szerző: PjotrMegnyílt a Volt egyszer egy Ifipark… című kiállítás a Várkert Bazárban
Megnyílt a Volt egyszer egy Ifipark… című kiállítás, amely a Budai Ifjúsági Parknak és korának állít emléket annak egykori helyszínén, a Várkert Bazárban. A kultikus szórakozóhelyet megidéző tárlat relikviákkal, zene-, divat- és gasztrotörténeti tárgyakkal, interaktív elemekkel és gazdag audiovizuális gyűjteménnyel várja látogatóit. A kiállítás 2015. szeptember 25-től tekinthető meg.
Az 1961. augusztus 20-án nyíló Budai Ifjúsági Parknak egykor a Várkert Bazár adott otthont. A hazai könnyűzene egyik legjelentősebb koncerthelyszíneként működő Ifipark egy generáció találkozó- és szórakozóhelye, s emiatt a politikai ellenőrzés eszköze és színtere is volt, így a Park huszonhárom éves fennállása során kortörténeti szimbólummá vált.
A kultikus helyszínre emlékező kiállítás egy nappal az Ifipark bezárásának harmincegyedik évfordulóját követően, szeptember 24-én nyílt meg a Várkert Bazár Déli palotáiban, az NKA Cseh Tamás Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzése Alprogram rendezésében.
A kiállítás több mint száz elemet felsorakoztató tárgyi anyaga az egykori előadók személyes relikviáira épül: látható a tárlaton többek között Szikora Róbert fellépő öltönye, Cseh Tamás gitárfogója vagy Pataky Attila bőrdzsekije is. A korszak lenyomatát régi plakátok, kordokumentumként funkcionáló tárgyak jelenítik meg, de a nosztalgia mellett a tárlat ismeretterjesztő célokat is szolgál: archív fotókkal, rádió- és tévéfelvételekkel, 25 tematikus elrendezésű, divathoz, gasztronómiához vagy éppen az állambiztonsági megfigyelésekhez kapcsolódó tudnivalókat tartalmazó tablóval vezeti be közönségét az Ifipark huszonhárom éves fennállásának történetébe.
Az installációk megidézik a Park vizezett söréről híres büféjét és a színpadot, amelyre estéről estére a fiatalok ezreinek figyelme szegeződött. A tárlat emellett megemlékezik a hírhedt igazgató, Rajnák László irodájáról is.
A kiállítótérben található tabletek segítségével többek között az MTVA fotó- és videóarchívumának anyagai, a Magyar Kereskedelmi és Vendéglátóipari Múzeum plakátjai között, valamint a Radics Béla Emléktársaság fotógyűjteményéből böngészhetnek a látogatók.
A tárlat a folyamatos interaktivitásra is törekszik: a kiállítás közösségi médiafelületén a közönség is megoszthatja saját élményeit, emlékeit az Ifiparkkal kapcsolatban. A tárlat bejárása során „kívánságműsorban” is részt vehetnek, korhű ruhákba is öltözhetnek a látogatók, de a bátrabbak akár a szoknyájuk vagy a nyakkendőjük hosszát is megmérhetik.
A tárlat rendezői Bajnai Zsolt, az NKA Cseh Tamás Program Ideiglenes Kollégiumának vezetője, valamint Vass Norbert, a Cseh Tamás Program Magyar Könnyűzenei Örökség Megőrzése Alprogramjának koordinátora. A kiállítás létrehozásában közreműködött a Magyar Vendéglátóipari és Kereskedelmi Múzeum, az MTVA és a Fővárosi Szabó Ervin Könyvtár Budapest Gyűjteménye, a Magyarock Hírességek Csarnoka, magángyűjtők, továbbá számos, az Ifipark színpadán egykor játszó zenész is, többek között Török Ádám, Schuster Lóránt vagy Szikora Róbert is.