lemezajánló [nagylemez] 2004. május 10. hétfő 10:39
nincsen hozzászólás
szerző: kishellPál Utcai Fiúk: Közönséges PUF
A Pál Utcai Fiúk zenekar 2003. november 7-én a Petőfi Csarnokban ünnepelte fennállásának 20. évfordulóját egy nagyszabású koncert keretében, melyet a magyar-svájci Bootleg.hu csoport rögzített (A Bootleg.hu tagja Hatala kacsalla” Zsolt, akinek nevéhez a legszebb és legeredetibb magyar zenei honlapok kötődnek, pl. Kispál, Elevenhold, Quimby, HS7, stb. és a hazai amatőr koncertrögzítés egyik úttörője)
A borító nem kapott különösebben szép dizájnt, a koncertekről megismert fények meg színek köszönnek vissza ránk és a reliefen a közönség látható mivel a lemez címe (a koncertfelvételre utalva) Közönséges PUF. A címet, csakúgy, mint a koncert anyagát képező számlistát a közönség, pontosabban a rajongók javaslatára választották a hivatalos zenekari honlapon keresztül, ahol az énekes napi kapcsolatban áll az internetező PUF hallgatókkal.
Amit a hazai lemezárakhoz képest a kiadó politikájának köszönhetően olcsón kapunk, az egy duplalemezes koncertfelvétel, melynek minőségére semmi panasz nem lehet, nagyon is tisztán és életszerűen szól ami jól jön a dalokat kevésbé ismerőknek, ugyanis szövegkönyvet nem mellékeltek. Minden szó és hang jól hallható és érezhető, amit az akusztikus hangzás meg is kíván magának.
Az első néhány lemez egy apró hibával került a boltokba, a 9. hónap című dal bevezető szövege kétszer is elhangzik egymás után. Nekem is ilyen példányom van, de ahogy egy rajongó írta a zenekari honlapon, egyszer majd biztos sokat fog érni, mint egy hibás bélyeg.
A lemez felpörög a lejátszóban, megszólal a tipikus magyar közönségzaj, s a zenekar stílszerűen az Első dallal kezd. Mókás, milyen bizonytalanul indul be, Lecsó (Leskovics Gábor, ének-gitár, régebben az Üllői Úti Fuck, ma a Kispál és a Borz vendégzenésze) az első pár sort teljesen bizonytalan hangon kezdi, majd a hangszerek és a közönség ereje megadja a bátorságot, és elkezdődik a teltházas koncert. A zene a zenészek és a rajongók közös alkotásává válik ahogy a lemezen elhangzik, könnyű úgy zenélni, ha az embernek ilyen jó közönsége van”
Az öt zenekari tag mellett hét közreműködő zenész vonul fel a pódiumra, kiknek a 20 év alatt eddig is jelentős szerep jutott a PUF-ban. Nem mintha a progresszív jellegű gitárszólók nem állnák meg magukban is a helyet, mégis akad pár szám, melyből pl. a fúvós vagy a tangóharmonika nem maradhatna el. Az sem mellékes, hogy aki felkerült a színpadra, az szinte biztos, hogy énekelt is. A második korongon minden zenekari tagnak saját” dal jutott.
Természetesen Anikó (Potondi Anikó, ének-Lecsó felesége) is fellép önálló” dalaival, illetve jó néhányban Lecsóval közösen énekel, ezek a duettek nagyon kedvesen szólnak, még ha a téma nem is mindig ennyire kellemes”. Anikó hangja nagyon eredeti, nagyon aranyos, és illik ehhez a beates érzéshez, és egyáltalán mindenhez, amit a PUF zenéjével szeretne elmondani, hiszen sikerül mindkét oldalról értelmezniük egy-egy érzést.
Megkapó, hogy a Közel az éjfél című örök sláger visszafogott sorait Lecsó szinte már túlságosan is gyengén és bátortalanul énekli ám a gyengeség inkább gyengédség, a bátortalanság inkább érzelmesség hatása. A fúvós improvizatív játéka és az utána következő gitárszóló csak eredetibbé teszi ezt a megszólalást, és mindez remekül visszajön a lemezen is.
