szerző: PjotrINAKTÍV-Az ExperiDance fellépése a Vizes VB megnyitó fő attrakciója
Idén július 14-én este 8 órakor az egész világ Budapestre figyel, kezdetét veszi ugyanis a 17. Vizes Világbajnokság. A földkerekség harmadik legfontosabb sportesemény- sorozatának megnyitóján egy egyedülálló összefogás eredményeként létrejött táncművészeti előadással a világhírű magyar társulat, az ExperiDance kápráztatja el az esemény és az egész világ sportszerető közönségét.
Mint minden jelentős világverseny nyitó ünnepségén, így a magyar fővárosban a 2017. július 14-én kezdődő Vizes Világbajnokság megnyitóján is világszínvonalú műsorszámok és előadóművészek szerepelnek majd. Az elmúlt idők helyszínei alapján Budapest kiemelkedik abban, hogy a megnyitó vizes helyszínét a magyar főváros egyik természeti ékessége a Duna folyó adja majd. Ezért a budapesti vizes világbajnokság nyitógálája olyan semmihez sem fogható produkció lesz, melynek színpadát az ország legfontosabb vízi útvonalán egymás mellé helyezett uszályokból állítják össze, hátterét pedig maga a város élő látképe adja. Az ExperiDance nem mindennapi, mély érzéseket közvetítő, egyedi produkcióval készül a megnyitóra, a több száz táncos között, 150 gyermek is színpadra lép. A műsorszám üzenete, hogy a magyarok generációról generációra adják át azt az egyedülálló művészeti tudást, amire ők képesek. A produkció forrása az az energikus magyar lelkület, ami évezredek óta benne van a magyar táncművészetben.
A gála műsorában több mint 600 művész vesz részt, közülük 500 táncost az ExperiDance delegál: előadóművészek, táncosok, akrobaták és technikai szakemberek közös álmaként valósul meg a 4 uszályból álló vízi színpadon zajló cselekmény. „Ami ezen az estén létrejön, az sokkal többről szól, mint a világszínvonal” – meséli a társaság egyik alapítója Román Sándor, az ExperiDance művészeti vezetője, a nyitógála hivatalos koreográfusa. „Ez a show soha nem látott táncszakmai összefogásból született, ami már most a próbák során is fantasztikus érzést kelt minden résztvevőben. Biztosak vagyunk abban, hogy az eredetileg elképzelt koncepción túl, az az érzelmi töltet, mely bennünk, a résztvevőkben dolgozik a tánc közben átütőbbé teszi az előadás minden pillanatát. A megnyitó-előadás önmagában is egy nagyszabású esemény, a benne szereplő több mint 600 ember – a profi táncművészek, hivatásos akrobaták, és a lelkes amatőrök is - hatalmas szakmai alázattal vesznek részt a próbákon. Ráadásul folyamatosan egyre többen akarnak csatlakozni a csapatunkhoz, mert egy ilyen egyedülálló élménynek mindenki részese akar lenni.”
„Óriási kihívás és mérhetetlen öröm is számomra, hogy ennyi ember munkáját összehangolva alkossunk meg egy produkciót. A műsor különlegességét nem csak a lenyűgöző látvány adja, hanem az, hogy egymást követő generációk együttesen alkotnak meg valamit, ami megmutatja az emberiségnek, hogy kik is vagyunk mi, magyarok a mai világban. Az előadás mélységét az az érzelmi többlet adja meg, melyet a mozdulat és a tánc által mi magyarok képesek vagyunk a világ felé közvetíteni” - tette hozzá Román Sándor.
Román Sándor tulajdonos, művészeti vezető, koreográfus már tíz évesen, fellépett Fidel Castro vendégeként Kubában az 1975-ös Világ Ifjúsági Találkozón a Nagy István vezette cigándi együttes táncosaként. Pályaválasztását kiváló tánctudásán kívül ez az élmény is befolyásolta. Az Állami Balettintézet legmagasabb pontszámot elért felvételizőjeként elkezdődött tehetségének kibontakozása, majd több néptáncgyűjtő körúton is részt vett Tímár Sándor tanítványaként. A diploma megszerzése után 1983-ban szólistaként táncolt a Novák Ferenc által vezetett Honvéd Együttesben. Dolgozott a Budapest Táncegyüttesben és a Magyar Állami Népi Együttesben is, ahol szintén a magyar folklórkincs újraértelmezésével foglalkozott. Egyéves amerikai tanulmányútja után, a kortárs tánctechnikák néptáncba való beépítésével létrehozta 2000-ben Vona Tibor társával együtt az ExperiDance-t. Koreográfusként több színházzal és rendezővel együttműködve változatos stílusú előadásokat hozott létre. A Nemzeti Színház mellett a Magyar Állami Operaház „A fából faragott királyfi” koreográfiája is az ő nevéhez fűződik. Dolgozott együtt több neves filmrendezővel (Jancsó Miklós, Bereményi Géza, Novák Emil, Meskó Zsolt, Iglódi István) koreográfusként és a filmek társalkotójaként is. A színházban és filmezésben szerzett tapasztalataival mind az ExperiDance társulatot gazdagította, melynek eredményeként egy teljesen új táncstílus jött létre. Román Sándor az Állami Balettintézet mester képzésén klasszikus balettmesteri diplomát szerzett, majd dolgozott a Táncművészeti Főiskolán, a Győri és a Pécsi Balettnak, a Szlovén Nemzeti Operában Ljubljanában és Bolzano Városi Színházban is. A balett kultúrát az ExperiDance stílusba is beépítette. Az ExperiDance Production hatalmas népszerűségnek örvend, több éven át a Nemzeti Színház nagytermében álltak színpadra, de repertoárjukból jutott a Nemzeti Táncszínház és a Művészetek Palotája deszkáira is, ma már szinte kizárólag a RaM Colosseumban tartják teltházas előadásaikat. Az alkotó és a tánctársulat nevét már szerte a világon márkanévként ismerik. Teltházas előadásokkal léptek fel Pekingben a Magyar Kínai Évad részeként és Sanghajba is meghívást kaptak, ahol jótékonysági esten is színpadon álltak. Ausztria, Németország és Svájc arénáiban az Apassionata produkcióin keresztül hétvégenként rendszeresen akár 30 000 ember előtt népszerűsítik az ExperiDance-t.