szerző: PjotrJoseph Gordon-Levitt Oroszországban titokban találkozott Snowdennel r Amerika legkeresettebb kiszivárogtatója egy régimódi úriember
Joseph Gordon-Levitt, a hamarosan debütáló Snowden-film főszereplője elárulta, a forgatás előtt információgyűjtés céljából Oroszországba utazott, hogy személyesen találkozzon az oda menekült Edward Snowdennel, akinek karakterét mozivászonra viszi. A beszélgetés során nem kis meglepetés érte.
Az amerikai bemutatóval egy időben, szeptember 16-án kerül mozikba a többszörös Oscar-díjas rendező, Oliver Stone filmje, ami az utóbbi idők egyik legnagyobb kiszivárogtatási botrányát dolgozza fel. A főszerepben azt a Joseph Gordon-Levitt-et láthatjuk, akit többek között az Eredet, a Don Jon és a Sin City filmekből is ismerhetünk. A tehetséges fiatal színész ezúttal is nagy fába vágta a fejszéjét, hiszen a titkosszolgálat üldözött emberének megformálása nem kis feladat. Ezért is döntött úgy, személyes inspirációért Oroszországba repül, ahol találkozhat Snowdennel.
- Nem várná az ember, hogy valaki, aki ennyire otthon van a XXI. századi informatikában, valójában egy régimódi úriember. Ez egy annyira szembetűnő tulajdonsága, amit mindenképpen bele kellett vinnem a karakterébe, hogy hitelesebbé tegyem őt az emberek számára – mondta el a People Magazinnak Gordon-Levitt. Hozzátette azt is, szimpatikus számára, hogy Snowdennek annyira fontosak azok az alapvető elvek, amelyeket az Egyesült Államok képvisel, hogy még saját életvitelét is képes volt feladni. Mint ismeretes, a botrányhős Oroszországba kapott menedékjogot, amikor olyan dolgokat fedett fel, amikről azt gondolta, mindenkinek joga van tudni. A főszereplő véleménye szerint ez az a hozzáállás, amire a demokráciának igazán szüksége lenne.
Az Egyesült Államokban született informatikus szakember fiatal kora ellenére elég jelentős önéletrajzzal rendelkezik. Dolgozott a Nemzet Biztonsági Ügynökség (NSA) tanácsadójaként, a Központi Hírszerzés vezető tisztviselőjeként (CIA), de volt az Egyesült Államok Védelmi Hírszerzési Ügynökségének (DIA) vezető oktatója is. Közismertté mégis azzá vált, hogy szigorúan titkos információkat tárt fel a nyilvánosság előtt, miszerint az amerikai titkosszolgálat folyamatosan figyeli az emberek mobiltelefon-hívásait és internetes tevékenységeit nem csak az Egyesült Államokban, hanem világszerte is. Snowden kint továbbra is dolgozik (ha hazatérne, minden bizonnyal börtönbüntetésre ítélnék), különösen aktív a Twitteren, de megfigyelésbiztos mobiltokot is fejleszt.
Oliver Stone – aki szintén több ízben találkozott Snowdennel – nyilatkozata szerint semmilyen oldalon nem szeretné letenni a voksát, sokkal inkább az eset fontosságára hívja fel a figyelmet, ami előre vetíthet egy olyan kiberháborút, amiről senki nem tudja, hogy hol és hogyan fog bekövetkezni, viszont vélhetően korunk egyik legnagyobb problémája lesz.
Az év egyik legjobban várt filmjében egyébként igen fontos szerepet kap egy magyar találmány, a Rubik-kocka is, amely nélkül a titkos adatok kiszivárogtatása nem ment volna.