.00 Concerto Budapest
Debussy: Fantázia zongorára és zenekarra (km.: Berecz Mihály – zongora)
Debussy: A boldog sziget (Bernardo Molinari átirata)
Debussy: Az elsüllyedt katedrális (Leopold Stokowski átirata)
Vezényel: Keller András
19.00 Pannon Filharmonikusok
Ravel: Daphnis és Chloé
Ravel: Zongoraverseny bal kézre (km.: Balog József – zongora)
Vezényel: Vass András
21.00 Budapesti Fesztiválzenekar
Ravel: La Valse
Ravel: Bolero
Vezényel: Fischer Iván
Fesztivál Színház
11.30 Koncert gyerekeknek
Ravel: Lúdanyó meséi
Vezeti: Lakatos György
13.30 A Budapesti Fesztiválzenekar muzsikusai
Debussy: Szonáta fuvolára, brácsára és hárfára, L. 145 (137) – Jóföldi Anett – fuvola, Gálfi Csaba – brácsa, Polónyi Ágnes – hárfa
Ravel: Bevezetés és Allegro – Biró Ágnes, Sipos Gábor – hegedű, Gálfi Csaba – brácsa, Sovány Rita – cselló, Jóföldi Anett – fuvola, Csalló Roland – klarinét, Polónyi Ágnes – hárfa
Debussy: G-dúr zongoratrió – Gál Tamási Mária – hegedű, Liptai Gabriella – cselló, Báll Dávid – zongora
16.00 Chloé Briot (ének) és Vincent Balse (zongora)
Debussy: Les Ariettes oubliées
Debussy: Nuit d’étoiles
Ravel: Mélodies grecques
Fauré: Les Berceaux
Poulenc: C’est ainsi que tu es
Saint-Saëns: Mélodies persanes
Satie: La statue de bronze (Trois mélodies)
18.00 Kelemen Barnabás (hegedű) és José Gallardo (zongora)
Debussy: Szonáta hegedűre és zongorára, L. 140
Ravel: 2. (G-dúr) szonáta hegedűre és zongorára, M. 77
20.00 Rados Ferenc (zongora)
Debussy:
La Puerta del Vino (Prelude L. 131/3)
Brouillards (Prelude L. 131/1)
Les tierces alternées (Prelude L. 131/11)
Pour les quartes (Etude L. 143/3)
Pour les cinque doits (Etude L. 143/1)
Children’s Corner (L. 119)
Dr Gradus ad Parnassum
Jimbo’s lullaby
Serenade for the doll
Snow is dancing
The little shepherd
Golliwogg’s cakewalk
“General Lavine” excentric (Prelude L. 131/4)
“Les fées sont d’exquises danseuses” (Prelude L. 131/6)
La sérénade interrompue (Prelude L. 125/9)
Budapesti Fesztiválzenekar
Fischer Iván saját álmát váltotta valóra, amikor harmincöt évvel ezelőtt Kocsis Zoltánnal együtt megalapította a Budapesti Fesztiválzenekart. Az együttes filozófiájának magva az átélt, igényes muzsikálás és az új utak keresése. A zenekar munkája a kockázatvállalásról, a kezdeményezésről, az eredeti ötletek megvalósításáról szól, amit a közönség vele együtt élhet át. Minden hangverseny élvezetes felfedezőút új horizontok felé, ahol a felcsendülő művek a meglepetés erejével hatnak, mintha először szólalnának meg. Az együttest az új és ismeretlen iránti nyitottság, a kíváncsiság és a részletekre történő odafigyelés igénye vezérli. A zenéhez való innovatív hozzáállás, a zenészek elhivatottsága, a megalkuvás nélküli igényesség eredményeképpen a BFZ – legfiatalabbként – bekerült a világ tíz legjobb szimfonikus zenekara közé. Kiváló hangversenyeiket, egyedi hangjukat számos elismeréssel jutalmazták. A zenekar két Gramophone-díjat nyert, és Grammy-díjra is jelölték. A világ legjelentősebb hangversenytermeiben elért sikerei mellett fő küldetése, hogy hazai közönségét szezononként több mint hetven koncerttel szolgálja ki. Mindezen túl a BFZ egyre többször lép fel alternatív helyszíneken – idősotthonokban, elhagyott zsinagógákban, kórházakban, nevelőotthonokban, börtönökben és iskolákban –, ahol közvetlen kapcsolatot teremthet közönségével.