lemezajánló [nagylemez] 2004. április 26. hétfő 16:51
nincsen hozzászólás
szerző: AndrásSchool Of Rock - Music from and Inspired by the Motion Picture Warner / Atlantic
Filmzenealbumról lesz szó a következőkben, ezért előre szeretném leszögezni, hogy a vígjátékról, amelyhez kapcsolódik, éppen annyira nem szándékozom véleményt mondani, mint amennyire nem is tisztem ez. A sztoriról azonban néhány dolgot érdemes tudni e cd kapcsán. Egy muzsikusról szól a film, aki, miután kirúgják a zenekarából, kénytelen valami „polgári állás” után nézni. Rövidesen - elég meglepő módon - egy iskolában köt ki, a tanári katedrán, ahol persze különösebben nem tud mit kezdeni magával, egészen addig, amíg rá nem jön, hogy itt sem muszáj megtagadnia korábbi énjét. Zenekart szervez hát a diákokból, és ezzel a csapattal végre eléri az áhított sikert. A zene tehát központi témája a filmnek, így a hozzá kapcsolódó album duplán is megmérettetik, és örömmel jelenthetem: jól is vizsgázik.
A legnagyobb jópont azért jár a válogatás összeállítóinak, mert tapintatosan elkerülve a kérészéletű sztárprodukciók ilyen esetben (filmzenealbumon) szokásos dömpingszerű felvonultatását, a Rocksuli címhez méltó neveket gyűjtöttek össze. A cd egyik részére olyan előadók kerültek, akik tényleg iskolát teremtettek a zenéjükkel: az illusztris névsor, amely a The Who-tól a Led Zeppelin-en át a Ramones-ig terjed, önmagáért beszél, kár is bármit hozzáfűzni - a School of Rock album egyfelől tehát megfelelő (persze nem teljes körű) illusztrációja lehet egy rocktörténelem-órának is. Ahol pedig kortárs csapatok veszik át a lantot a mesterektől, olyan bandákat hallhatunk, akik a leghűségesebb tanítványok közül kerültek ki, és remekül mondják fel a leckét (hasonló stílusban utaznak, mint a régiek, vagy egyenesen feldolgozást játszanak, mint ahogy a Velvet Goldmine című film kapcsán létrejött szupergrupp, a Wylde Ratttz teszi egy Stooges-nótával). Ennek köszönhetően sok hasonszőrű, sokszereplős filmzenealbummal ellentétben egy egységes lemezzel van dolgunk, amit nyugodtan lehet egyben hallgatni, nem kell léptetgetni, programozgatni. Két dallal még a történetbeli zenekar is szerepel (a főszereplő Jack Black vezetésével, aki „civilben” a Tenacious D. pacsirtája), ezek közül főleg a záró AC/DC feldolgozás, az It´s a Long Way to the Top sül el igen jól, de mindkettő illik az összképbe, mely egy olyan szerencsésen összeválogatott lemezt mutat, amelyről nem is muszáj egyes dalokat kiemelni.
Alaposan megtervezett és meggondoltan összeállított kiadvány tehát a School of Rock album: jófajta filmzene-anyag, egyúttal ügyesen eltalált hard rock-válogatás is. A mozi barátainak is kedvére tesz (még néhány részlet is hallható rajta a filmből), de a zenerajongók igényeit is kiszolgálja: akik már osztálytalálkozókra járnak, ismétlő jelleggel kapnak egy csokrot a régi nagy kedvencek dalaiból, közben pedig némi hasznos tudásanyaggal továbbképezhetik magukat, akik pedig még az iskolapadot koptatják, az aktuális tananyagba való bepillantás mellett megtudják azt is, kik írták a tankönyveket.
1. School of Rock: „School of Rock” 2. „Your Head and Your Mind and Your Brain...” 3. The Who: „Substitute” 4. No Vacancy: „Fight” 5. The Doors: „Touch Me” 6. „I Pledge Alliance to the Band...” 7. Cream: „Sunshine of Your Love” 8. Led Zeppelin: „Immigrant Song” 9. The Black Keys: „Set You Free” 10. Stevie Nicks: „Edge of Seventeen” 11. No Vacancy: „Heal Me I´m Heartsick” 12. The Darkness: „Growing on Me” 13. T-Rex: „Ballrooms of Mars” 14. „Those Who Can´t Do...” 15. The Ramones: „My Brain is Hanging Upside Down (Bonzo Goes to Bitburg)” 16. Wylde Ratttz: „T. V. Eye” 17. School of Rock: „It´s a Long Way to the Top”