szerző: PjotrMagyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum programjai Budapest, III. Korona tér 1.
Időszaki kiállítások:
IBUSZ
2018. március 1. – szeptember 2.
Idegenforgalom, beszerzés, utazás, szállítás. Egyszóval: IBUSZ. A kulcsszavak mögött a cég feladatköre ettől lényegesen többrétű volt. Jelentőségét mutatja, hogy tulajdonképpen ezzel a vállalattal kezdődött a magyar turizmus története, ami még a szocializmus időszakában is – szinte egyedülállóként – részvénytársasági formában működhetett. Neve ez idő tájt egybeforrt az idegenforgalommal. A kiállítás a lehető legszínesebben igyekszik bemutatni ennek a nagy múltú cégnek az elmúlt több mint 100 évét, amelyben megidézzük az 1930-as évek turistaparadicsomának számító Budapestet épp úgy, mint az 1970-es évek baráti társasutazásait.
Az Ínyesmester – Magyar Elek emlékezete
2017. december 8. – 2018. április 1.
Hogyan mutassuk be? Hősünk nevét leginkább csak a sajtótörténészek vagy Budapest szerelmesei ismerik: a Magyarország napilap jeles szerkesztőjét és a Pesti históriák szerzőjét tisztelik benne. És ha azt mondjuk, a legnagyobb magyar Dante-kutató kisöccse, a Telefonhírmondó első bemondója, fogházviselt párbajhős, százkezű újságíró, a kormányzó kitüntetettje, férj és apa…? Még mindig semmi? Akkor jöjjön a varázsszó: Az Ínyesmester! Jaj, hát persze, ott volt nagyanyáink, anyáink konyhapolcán, meg is van még, darabokra hullva, pecsétesen, de a múltkor is abból csináltuk a nyulat… Na ugye.
Új kiállításon egy ember lép elénk, a vállán háromnegyed viharos évszázad történelmével, körülötte az átalakuló várossal, írógépében minden idők legirodalmibb magyar szakácskönyvének kéziratlapjával. A családban őrzött bútorok, tárgyak, fényképek és kazalnyi apróbb-nagyobb relikvia segítségével idézzük fel Magyar Elek, az Ínyesmester emlékét.
Ez sör! – A sernevelőtől a sörgyárig
2017. június 20. – október 15.
MEGHOSSZABBÍTVA 2018. MÁRCIUS 4-IG!
Az MKVM és a Kunszentmártoni Helytörténeti Múzeum közös kiállítása
Kik és hogyan főztek sört Magyarországon? Miért Kőbánya vált a magyar sörgyártás fellegvárává? Bor- vagy sörivó a magyar? Polgári vagy munkásital a sör? Ilyen kérdésekkel foglalkozik legújabb kiállításunk, melyen a hazai sörfőzés és -fogyasztás történetét mutatjuk be. Látogatóink megismerhetik honfoglaló őseink italkultúráját, a középkori sernevelőket, a német és cseh sörfőzőket, az ipari sörgyártás megindulását és legnagyobb üzemeink történetét, az állami sörfőzést, és a napjainkban működő kisüzemi főzdéket. Emellett kiderül, hogy hogyan készül a sör, hogyan lesz az árpából maláta, mi a különbség az alsó- és felsőerjesztésű sörök között. Végül választ kaphatnak arra is, hogy a polgárság vagy a munkásság kedvelt itala volt-e a sör, hogyan irányították ezt a propaganda különböző eszközeivel. A kiállításon Jäger Sebestyén, egy 18. századi serfőzőmester várja a látogatókat, aki Kunszentmártonban főzte sörét.
A kiállításra váltott belépő felmutatásával a szomszédos Mókus Sörkert & Étteremben fél áron fogyaszthatja sörét!
Programok
KONCERT
Bohém-klub
A Bohém Ragtime Jazz Band koncertje
2018. február 15., csütörtök, 19 óra
Folytatódik a Bohém-klub a Kultea színpadán. Törzsvendégeinket és az új érdeklődőket egyaránt sok szeretettel és a régi jókedvvel várjuk a Bohém Ragtime Jazz Band februári koncertjére.
