beszámoló [fesztivál] 2018. augusztus 21. kedd 15:59
nincsen hozzászólás
szerző: MonyóFEZEN ´18 2018.július 25-28. FEZEN
Idén 21. alkalommal futott a Fehérvári Zenei Napok, azaz a Fezen. Július 25-étől kezdődött a négy napos fesztivàl, ami a trendtől eltérve, nulladik nap nélkül, egyszerűen az első nappal indult. A helyszín maradt a jól bevàlt, közel a vasút állomáshoz. Két kemping is várta a fáradt fesztiválozókat, amiket akár napijeggyel is igénybe lehetett venni. A fellépők eltérő műfajokból érkeztek, ami a szervezők tudatos vàlasztàsa volt, hogy minél szélesebb réteg talàljon kedvére valót a rock, a metàl, a pop vagy éppen az alternatív bandàk közül. Idén újdonságként megjelent a folk műfaja, és mellette, a színház és a sport is. Ez utóbbi a ReAktiváló nevet kapta. Napközbeni programjaiban volt csocsó, a Vidi játékosaival, vérnyomás- és vércukormérés, jóga, evező verseny és véradás is. Reméljük, néztek alkohol szintet. :) Az itteni pizzák, és sütemények elkészítésénél gondoltak az étel allergiásokra is, ami nekem külön szimpatikus. A rendezvény atyja, Kovàcs Tóni szerint, hoztak fellépőket fiataloknak és időseknek, zenei csemegékre vágyóknak és party arcoknak is a rendezvény hat helyszínére. Idén először jótékonysági akciót is hirdettek, ahol egy profi gitárra lehetett licitálni. A befolyt összeget rászoruló gyermekek kapták. Reméljük, sok összegyűlt.
A vàlasztàsok jónak bizonyultak, és több klasszikus nagyágyú is belefért. A fesztivál területére hàrom kapun lehetett bejutni, ami csökkentette a zsúfoltságot. Az első bejàrat a vasútàllomàs közelében lévő hídról volt megközelíthető, de mivel itt nem lehetett a sajtós jegyeket àtvenni, egy óràs laza sétàval kezdtem a fesztivàlozàst... Hiànyoltam az útba igazító tàblàkat, ami sem kint, sem bent nem volt megtalàlható. Örültem volna, ha valahol látom a vasúti menetrendet például… A bejàrathoz végül segítséggel odatalàltam, de egy viszonylag hosszú szakaszon baktattam egy kivilàgítatlan, keskeny úton. Szerencsére nem ütött el senki, de ezt jó lett volna, ha a szervezők biztonsàgosabbà teszik. Évek óta hiányolom a világítást…
A fesztivàlon kp-val és pay passos kàrtyàkkal lehetett fizetni. Előbbi már lassan ritkaság számba megy. Üzemelt csomagmegőrző, ahol volt lehetőség telefontöltésre is. Konnektort adtak, töltőt nem. A két nagyszínpad között volt ereklye àrusítàs a fesztiválshopban, és dedikàló pont is, ahol a koncertek előtt lehetett a kedvencekkel talàlkozni. Az eligazodàst mobil app is segíthette.
Voltak civilek, fesztivàl étkek bőven, borfalu, ahol tizenkét pincészet képviseltette magàt. Idén egy másik cég biztosította a rendezvényt, aminek nagyon örültem. A tavalyi „viselkedj csürhe” hozzáállást szerencsére nem folytatták, szerintem sokkal jobb volt a hangulat emiatt. Lássuk a napi bontást:
07.25.
Klasszikusok közül a Helloween vonzotta a régi metálosokat. Sokan porolták ki a banda pólót, és miattuk jöttek le egy dolgos hétköznapon fesztiválozni. Volt miből összerakni a repertoárt, hiszen a zenekar közel 30 éve létezik. A német csapat mixelte a tagokat, ezért jól megfért egymás mellett Michael Kiske és Andi Deris énekes, valamint a két gitáros, Kai Hansen és Sascha Gerstner is. A hangulat nosztalgikusan magával ragadó volt. A szimfonikus metál rajongók sem maradtak fejrázás nélkül az estén, mert a holland csapat Simone Simons énekesnő vezetésével szintén minőségi koncertet adott. A Wellhello és a Halott Pénz az ifjúsàgot mozgatta meg inkàbb. A két csapatot valószínűleg senkinek sem kell bemutatni, hiszen szinte valamennyi fesztiválon fellépnek itthon. Sàtorozott a Lóci játszik, az Esti Kornél és a 30Y is. A hàzban metàl dübörgött, mint mindig. A kertben Gypo Circus pezsdítette a népet igen nagy sikerrel.