A dalok között Lecsó átvezető szövegeit meghagyták, ami életszerűvé teszi a felvételt, hallhatjuk, hogy keresgéli a többieket a színpadon, vagy hogyan akadozik a nyelve, mikor kissé dadogva és akadozva bevallja, hogy az Ilyen egy férfi című dalt, melyet Anikó énekel, azt biza ő írta.
Azt elmondhatom, az összes mozgalmi dal felkerült a dupla koncertlemezre: Megígértem, hogyha 20 évesek leszünk, akkor eljátszuk a Partizánt.” és el is hangzik ez a Ciao Bella feldolgozás, tangóharmonika kísérettel. Az egyik leghangulatosabb szám ez a lemezen, és nagyon hosszú verzióban adták elő. A Pál Utcai Fiúknál nem lehet viccet csinálni a forradalomból! (Megjegyzendő, hogy a zenekar jelentős punk múltra tekint vissza, ugyanis Sex Pistols dalok előadásával kezdtek)
Húsz év zeneisége nagyon színes programot hagyott készíteni, a progresszív megszólalástól a lírai dalokon át egészen az ordításig mindent hallhatunk, ami PUF, nagyon hiteles például a Nincs menedék című dal, és annak funkys indítása, vagy a Nem szerettelek visszafogott stílusa. A dalokba beledolgozott effektek, a szkreccs, mind teljesebbé teszi a megalkotott valóságot.
Úgy érzem, az első korongra több bölcseleti” dal került fel, ténylegesen alternatív életbölcsességek hangzanak el. Egy-egy szám szövegére érdemes nagyon figyelni, helyenként egész pontosan és egyedien megfogalmazott érzésekkel és gondolatokkal találkozunk.
A közönség persze elénekli, hogy boldog születésnapot!”, ez már a második korong vége felé hangzik el, egyébként ezen a lemezen több az érzelmi és szerelmes dal, rengeteg ráadást is játszanak és a tökéletes felvételnek köszönhetően már-már láthatjuk magunk előtt, hogyan mozognak a színpadon, mit látnak a zenészek és mit a közönség És érdemes belegondolni: 20 év legjobb és legszeretettebb számait játszották el azon az estén! Ezek után azt hiszem, nem lehet rosszat szólni erről a kiadványról.
Hatalmas élményt jelent meghallgatni a Pál Utcai Fiúk 20 éves Jubileumi koncertfelvételét, helyenként egész máshogy szól, mint a stúdiófelvétel, ami persze nem baj. Talán az idei Szigeten is ott lesznek valamelyik sátorban, amire a napokban megjelent koncert DVD filmmel is készülhetünk, melynek anyaga részben eltér az audió lemezekétől.
A Zenekar:
Leskovics Gábor : gitár, ének Turjánszky György: basszusgitár és ének Potondi Anikó : Ének Molnár Balázs : gitár és ének Farkas Zoltán : dob és ének
Közrejátszottak:
Pfeiler Ferenc : dob Bördén Szabolcs : billentyűsök Zelenák Tibor : dob és ütősök Papp Ernő : gitár, ének és csörgő Eőri Tamás : Szaxofon és vokál Kiss György : szkreccs Agatics Krunoszláv : Tangóharmonika
Számlista:
1. Első dal 2. Régi évek 3. Bilincs 4. Közel az éjfél 5. Jégkirálynő 6. Tánc 7. Tréfa 8. Nagy rohanás 9. Nincs menedék 10. 9. hónap 11. Utolsó év 12. Sorozat 13. Partizán
Második szín: 1. Egyenesen át 2. 1.2.3.1. 3. Második félidő 4. Szajha 5. Fiatal lányok 6. Angyal 7. Szerelemharc 8. Kisbolygó 9. Hajsza 10. Lecsónak jó lesz 11. Nehéz idők 12. Félek 13. Nem szerettelek 14. Ilyen egy férfi? 15. Bál