szerző: PjotrGwendolyn Masin, Darko Brlek, Balázs János és a Cziffra Fesztivál Kamarazenekara nyitja az idei Cziffra Fesztivált 2018. február 19. 19:30h, MOMKult
Műsor:
W.A. Mozart: Divertimento, K. 136
C.M. von Weber: Klarinét-kvintett (Vonószenekari változat)
E. Bloch: Nigun
M. Ravel: Tzigane
F. Chopin: Andante spianato és nagy polonéz
A sorban harmadik Cziffra Fesztivált (2018. február 19-27.) a tavalyi fesztiválon alakult és debütált CZF Kamarazenekar nyitja meg a MOMKult Színháztermében. Közreműködik a fesztiválalapító, Liszt- és Prima-díjas zongoraművész, Balázs János, valamint két kitűnő külföldi vendég, a szlovén Darko Brlek klarinétművész és Gwendolyn Masin hegedűművész, aki magyar édesanyjától kapta első óráit, de elsősorban Svájcban és Írországban van otthon. A Cziffra Fesztivál Kamarazenekarát Kállai Ernő, Junior Prima Díjas hegedűművész vezeti.
Február 19-én veszi kezdetét a Cziffra Fesztivál hagyományosan a fesztivál saját kamarazenekarának hangversenyével. A hét teljes programjában olyan művészek lépnek majd fel, mint Pierre-Laurent Aimard, Grammy- és Siemens Zenei díjas zongoraművész, Arcadi Volodos Grammy-díjas zongoraművész, Miklósa Erika, Szakcsi Lakatos Béla, Presser Gábor vagy a Hot Jazz Band.
A nyitókoncert vendégei között a szlovén zenei élet egyik legjelentősebb egyénisége, fesztiváljainak, hangversenyeinek visszatérő vendége, a Ljubljanai Fesztivál művészeti igazgatója, Darko Brlek szerepel, valamint az érdekes életúttal rendelkező és a magyar közönség számára már jól ismert Gwendolyn Masin, aki Amszterdamban született, édesanyja pedig a Magyar Köztársasági Érdemrend tisztikeresztjével kitüntetett Kelemen Mária, a többszörösen díjnyertes dublini Young European Strings Zeneiskola igazgatója. Gwendolyn első magyarországi koncertjét ötévesen adta a Zeneakadémián. Hatévesen Fokvárosba, négy évvel később Dublinba költözött családjával, ahol csodagyerekként tekintettek rá. Masin szólistaként és kamarazenészként is aktív. Itthon fellépett többek között a Magyar Nemzeti Filharmonikusokkal, a MÁV Szimfonikus Zenekarral, a Savaria Szimfonikus Zenekarral a világ jelentős külföldi zenekarai mellett. Számos nemzetközi díjat tudhat magáénak, és a nemzetközi koncertéletben nemcsak mint szólistát, hanem mint a GAIA Zenei Fesztivál művészeti igazgatóját, és a Michaela´s Music House hegedűoktató tankönyv szerzőjét is számon tartják.
„A különböző kultúrák minden szempontból nagy hatást gyakoroltak rám: lelkileg, érzelmileg, meghatározták a világlátásomat. Azt gondolom, hogy a sokszínű származásom az életem valamennyi területét érinti; de közülük különösen erősen vannak jelen a mindennapjaimban a magyar gyökereim. (...)Megtisztelve érzem magam, hogy tanárként egy olyan intézményben dolgozhatok (Haute école de musique de Genève – Genfi Zeneművészeti Főiskola), amelyben Liszt Ferenc is tanított.” – mondta a művésznő a Papageno.hu-nak egy interjúban.