07.26.
Erre a napra is jutottak ütős nevek. Péterfy Bori idén már kapott egy nagyszínpadot a tavalyi sátor helyett. Őt váltotta a Kowalsky Meg a Vega, és utána Majka. A Harman színpad várományosa egyértelműen a Prodigy volt. A banda elektronikus zenét játszik ugyan, de rockos annyira, hogy nagy bulit csapjon egy olyan fesztiválon, ahol elsősorban a kemény gitár szólókat várja a közönség. A Fehérvár színpadon zenélt Richie Kotzen. Az amerikai énekes, gitáros még világosban kezdett játszani, de így is tömeget vonzott. A Mr. Big fellépése számomra meglepetés volt. Külsőre eleve egy nagy loboncot vártam, de az énekesük inkább egy 50-es nőnek volt öltözve, sállal a nyakában. Ami nem változott, az a hangja, és ez talán lényegesebb is. Elhangzott a To Be With You, de tavaly megjelent Defying Gravity című friss albumukról is hoztak több dalt. Az Accept csapatta utánuk nagy lendülettel. A klasszikus német metál banda is maga mögött tudhat több évtizedet. Lelkes rajongótáboruk miatt többször is fellépnek Magyarországon. Szintén a kertben nyomta Takàts Tamàs, aki mindig pocsolyàba lép…
07.27.
Ez volt a kevésbé rockos nap a Harman Színpadon. A közönség között egyre több konszolidált család anyát lehetett látni, akik Rúzsa Magdi koncertjére érkeztek. Az idei évben jelent meg a fesztiválokon, nekem nagyon megrendezettnek hatott. Láthattuk a Honeybeastet is, akik tavaly még csak sátorban sülhettek együtt a közönséggel. Személyes kedvencemet, a Quimbyt végigtáncoltam. Nem hallottam sok újdonságot tőlük, azt hozták, amit elvártunk. Őket követte Ákos, aki idén 50 éves. Országos turnéjának rockos verzióját hozta a Fezenre. Nagy érdeklődéssel vártam, mert 25 éve nem voltam koncertjén. Sok régi klasszikust hozott, szinte minden dalt ismertem, ezért arra jutottam, hogy nem maradtam ki semmiből. A műsor nem ment végig, mert óriási zivatar érkezett, ami miatt a koncertet félbe kellett szakítani. A klasszikus magyar bandákat képviselte még a Kalapács és a Lord is. Az USA-ból érkezett Ministry durván csapatta. A sokat politizáló antifa banda indusztriál metált játszik. Al Jourgensen énekes két óriás antináci csirkével osztozott a színpadon.
07.28.
A zàrónap is erősre sikerült. Délutàntól beköltöztek a 90-es évek: Dj Bobo, azaz René Baumann hozta a slágergyárat Svájcból, a Pál Utcai Fiúk pedig az alternatív vonalat képviselte. Az amerikai rapper, Pitbull, aki a 2014-es foci világbajnokság himnuszát prezentálta, először lépett volna fel Magyarországon, de lemondta a koncertjét. A fő műsoridő kitöltését egy nap alatt megoldották a szervezők, így Flo Rida koptathatta a deszkákat. A 39 éves, szintén amerikai rapper járt már hazánkban korábban is. Szívesen készít közös dalokat, mint ahogy a renitens távolmaradóval is tette. Leghíresebb közöse a Wild Ones (Sia), illetve a Step Up (David Guetta). A 190 centis langaléta próbált mindenkit meggyőzni, hogy örökké fiatalok, szépek és menők maradunk. Legyen úgy… A Tankcsapda folytatta az időutaztatàst, akik nélkül nincs is Fezen, ezért üljenek a fiúk ölébe a lányok. A közönség pedig kajàlta. Egyszer voltunk fiatalok, na. Aki nem bírta, lazíthatott a sàtorban, ahol a Belga vonzott óriási tömeget már ikonikusnak számító, társadalom kritikus számaival, illetve Ganxsta Zolee kàromkodta el a tutit.
Összességében mindenki talàlhatott szàmàra izgalmas programot, akàr a koncerteken, akàr az egyéb sàtrakban, a hajnalig tartó mulatsàgokon. A Fezen az a fesztivál, ahol széles spektrumban találhatunk korosztályokat, stílusokat, de mégis egységes, és jó hangulatú az egész.