szerző: BarnabásSear Bliss 10 éves jubileumi koncert Embers, Sin of Kain, Casketgarden... 2004 február 22, E-klub
Embers, Sin of Kain
Aki február 22-én a kifejezetten zord idő és a vasárnap este ellenére ellátogatott az E-klubba, egy igazán színvonalas koncert összeállítást láthatott. A fő esemény a Sear Bliss zenekar 10 éves jubileuma volt: bizony nem sok magyar, vagy akár külföldi banda éri meg ezt a szép életkort.
A délután öt órára beharangozott kezdés nagyon korainak tűnt: valószínűleg a másnap munkába siető embereknek akartak így kedvezni. A kapunyitás és a ruhatárba történő bepakolás után nem sokkal, fél hat után bele is kezdett programjába a szombathelyi Embers. Az elég ifjonc tagokból álló zenekar mindjárt egy erőteljes produkcióval nyitotta az estét! A zenéjük leginkább a svéd dallamos death metal stílusjegyeiből táplálkozik (erőteljes az At the Gates párhuzam). Feszesen, energiától duzzadva vezették elő nótáikat. Hasító riffek, és dallamos, ikergitáros megoldások jellemezték zenéjüket. Talán az énekhang volt egy kissé egyhangú, de ez még változhat a későbbiekben! Mindenesetre nemcsak az én, hanem az amúgy ekkor még elég gyér számban jelenlévő publikum szimpátiáját is elnyerték. A hangzással sem akadtak problémák, így fél óra játék után elégedetten távozhattak a színpadról.
Rövid hangszerelést követően a budapesti Sin of Kain következett! A fővárosi black metalosok főként az új anyagukat igyekeztek bemutatni. A kb. 40 percbe természetesen a régebbi számok is belefértek. A Sin of Kain igyekszik a szikár black metal alapokba egyedi megoldásokat is vinni: erről árulkodnak a néhol felbukkanó döngölős, húzós gitárriffek. A frontember Cathar nem csak hangszálkínzó károgásokkal operál, hanem a mély hörgések is a repertoárját képezik. A szintetizátoron játszó Arngrim teljesítménye is hozzájárul a zene ötletesebbé, változatosabbá tételéhez. Ekkorra már a nézőtér is megtelt és a hangulat kellemes atmoszférát öltött. A közönség is beindult a bandára; ez a tény csak tovább erősíti a Sin of Kain létjogosultságát! Az élvezetes negyven percet a hangzás is támogatta. Nagyon ígéretes banda! Ha ilyen intenzítással folytatják, még sokra vihetik!
Casketgarden, Sear Bliss
A Sin of Kain után a Casketgarden vonult fel a színpadra. A hazai zenekarok közül nekik sikerül a legjobban átmenteni az At the Gates zenekar Slaughter of the Soul lemezes korszakának szellemiségét, amely mellesleg egy stílusteremtő mű. Olyan átérzéssel és energiával nyomatják a számaikat, hogy szinte lehetetlenség nem élvezni a koncertjeiket. Erre a zenére mozogni kell! A nemrég megjelent első lemezükről, a This Corroded Soul of Mine-ról adták elő jobbnál jobb számaikat. A hangzás is szakított, szóval kaptunk az arcunkba rendesen! Ugyan a vége felé felmerült egy kisebb technikai malőr: az egyik gitáron elszakadt húr miatt majdnem idő előtt be kellett fejezniük koncertjüket, de sikerült megoldani a problémát egy kölcsöngitárral.
Még csak este negyed 10 felé járt az idő, de máris a színpadra lépett az est főbandája: a Sear Bliss. A szombathelyi származású zenekar 10 éves jubileumát ünnepelte ezzel a fellépésével. Ennek megfelelően egy majdnem két óra hosszúságú koncertet kaptunk. Ezalatt természetesen a zenekar minden éráját megidézték. A zenekar alapvetően black metal stílusban mozog, de van egy plusz hangszer, amely egy egészen egyedi atmoszférát teremt az egész zenének: ez pedig a Pál Zoltán által kezelt harsona. E hangszer segítségével olyan emelkedett, csodálatos hangulatot sikerült kölcsönözni a zenéjüknek, ami teljesen magával ragadó és utánozhatatlan.
Szóval a zenekar egyénisége adott, és ezt a többnyire kiváló, néhol misztikus hangulatú dalaik is erősítik. A helyenként szélvészgyors, süvítő témák mellet sokszor bukkannak fel lassabb témák is. Nagy András énekes/ basszusgitáros ugyan végig egy hangszínen adja elő a már néhol monoton károgást, de ez hozzátartozik a black metal szikárságához. A koncert első felében az újabb albumok, főként a Grand Destiny és a Forsaken Symphony volt terítéken. Majd bemutattak egy új számot is, ami a most készülő lemezen lesz rajta. Itt pedig nem mást hívtak fel vendégszerepelni a színpadra, mint a legendás Csihar Attilát! Az utóbbi időben eléggé eltűnt black metal zenész mostanában ismét be akar robbanni a köztudatba.
A régi Sear Bliss lemezek megidézéséhez két korábbi tag vendégszereplése is hozzájárult: a szintetizátoron és trombitán egyaránt játszó Szűcs Gergely támogatásával különösen ütősen szólaltak meg a régi dalok. Így játszották el a Phantoms, a The Haunting című lemezek valamint a The Pagan Winter Demo legjobb számait. Habár előzetesen több ex-bandatag feltűnését vártam, azért így is megfelelően sikerült felidézni a régi időket. A hangzás a kezdeti apróbb nehézségek után itt is kellően helytállt, így megfelelően támogatta az amúgy is jó produkciót.
Aki a Sear Bliss rajongójának tartja magát, az bánhatja, ha kihagyta ezt az estét, de aki csak” egy színvonalas koncertet akart látni, az sem bánta meg, hogy a vasárnap estét nem otthon töltötte. Úgy érzem, minden banda kitett magáért, és ismét egy kellemes koncertélménnyel gazdagodhattak a jelenlévők.