hosting: Hunet
r33
  cikkekfotók        
film [filmszemle]  2004. március 12. péntek   12:27
nincsen hozzászólás

szerző: troppauer
Hideghegy (Cold Mountain)
Hazai bemutató: 2004. március 11.

  Miután egyszer már csinált egy legjobb filmet ( 1996 Az Angol Beteg ) és a legjobb rendezőként is kiszólították ugyanott, Anthony Minghella úgy gondolhatta, hogy most már tudja, hogy mitől döglik az az Oszkár nevű légy. De ezúttal mellé csapott. Pedig látszik, hogy nagyon vágyta az elismerést, megint bevetett mindent, amit általában szeretni szoktak az Akadémián. Nála volt egy már többször bevált recept: halálig tartó szerelmet mesél az amerikai polgárháború idejéből, híres színészekkel, szép kosztümökben, gyönyörű tájakon. Nem véletlenül emlegetik sűrűn filmjével kapcsolatban az Elfújta a szél című hasonlót. Csak az egy régimódi mozi volt és még hosszabb. Mindenesetre neki most mégsem jött össze a díjeső zápor.
  
  Pedig ekkora irgalmatlan hatásvadászatot már régen rendezett rendező, mint Minghella a Hideghegyen. Mindenre rálőtt, amiről feltételezte, hogy csinos tálalásban majd jól megetethet a népekkel és igazából ezt egészen korrekt találati aránnyal tette.
  Az észak dél elleni háborút főképpen (adat:) az 1861. július 30-i, kráter csatájának is nevezett ütközetet például annyira közel hozza a nézőtérhez, mint egyszer már kollégája, Spielberg is a normandiai partraszállást. A csatajelenet után az egyszerűbb néző végigtapogatja magát, hogy a nagy kavarodásban nem kapott-e be véletlenül ő is egy golyót, vagy egy szuronyt a gyomrába. Nagyon hatásos.
  
  A Hideghegy pedig valóban nagyon szép vidék, öröm lehetett fényképezni, bár nem mindig sikerült a teljes pompájában, mert néhány színész gyakran belelógott a képbe.
  Például Jude Law főszereplő (amúgy többen szeretjük), akibe néhány pohár almabor elfogyasztását követően egy életre beleszeret a másik főszereplő Nicole Kidman-be. Valószínűleg egyedül én nem értettem, hogy minden tudható előzmény nélkül három találkozás, tizennéhány perc közös jelenet és néhány tőmondat után miből terem az a mindent elsöprő nagy szerelem, ami kitart két és fél órán, pontosabban három éven, háborún, szenvedésen és halálokon keresztül. Az ok szerintem az almabor.
  
  Mert nincsen sok idejük szerelmezni, a férfi húsz perc után elmegy a háborúba. Sokáig harcol is, ahogy kell, de néhány év és néhány véres húsos ütközést követően ez már nem tetszik neki annyira, mint Nicole K. meg a Hideghegy. Ezért egyszer csak megszökik és elindul inkább hazafelé. Az úton mindenféle viszontagságokon megy keresztül, miközben megismerkedik néhány tényleg jól eltalált mellékszereplővel (ettől kezdve a történet is érdekesebb lesz mindjárt), akik ebben a délen a helyzet változatlan-ban próbálnak meg valahogyan túlélni, persze mindenki a maga szűkös keretei között.
  
  Mint ahogy messze a hátországban, a Hideghegyen is, ahol ezalatt a nagyon magányos szerelme várja, hogy a katona egyszer már végre hazatérjen. Közben ő is megismerkedik néhány tényleg jól eltalált mellékszereplővel, közülük Renée Zellweger-nek később átadják a legjobbnak járó akadémiai díjat. (Vagyunk néhányan, akik szerint talán nem is ő, hanem inkább még Bridget Jones kapta ezt csak utólag, mert annak idején valahogyan kifelejtődött. Szerencsére megint szépen elcsúfíttatta magát, szebb színésznőknél ez általában be szokott jönni, lásd még idén Charleze Theront a Szörnyetegben. Pedig voltak itt még néhányan legalább ilyenek. Nem ilyen csúnyák, hanem legalább ilyen vagy jobb mellékszereplők, csak nekik persze nem volt hozzá jó nevük.)
  
  Aztán nagy nehezen hazatalál akinek haza kell, akkor a szerelmesek nagyon örülni kezdenek egymásnak, később pedig még történik néhány ez meg az és a végén majdnem mindenki boldogan él, amíg
  
  Hasonlókat már korábban is láttunk, igazából sokat nem nagyon lehetett hozzátenni, legfeljebb megfelelni a ma moziba járó közönség igényeinek, főleg látványban és akcióban. Ez maradéktalanul sikerült, úgyhogy lett egy modern régimódi romantikus filmünk. Bár a tartósan elérzékenyülni vágyókat már induláskor megriaszthatják a naturalista háborús jelenetek, később pedig a gyakori és brutális kivégzések azért ez mégis inkább az ő filmjük. De tényleg nem Oszkáré
  
  Szereplők: Jude Law, Nicole Kidman, Brendan Gleeson, Donald Sutherland, Eileen Atkins, Giovanni Ribisi, James Gammon, Jena Malone, Kathy Baker, Lucas Black, Melora Walters, Natalie Portman, Philip Seymour Hoffman, Ray Winstone, Renée Zellweger
  Írta: Anthony Minghella
  Rendezte: Anthony Minghella



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. május 19.
Vonósnégyesre átdolgozott heavy metal himnuszokkal érkezik Anneke van Giersbergen
MARCO MENDOZA (USA)
2024. május 25.
Dinamit 45 – Az utolsó jubileum
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Egy hónap múlva ingyenes JFF Online Japán Filmfesztivál
Exhibition On Screen: Az ifjú Picasso
Ők a Magyar Mozgókép Fesztivál idei életműdíjasai
Áprilisban ismét mozikban a klasszikus Indiana Jones trilógia!
Carte Rouge - Vörös térkép
Exhibition: Cézanne - Egy élet portréi - Portraits of a Life
Új, hivatalos előzetest és plakátot kapott Hajdu Szabolcs új filmje, a Kálmán-nap
Utaztál okosba’? Akkor nézd meg premier előtt a Kék Pelikant!
 kiemelt 
Winger: búcsúkoncerten játsszák el az életmű minden slágerét
  
Alapító tagjaival tér vissza június 11-én Budapestre a Winger

Magyar thrash nagyágyút választott a Megadeth: az Archaic játszik Mustaine-ék előtt júniusban
Júliusban kétnapos koncept eseménnyel érkezik az INOTA Focus az erőmű Turbinacsarnokába
Bring Me the Horizon koncert a Budapest Parkban
MARCO MENDOZA (USA)
 friss hozzászólások 

Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 as heavens collide    glen berger    trollech    saint vitus    garry marshall    wattican punk ballet    zoolander 2    slaughter at the engagement party    disturbed    seth rogen    october    s first date    symphonica    holmes    megtorlás    black procession    mr. papagiorgio    zaporozsec    newborn    sherlock holmes    villámtolvaj    skalar music hungary    abbie cornish    marduk    kick ass  

r50
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!