szerző: PjotrPop és rock, indie és elektronikus zene - könnyűzenei csemegék a CAFe Budapesten
A klubkoncertek rajongóinak és a hamisítatlan fesztiválhangulatra vágyóknak is igazi különlegességeket tartogat a javában zajló 26. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál. Az After Crying jubileumi koncertjén saját tévedései felett gyakorol önkritikát és bebizonyítja, hogy a zenei kategóriák nem kizárólagosak. Az Anima Sound System izgalmas ősbemutatóval készül, a fesztiválhoz idén csatlakozó Kuplungban pedig olyan népszerű előadók lépnek fel, mint a Mary Popkids, Sena, az Esti Kornél, valamint Soerii & Poolek, de Budapestre érkezik Izrael legnépszerűbb indie-folk együttese, a Lola Marsh és az elektronikus zenei ikon, Carl Craig is!
Az After Crying számtalan zenei anyagával igazolta már, hogy a „komoly” és a „könnyű” kategóriák a zenében nem kizárólagosak. A népszerű együttes ezúttal jubileumi koncerttel tér vissza a BMC színpadára október 17-én, harminc éves fennállása alkalmából azonban nem nosztalgiázásra készül, sokkal inkább egyfajta számvetésre: saját tévedései felett akar nyilvános önkritikát gyakorolni. Ezek a tévedések viszont nemcsak az alkotók, hanem mindannyiunk téveszméi, önáltatásai, amikkel izgalmas dallamokon keresztül szembesülhetünk majd.
Kreatív látnok, elektronikus zenei ikon – egyebek mellett ilyen jelzőkkel illették Carl Craiget, aki már több mint két évtizede jelen van a könnyűzenei szcénában. A Grammy-díjra jelölt producer és DJ a techno úttörőjének számít, az elektronikus zene eddig járatlan útjait igyekszik felfedezni, a műfajokkal való kísérletezés pedig szinte védjegyének számít. Carl Craig legutóbb Francesco Tristan zongoristával, a párizsi Les Siècles zenekarral és François-Xavier Roth karmesterrel állt össze, hogy Versus című munkáját szimfonikus zenekari környezetbe ültesse át. Ezzel a lélegzetelállító crossover produkcióval érkezik majd Magyarországra október 18-án az Akváriumba.
A 25 éves Anima Sound System sokkal inkább tekinthető egy Prieger Zsolt köré csoportosuló gondolkodói műhelynek, mint egy klasszikus értelemben vett popzenekarnak. Az állandóan megújulni képes, örökmozgó és a zenei stílusok között magabiztosan kalandozó együttes egészen különleges ősbemutatóval készül a 26. CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztiválra. Október 21-én Jerusalem, My Love című estjén black work-songokra és biblikus tematikájú spirituálékra épülő műsorral jelentkezik, méghozzá a Cinematic Orchestra lenyűgöző énekesnőjének, Heidi Vogelnek a vendégszereplésével, akiért nemcsak a zenei sajtó, hanem kollégái is rajonganak, egyik legnagyobb szakmai hódolója pedig nem más, mint Jamie Cullum.
Martin Kohlstedt saját nemzedékének egyik legizgalmasabb zeneszerzője. A német zongorista szinte sosem játszik színpadon, így rendhagyó módon az A38 Hajó nézőterén ül majd ő is, ennek köszönhetően a közönség is testközelből tapasztalhatja majd meg Kohlstedt végtelenül érzékeny és törékeny világát. Két év után tér vissza Budapestre Izrael legnépszerűbb indie-folk zenekara, a Lola Marsh. Idén végre megjelent debütáló nagylemezük, a Remember Roses, ami meghozta a várva várt nemzetközi áttörést is. Így valószínűleg az október 19-i fellépés az egyik utolsó klubkoncertje lesz a tel-avivi duónak.
Új helyszínként debütál a fesztiválon a Kuplung és vele a Kuplung Sounds Good! fesztivál, amelynek programja a hazai kortárs könnyűzenei kultúra, a dalszerzés és az előadóművészet együttélése, valamint a hangszeres zene népszerűsítésének szellemében állt össze. Ennek megfelelően október 19. és 22. között a hazai könnyűzenei szféra legnépszerűbb előadói adják majd egymásnak a színpadot a belvárosi romkocsmában. Érkezik az indie-pop vonulat egyik legreménytelibb magyar képviselője, a saját stílusukat sokszor future popként definiáló Mary Popkids, az Irie Maffie frontasszonya, az ismét friss albummal előrukkoló Sena, sosem látott-hallott koncertműsorral jön az Esti Kornél, és a megszokott extatikus hangulatot és megőrülést hozza el a zárónapra a Soerii & Poolek, ám ezúttal vadonatúj látványvilággal, táncosokkal és jelmezekkel.