Belépő: 2.000 Ft/teljes árú, ill. 1.500 Ft/kedvezményes (diák); 4 alkalmas bérlet az egész évadra: 6.000 Ft/fő, mely átruházható, 4 alkalmas kedvezményes bérlet diákoknak: 4.000 Ft/fő, mely átruházható.
Citerás Táncház
2018. február 16., péntek, 18.00-22.00
Táncot tanít: Kiss Márta és Oláh Gergely.
Zenél a SUBLÓT együttes (Berta Alexandra, Gál János, Varga Evelin, Balogh Sándor)
A táncházban elsősorban alföldi táncok tanítására kerül sor.
Belépő: 800 Ft, családi jegy: 1500 Ft
A Kroó György Zeneiskola kamarakoncertje
2017. február 18., vasárnap, 17 óra
A kőbányai Kroó György Zeniskola növendékeinek és művésztanárainak kamarakoncertje a klasszikus zenétől a kortárs művekig.
Belépő: 500 Ft
RETRO kocsma
A Retroll zenekar farsangi koncertje
2017. február 23., péntek, 18.30-22.00
Igazi retro hangulattal, a ’60-as, ’70-es, ’80-as évek slágereivel és finom fröccsökkel várjuk táncos lábú vendégeinket. Zenél a Retroll zenekar.
Támogatói belépő: 200 Ft.
SZALON
Különös tájakon sorozat – nőkkel
Úticél: Burma családi roadtrip
2017. február 14., szerda, 18 óra
Sorozatban távoli, egzotikus, olykor különös, de mindenképpen különleges tájakra kalauzoljuk kalandozni és utazni vágyó vendégeinket.
Burma jelenleg Dél-Kelet Ázsia csiszolatlan gyémántja. Nem véletlenül az egyik legnépszerűbb úticél manapság, a hátizsákosoktól a luxus utazókig állandó úti toplista szereplő. Sokak szerint most körülbelül olyan mint a fejlett világ kedvenc nyaralóhelyévé avanzsált szomszéd, Thaiföld volt 50 évvel ezelőtt. Az országba Varjas Gabriella hobbi világutazó kalauzol el bennünket, aki családjával járta be a klasszikus Burma körtúrát. Előadása, és utazásainak különlegessége, hogy kisiskolás gyerekeivel együtt is vállalja a saját szervezésű utazást, így a sok életreszóló élmény mellett a velejáró kényelmetlenségeket is.
Támogatói belépő: 200 Ft
Borvirág Borklub – Bacchus tölt poharat…
2017. február 20., kedd, 19 óra
Múzeumunkba várják havonta egy alkalommal a bort kedvelő és élményre szomjazó barátainkat! Az esték során egy-egy pincészet mutatkozik be. Bepillanthatunk a műhelytitkokba, megkóstolhatjuk a borokat, melyeket maga a borász mutat be nekünk.
Házigazda: Borvirág Zenekar
Vendég: Sebestyén Pince – Szekszárd
Előzetes bejelentkezés szükséges a bacchus.studio@gmail.com e-mail címen vagy a +36-30/954-9147-es telefonszámon.
Belépő: előzetes bejelentkezéssel: 2.500 Ft/fő; a helyszínen: 3.000 Ft/fő. 5 alkalmas törzskártya: 10.000 Ft
Sörszalon
2017. február 21., szerda, 19 óra
Ez Sör! – A sernevelőtől a sörgyárig című időszaki kiállításunkhoz kapcsolódóan az őszi szezonban havonta egyszer sörszalonunkba várjuk sörkedvelő vendégeinket, ahol elsősorban hazai kis kézműves sörfőzdékkel ismerkedhetnek meg az érdeklődők.
Vendégünk: Vétek György sörszakíró
Téma: A sörforradalom
Hogyan zajlott a sörforradalom az egyes országokban (USA, Nagy-Britannia, Belgium, Németország, Csehország, Magyarország stb.)? Miért tartjuk forradalomnak, és nem egyszerűen csak egy gyorsan múló divatnak? Milyen alapvető változásokat hozott a sörfőzésben és sörfogyasztásban? Hogyan hatott a kocsmakultúrára és a gasztronómiára és milyen új fogalmakkal ismertetett meg bennünket? Ezekre a kérdésekre kaphatnak választ, ha ellátogatnak hozzánk ezen az estén.
