szerző: PjotrFolytatódik a cumbia őrület A Los Orangutanes ezúttal az Instantban táncoltatja meg a latin zene szerelmeseit
Magyarország első számú és talán egyetlen, Kelet-Közép Európában is unikumnak számító latin-amerikai cumbia bulibandája, a Los Orangutanes. A zenekart többek között az Anselmo Crew, az Irie Maffia, a Besh o droM, a Ladánybene 27, a Zuboly, és a Manaky magyar, perui és uruguayi zenészei alkotják. A csapat decemberi debütáló koncertjén bebizonyította, ezt a zenét lehetetlen ülve hallgatni, így a házibuli hangulat január 26-án az Instantban is garantált.
A cumbia eredetileg egy kolumbiai zenei műfaj, ami közép- és dél-amerikai hódító útját követően átterjedt a többi kontinensre, s mint egy vírus, megfertőzött néhány magyar zenészt is. Így született meg a magyar cumbia, melynek első képviselője a Los Orangutanes nevű együttes, azaz Az Orángutánok. A zenekart Árkosi Szabolcs, Élő Márton, Krecsmáry Zsolt, Iván Tabeira, Herr Attila, Alex Torres, Szarvas Dávid és Pásztor Ákos műfaj iránti rajongása hívta életre.
Az „ős cumbiát“ ütőhangszerekkel és furulyákkal játszották. Egy legenda szerint a 20. század elején egy Argentínába tartó tangóharmonikákat szállító teherhajó elsüllyedt a kolumbiai partoknál, s a víz sok hangszert kimosott a partra, amit a helyiek összeszedtek, és elkezdtek használni. Olyannyira megszerették, hogy a tangóharmonika később a műfaj egyik fő hangszere lett. A negyvenes években a tradicionális hangszereket a kor divatos bigband hangzása váltotta fel, s a lemezfelvételeknek köszönhetően a cumbia elkezdett terjedni az egész világon. A cumbiához azóta mindenki hozzátett egy kicsit a saját kultúrájából, s ma már létezik mulatós, gengszter, hipszter, electro, tradicionális és dub verziója is.