beszámoló [koncert] 2018. június 10. vasárnap 23:00
nincsen hozzászólás
szerző: MonyóRise Against 2018. június 6.Budapest Park
2018. június 6-án ismét visszatért Budapestre a chicagói hardcore punk csapat, a Rise Against. A Budapest Park hamar megtelt. Az elő zenekarok is már viszonylag nagy közönség előtt játszhattak. A Poison Alley és a Satelles is fél órát kapott a csapatásra.
Mind a két magyar banda megtisztelve érezte magát, hogy az alap hangulat megteremtésében részt vehet. A Poison Alley Bödes András énekes, és a Leander killsből ismerős gitáros: Czifra Miklós duettje, akiket a koncertek alkalmával zenész barátaik egészítenek ki. 3 éve alkotnak közösen. A zene mellett a gördeszka hozta össze őket annak idején. Elmondásuk szerint azért választották az angol nyelvet, mert könnyebb ritmizálni. A Satelles egy 5 tagú, rövid nadrágos fiú csapat. Az „énekesük” Bokis Balázs beszélt a májusban megjelent új lemezükről kicsit, majd hörgött tovább. Abban látják magukat különbözőnek a többi európai hardcore punk együttestől, hogy a vasfüggöny mögött nőttek fel, ezért a szabadság egész mást jelent számukra, mint a nyugati srácoknak. Sajnáltam, hogy angolul szólnak a dalok egész este. Nekem szívügyem, hogy a keleti elnyomott srácok saját nyelvükön szóljanak…
A Rise Against tavaly megjelent 8-ik, Wolves című albumával turnézik. Budapest a negyedik állomásként ékelődött be. A fiúk keresztülszelik az öreg kontinenst. Moszkvába is eljutnak majd. Tim Mallrath énekes, gitáros, dalszerző szeretné, ha a rajongóikat el tudnák vinni magukkal városról városra, hogy láthassák, mekkora közösséghez tartoznak, és érezzék ennek az erejét. Zenéjükkel, amely egy kemény műfaj érzelmes megközelítése, egyébként is üzenetet szeretnének közvetíteni. Ezek egy része politikai jellegű. A csapat 18 éves fennállása alatt három amerikai elnök került hivatalba. Bush ellen kifejezetten kampányoltak annak idején, de Obamát támogatták. Hisznek abban, hogy a zene erejével, a közönség összefogásával tudnak változást elérni. Ide köthető dalokból a Housse of fire, és a Politics of love is elhangzott. Az legutóbbi, Farkasok című album is erre utal. „Egy falkában vagyunk, és közösen körözünk a kapuk körül.” Fontosnak tartja, hogy az emberek beszéljenek egymással face to face, hogy együtt erősebbé váljanak a hatalomnál.
Az együttes mind a négy tagja vega. Fő szószólói az állatok jogainak. Kiemelten támogatják a PETA állatjogi szervezetet. Protestálnak a nagyüzemi állattartás, és az erdőirtás ellen. Brendon Barnes, dobost kivéve mindenki a straight edge vonalhoz tartozik, azaz nem iszik alkoholt, nem fogyaszt drogokat és nem dohányzik. Külön szimpatikus nekem ez a példamutatás. A fiatalok vajmi kevés hasonló példaképből tudnak manapság válogatni. Make is stop című számukat a homoszexuális tinédzserekért írták, akik többen öngyilkosságot követtek el a diszkriminácójuk miatt.
Mutatja, hogy mennyire egyben van a csapat emberileg, hogy Tim Mallrath és Joe Principe basszusgitáros alapító tagok, Brendon Barnes egy évvel később, míg Zach Blair gitáros 11 éve csatlakozott. „Játszd, amit érzel, és ahogy érzed azt!” Mondta egy interjújában Tim. Ragaszkodnak is ehhez. Időnként kritikát kapnak, hogy a zenéjük túl popos, illetve nem elég erőteljes hangzás világú. Ez annyira nem érintette meg őket, hogy punk csapatként több akusztikus számuk is van, amiből itt is előadtak egy csokorra valót. Kíváncsian vártam, hogy a középen pogozó keménymag mit fog szólni, de nagy lelkesedéssel kísérték énekükkel Timet, aki egymaga állt a színpadon egy gitárral a finálé előtt közel 20 percig. Nagy sikere volt a Swing life away, és a közönségtől előre megfestett, külön táblán kért Dancing for rain című számnak is, amit eredetileg cselló és zongora kísér. Igyekeznek minél kevesebb effektet használni a fiúk, és megjelenésükben sem volt semmi különös rongyrázás. A hangulat végig fergeteges volt, sok tánccal és énekkel. A közönség javarészt fiatalokból állt, a stílushoz képest viszonylag kevés bakanccsal, és sok banda pólóval.
Tim igyekezett végig közvetlen maradni, az első sorban állok boldogak lehettek, mert kiment pacsizni közéjük. A 40 éves énekes különlegessége, hogy a két szeme nem egyforma színű, kiegyensúlyozott családi életet él, két gyermeket nevel, határozott és értékes ideológiát közvetít a fiatalok felé, és népszerűségét az elfogadás és az állatvédelem propagálására fordítja. Öröm volt őket látni. Egy lány végig „Sign it Tim”, azaz „Írd alá Tim” táblát markolászott a kezében. Volt bátorsága a koncert végén a színpadhoz menni, így nagy taps közepette Tim valóban alá is írta. A koncert tele volt emberi gesztusokkal, és odafigyeléssel, amit jó volt látni. A turné nyár végétől Amerikában folytatódik tovább, ha valaki esetleg mégis megnézné, mekkora közösséghez tartozik rajongóként.