Belépő: 2.000 Ft, mellyel 18.00 és 19.00 között sörkiállításunk is megtekinthető.
Kortárs cukrászat sorozat – terefere kóstolóval
2017. február 28., szerda, 18 óra
Folytatódik az MKVM és a Magyar Cukrász Iparosok Országos Ipartestülete közös programsorozata. Kóstolóval egybekötött beszélgetés a magyar cukrászatról.
Az ínycsiklandó kérdések felelősei:
Kiss Imre múzeumigazgató és Vojtek Éva, a Cukrászmester magazin főszerkesztője
Belépő: 1.000 Ft, a részvétel regisztrációhoz kötött! A belépővel 17 órától a múzeum kiállításai is megtekinthetők!
Regisztráció szükséges Kiss Hajnalkánál a kiss.hajnalka.mkvm@gmail.com e-mail címen, vagy a 375-6249-es telefonszámon.
CSALÁDI
Társasjáték-klub
2018. február 7. és február 21., szerda, 17.00-20.00
Várják a játszani vágyó fiatalokat és idősebbeket egyaránt!
Az MKVM-ben havonta kétszer, szerdán este találkozhatnak egymással a játék, játszás iránt érdeklődő felnőttek és családok. Gyerekeket már 6 éves kortól várunk - számukra sokféle készségfejlesztő játékunk van. Kipróbáljuk a legújabb társasjátékokat, különleges retró játékokat és régi idők játékait is. Sokféle érdekes játékot hozunk: kvíz, nyelvi, stratégiai, logikai, kártyás, dobókockás, rövid és hosszú, mindenféle, ami 6-99 éves korosztályoknak izgalmas, tartalmas időtöltést jelent. Képzett játékmesterek segítenek a szabályok ismertetésében, ajánlanak játékokat, akár be is ülnek hozzátok egy körre játszani.
Együttműködő partnerünk a homoludens.hu Egyesület
Belépő: 500 Ft/fő, 1.000 Ft/család
Márai Sándor három regényéből és naplójából színpadra írta: Lászlóffy Csaba
Előadja: Havas Judit
”...Műveltség? … Nagy szó! Tudja ön asszonyom – s közben látom, amint tűnődön felemeli mutatóujját –, tudja ön egyáltalán, mi is az a műveltség? … Vörösre kegyeskedik lakkozni a lábujján a körmét, ugyebár! … És olvasni is tetszik délután vagy elalvás előtt, valamilyen szép könyvet?! És a zeneművek hangján is méltóztatik andalogni, nemde? … nem, asszonyom, a műveltség más. A műveltség, igen tisztelt hölgyem, reflex!” Úgy látszik, nagy áron tanuljuk meg, hogy a műveltség az, amikor egy ember, vagy egy nép megtelik valamilyen nagy örömmel… Azt mondják, a görögök valamikor műveltek voltak, mert az egész nép örült valaminek. A fazekasok is, akik a kis szobrokat csinálták, meg az olajkereskedők, s mind a népség és a katonaság és a bölcs mesterek, akik a piacon arról vitáztak, mi a szép vagy az erkölcsös. Képzeld el, egy nép, amelynek az életében öröm van! És ez az öröm a műveltség … De aztán eltűnt az a nép, és maradtak helyében az emberek, akik görögül beszélnek … ez már nem ugyanaz …”
Támogatói belépő: 200 Ft
TÁRLATVEZETÉS
TSz szubjektív tárlatvezetése az Ez sör! A sernevelőtől a sörgyárig kiállításban
2018. február 11., vasárnap 16 óra
Talán kevesen tudják, hogy a Szomszédnéni Produkció Irodából ismert Tóth Szabolcs „TSz” (Dumaszínház,) a színpad mellett a Tompa utcai Pepin Kézműves Söröző tulajdonosa is. Ezen a délutánon a hagyományos vezetésektől eltérő módon, saját történetekkel gazdagított, élménydús tárlatvezetéssel segíti a kiállítás felfedezését.
Belépő: 1.500 Ft
Regisztráció szükséges Kiss Hajnalkánál a kiss.hajnalka.mkvm@gmail.com e-mail címen, vagy a 375-6249-es telefonszámon.
Budapest, III. Korona tér 1.
Tel.: 1/375-6249
E-mail: mkvm@iif.hu