After Crying: Errata – Jubileumi koncert
2017. október 17. 19.30
Budapest Music Center - Koncertterem
Az együttes tagjai
Ének: Bátky Zoltán
Fuvola, narráció: Egervári Gábor
Billentyűs hangszerek: Erös Csaba
Gitár, ének: Horváth András Ádám
Dob: Madai Zsolt
Cselló, basszusgitár, hegedű, ének: Pejtsik Péter
Trombita, cink, billentyűs hangszerek, ének: Winkler Balázs
Carl Craig presents Versus Synthesizer Ensemble
2017. október 18. 20:00
Akvárium Klub – NagyHall
Anima Sound System feat. Heidi Vogel: Jerusalem, My Love
2017. október 21. 20.00
Akvárium Klub — NagyHall
Martin Kohlstedt
2017. október 18., 20.00
A38 Hajó — Koncertterem
Lola Marsh
2017. október 19., 20.00
A38 Hajó — Koncertterem
Kuplung Sounds Good! - Mary Popkids
What the festival?
2017. október 19., 21.00
Kuplung
21.00 Belau
22.00 Mary Popkids
Kuplung Sounds Good! - Sena
What the festival?
2017. október 20., 21.00
Kuplung
21.00 Saverne
22.00 Sena
Kuplung Sounds Good! – Esti Kornél
What the festival?
2017. október 21., 21.00
Kuplung
21.00 The Bluebay Foxes
22.00 Esti Kornél
Kuplung Sounds Good! - Soerii & Poolek
What the festival?
2017. október 22., 21.00
Kuplung
CAFe BUDAPEST KORTÁRS MŰVÉSZETI FESZTIVÁL
Több mint 100 program számtalan műfajban, közel 40 helyszínen, szerte Budapesten: a régió egyik legfontosabb összművészeti seregszemléje ebben az évben is a kortárs művészet nemzetközi és hazai világsztárjaival, premierekkel és rendhagyó szabadtéri programokkal várja a közönséget.
A CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál – korábban Budapesti Őszi Fesztivál – az elmúlt 26 évben a térség legfontosabb kortárs művészeti eseménysorozatává vált. Olyan pezsgő, különleges és sokszínű városi fesztivállá, amely együtt gondolkodik Budapest legmeghatározóbb kulturális intézményeivel, és rendhagyó, meglepő helyszíneken, sokszor a város színpaddá alakuló közterein mutatja be a hazai és nemzetközi kulturális szcéna legizgalmasabb, leginspirálóbb alkotóit, figyelemre méltó új kezdeményezéseit és legfrissebb alkotásait.
„A négy évvel ezelőtt választott új fesztiválnév mozaikszó: CAFe, azaz Contemporary Art Festival Budapest. Fontos számunkra, hogy megmutassuk és hangsúlyozzuk, hogy milyen progresszív, olykor provokatív, izgalmas és dinamikus művészeti közegről beszélünk, hogy a kortárs művészet a jelenünk művészete, korunk esszenciája, és annál vonzóbb, minél inkább forrása életünk szellemi pezsgésének. A legnagyobb ereje talán éppen ez: a kortárs alkotók képesek új megvilágításba helyezni mindazt, amit a világról tudunk, érzünk. A fesztivál küldetése, hogy teret adjon mindehhez, és Budapest egyre nagyszerűbb tér” – mondja Káel Csaba, a CAFe Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál operatív testületének elnöke, a Müpa vezérigazgatója.
„A kortárs művészet abból építkezik, ami itt, most, velünk történik. Nem tekinthetünk el a környezettől, amelyben élünk, és amely a világtörténelem során talán még sosem változott ilyen sebességgel, mint manapság. Egyszerre félelmetes és lenyűgöző e változás tanújának, és ha lehet, alkotó kortársának lenni” – fogalmazta meg Bán Teodóra, a Budapesti Fesztivál- és Turisztikai Központ ügyvezetője, az operatív testület tagja, kiemelve, hogy a CAFe Budapest programját a régióban évről évre kiemelkedő figyelem övezi a szakma és a közönség részéről is, így a fesztivál sokszínű programjával vonzó kulturális-turisztikai célponttá teszi a magyar fővárost.