kultúra [fesztivál] 2017. február 10. péntek 04:20
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrCZF2017 – Cziffra György Elmlékére 2017. február 21-26. MOM Kulturális Központ és Zeneakadémia
A Cziffra Fesztivál előhírnöke a február 16-án, a Kossuth téri Szamos Caféban Kürthy Hanna grafikus és festőművész kiállítása.
Balázs János Liszt Ferenc-díjas zongoraművész 2016 februárjában hívta életre az első CZF Fesztivált, amelynek alapvető küldetése, hogy a világhírű magyar zongoraművész magas művészi színvonalú életművét és hagyatékát méltóképpen megőrizze és ápolja, illetve folytassa azt a fiatal művészeket felkaroló és segítő munkát, mely Cziffra György életében nagy hangsúlyt kapott. Az első fesztivál nagy sikere után az 2016/2017-es évadban kibővült összművészeti programokkal, külföldi vendégművészekkel már két helyszínen, a MOM Kulturális Központban és a Zeneakadémián rendezzük meg a CZF Fesztivált 2017. február 21. és 26. között, amelyen fellép többek között Fazil Say, Mischa Maisky, Rost Andrea, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, Lajkó Félix és Jandó Jenő is.
A Cziffra Fesztivál a világhírű magyar zongoraművész, Cziffra György emlékét ápolja, illetve folytja azt a fiatal művészeket felkaroló és segítő munkát, amely a zongoraművész életében nagy hangsúlyt kapott. A Balázs János Liszt-díjas zongoraművész által tavaly alapított fesztivál idén már két helyszínen, a Zeneakadémián és a MOM Kulturlis Központban várja a közönséget február 21. és 26. között. A programban olyan jelentős külföldi és hazai művészek szerepelnek, mint Fazil Say, Mischa Maisky, Rost Andrea, Lajkó Félix, Jandó Jenő, Sárik Péter, Szulák Andrea, Sárközy Lajos vagy a Liszt Ferenc Kamarazenekar.
Az első fesztivál nagy sikere után az 2016/2017-es évadban kibővült összművészeti programokkal,
külföldi vendégművészekkel már két helyszínen, a MOM Kulturális Központban és a Zeneakadémián rendezzük meg a CZF Fesztivált 2017. február 21. és 26. között, amelyen fellép többek között
A februári eseményeket megelőzte a CZF Országos Zongoraverseny Cziffra György emlékére, amelynek a MOM Kulturális Központ adott otthont 2016. október 28. és november 5. között. A Zongoraverseny első díját Varga Gergő Zoltán, a második díjat osztva Boros Tekla és Rigó Ronald kapta. A zsűri harmadik díjat nem adott ki. A legjobb Dubrovay László mű előadásáért járó különdíjat osztva kapta Tóth Kamilla és Varga Gergő Zoltán. A Cziffra Fesztivál és az Opera zongoraterem különdíját Barbarics Csanád érdemelte ki. November 5-én Cziffra György 95. születésnapján ünnepélyes keretek között adták át a díjakat a MOM Kulturális Központban.
Balázs János 2016 végére meghívást kapott Kanadába, Cziffra György magyarországi zenei hagyatékának bemutatásáról tartott előadást, valamint a világhírű zongoraművész legkedveltebb műveiből válogatva hangversenyt adott óriási sikerrel.
2016 decemberében Cziffra György zongoraművészetét posztumusz Magyar Örökség díjjal ismerték el; a laudációt Balázs János mondta el az MTA dísztermében.
A Cziffra Fesztivál az adventi időszakban több ingyenes programmal várta az érdeklődőket, köztük egy street pianoval a MOM Parkban, ahol kiskoncerteket is rendeztünk, valamint több kiváló fellépő mutatkozott be a fesztivál szervezésében a Vörösmarty téri karácsonyi vásáron is, ahol Cziffra-stand várta az érdeklődőket.
2017. február 21-26. között tart a Cziffra Fesztivál, amelynek kereteit több szempontból tágítottuk: a MOM Kulturális Központon kívül a Zeneakadémia Nagytermében is lesznek hangversenyek; a 2016. évi négy koncert után pedig idén nyolc nagyszabású hangversenyt rendezünk. A koncertek egyediségét a műfajok közötti átjárhatóság, a tematikus felépítés és nemzetközi művészek meghívása fémjelzi. 2017-ben többek között az alábbi nemzetközileg elismert, világhírű művészek lépnek föl: Fazil Say, Mischa Maisky, Rost Andrea, a Liszt Ferenc Kamarazenekar, Lajkó Félix és Jandó Jenő.
A 2017-es CZF keretein belül kerül átadásra a Cziffra Fesztivál Tehetség-díj és a Cziffra Fesztivál Életműdíj, amely hazánk legkiemelkedőbb művészeinek és legtehetségesebb fiataljainak nyújt anyagi és erkölcsi támogatást. Szintén a művészoktatásban résztvevő diákok számára hirdetünk mesterkurzust, melyet a CZF koncertsorozata előtt, február 16-19. között tartunk meg, Magyarország legkiemelkedőbb zongoraművészeinek közreműködésével.
Örömünkre szolgál, hogy a CZF nyomán megalakul a Cziffra Fesztivál Kamarazenekar, melynek koncertmestere Kállai Ernő – Junior príma díjas hegedűművész.
„Cziffra György példaértékű és iránymutató élete mindenki számára üzenet, mely bizonyítja, hogy hátrányosabb életkörülmények és lehetőségek ellenére világkarriert lehet befutni. A CZF küldetése, hogy minden évben egy nagyszabású fesztivállal adózzon Cziffra György munkássága előtt, mellyel több évtizedes tartozását róná le a társadalom. A fiatal művészek zenei pályájának segítése, illetve a nagyközönség számára való bemutatása a CZF Fesztiválnak is alapvető célja, hiszen Cziffra György életében létrehozott alapítványa is nem egy ma élő zongoraművészt indított el és segített a zenei pályán.” (Balázs János)
„Balázs János kiemelkedően tehetséges zongoraművész, akinek fontos, hogy mindenki, a jövő reménységei megmutathassák magukat, tehetségüket a zeneértő közönség előtt. Az Ő felkarolásukat én is csak támogatni tudom, hiszen János vállalása közös felelősségünk, nekünk, akik már elértünk valamit a zenei életben, hiszen egykor rám is felfigyelt valaki – a zenetanárom –, aki elindított a pályámon. A Tanító most Balázs János, akit a magam példáján keresztül – hiszen én is tervezek egy Bel Canto énekfesztivált és több mesterkurzust – messzemenőkig támogatok. Ahogy én a jövő énekes generációja felé, úgy János a fiatal zenészek felé fordul, közös hitvallásunk, hogy a tehetség utat tör magának, de támogatni szükséges.” (Rost Andrea)