szerző: PjotrBudapest A Cappella Fesztivál: Az emberi hang ünnepe
A Budapest A Cappella Fesztivál a világ legjobb, legsokszínűbb hangszerét, az énekhangot ünnepli és bemutatja, milyen izgalmas a hangszerkísérlet nélküli többszólamú ének. A fesztivál idén negyedszer várja a közönséget a Várkert Bazár Öntőház udvarán. A családoknak jó hír, hogy a szombati, ingyenesen látogatható programon a gyerekekre is gondoltak a szervezők.
A Budapest A Capella Fesztivál minden évben izgalmas előadók sorával mutatja be, mennyire változatos hangszer az emberi hang, ami nem foglal helyet, mégis ezerféleképpen lehet megszólaltatni.
A fesztivál nyitónapján, június 8-án az idén ötödik születésnapját ünneplő Budapest Voices, és a Romengo csodás hangú énekesnőjének új formációja, a Lakatos Mónika és a Cigány Hangok lépnek színpadra.
A Budapest Voices csapata azzal vált ismerté, hogy olyan alternatív slágereket dolgoztak át csupán énekre egyetlen dobos kíséretével, mint például a Quimby Autó egy szerpentinen vagy a Tankcsapda Adjon az ég című slágere. Lakatos Mónika oláh cigány dallamokat fog előadni, ezúttal egy nyolc tagú formációval. Mónika egyébként nemrég jelentette meg Romanimo című szólólemezét, amely egészen a World Music Charts Europe lista negyedik helyéig jutott. Most, a fesztiválon az oláh cigány hagyomány gyorsabb, pörgősebb oldalát mutatják be, úgyhogy készülhetünk a táncra is.
A második nap mindenki számára ingyenes és három remek külföldi formációt ismerhetünk meg. Az Actores Alidos a szardíniai hagyományos polifónikus éneklést mutatja majd be altatókon, szerelmi bűbájon, vallásos vagy éppen a pökhendi kérőt gúnyoló énekükön keresztül, de lesz boldogságtól mámoros bordal is. A HALS kísérleti hangszálegyüttes a tiszta összhang világát kutatja. A csapat érdekessége, hogy saját szerzeményeikben a rezonanciával és a disszonanciával játszanak, a könnyed és a nehézkes közötti érzést harmonizálva. Előadásukban minden darabot visszhang követ, az improvizáció így minden alkalommal a környezetre reagál. A Verska Naase‘ a szetu közösség többszólamú énekstílusát, az UNESCO szellemi kulturális örökségeként is jegyzett leelo-t hozza el hozzánk. Ez az énekhagyomány kétezer éves múltra tekint vissza és az Észtország délkeleti részében élő szetuk dalszövegein keresztül a finnugor kultúrkincset is gazdagítja.
A tavalyi évtől kezdve a szervezők külön programokkal készülnek a kisebbeknek, így míg a szülők a szabad ég alatt élvezhetik a koncerteket, addig a gyerekek hangszereket készíthetnek újrahasznosított anyagokból és játékosan barátkozhatnak az a cappella műfajjal és a helyszínt körülölelő Várnegyeddel.