magazin [kiállítás] 2015. május 28. csütörtök 16:06
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrMagyar Régészet Napja 2015. május 29-30. Aquincum
Május 29., péntek: 10 órától 15 óráig
Diákoknak szóló nap
Előzetes bejelentkezés alapján, múzeumi óra tarifával, mely vezetést is tartalmaz.
Választható múzeumi órák:
1. Restaurálási bemutató:
Helyszín: Festőház déli verandája
Közreműködők: Gábler Szilvia (restaurátor), Erős Dóra (restaurátor)
2. Tárlatvezetés az új technológiák kiállításon (középiskolásoknak)
Helyszín: régi kiállítási épület
Közreműködő: Dr. Láng Orsolya (régész)
3. Kihelyezett régészeti bemutató:
Helyszín: Régészhomokozó
Közreműködő: Korom Anita (régész)
Május 30., szombat: 10 órától 15 óráig
Családoknak szóló nap
Belépés: a 26 év alattiak és a családok számára ingyenes
Tárlatvezetés a „Spakli, ecset, lézerszkenner régi és új technológiák alkalmazása a régészeti kutatásban Óbudától Újpestig” című kiállításon
10 órakor és 11 órakor az Aquincumi Múzeum régi kiállítási épületében
A program az Aquincumi Múzeum legújabb, „Spakli, ecset, lézerszkenner – régi és új technológiák alkalmazása a régészeti kutatásban Óbudától Újpestig” című időszaki kiállítását mutatja be. A régészeti feltárásokon alkalmazott módszerek, technológiák – ahogy más tudományok esetén is – folyamatosan változnak, fejlődnek. A rendelkezésünkre álló lehetőségek köre az utóbbi évtizedekben jelentősen bővült: ma már nem pusztán csákánnyal, lapáttal és ecsettel dolgozik a régész, hanem páldául lézerszkennerrel, taljradarra és víz alatti szonárra. de alkalmazzák a DNS technológiát, vagy a pollenvizsgálatot is. A kiállításon ezekről az újabb módszerekről és technológiákról, a régészet eszköztárának fejlődéséről és bővüléséről nyújt közérthető és alapos áttekintést Óbuda és a Főváros más területein végzett régészeti kutatásokból vett példákkal Dr. Láng Orsolya régész.
3D lézerszkenneres bemutató (PiLine Kft.)
Helyszín: régi kiállítási épület előtti tér
A PiLine Kft. munkatársai bemutatják, hogy működik a lézerszkenner, illetve hogyan segíti a modern technika a régész munkáját.
A régészeti kutatások és ásatások során a helyszín topográfiai felmérése geodéziai módszerekkel szinte mindennaposak. A 3 dimenziós lézerszkenneres felmérési technológia felhasználásával a felmérési idő jelentősen csökkenthető, míg a részletesség és a mérési pontosság számottevően megnő. A technológia használata lehetővé teszi az ásatások során, vagy építkezésekkor a felszínre bukkant leletek megtalálási helyének pontos és gyors rögzítését.
Kihelyezett régészeti bemutató:
Helyszín: Régészhomokozó
A bemutatót tartja: Rikker Balázs, régész
A múzeum romkertében kialakított régész homokozóban a gyerekeknek lehetőségük nyílik bepillantani a régészet világába. Megismerkedhetnek a feltárások fajtáival, az ásatások különböző fázisaival, mindezt személyes tapasztalatokon keresztül egy régész tolmácsolásában. A vállalkozó szelleműek pedig szó szerint mélyre áshatják magukat az archaeológusok munkájában, gyakorlatban is kipróbálhatják a „régészkedést”.
Közönségbeszélgetés 1:
Téma: Római íróeszközök, íróvessző, viasztábla, papirus – tanítás az ókorban
Helyszín: a Festőház fogadószobájába.
Az előadás során bepillantást nyerhetünk az ókori görög és római kori oktatás rendszerébe. Megtudjuk milyen módszerek és eszközök segítették a kisdiákok és az emelt tudást elsajátítani vágyó ifjak mindennapjait. Varga Nikoletta, régész előadása
Közönségbeszélgetés2.:
Téma: Akik a csontokból olvasnak – arhaeozoológia Aquincumban
Laborlátogatás Biller Anna Zsófia, archaeozoológussal
11 órától, 12.30-tól és 14 órától. Helyszín: Hajnóczy épület.
Az előadás során egy, a régészek munkáját nagymértékben segítő tudomány terület, az archaeozoológia kerül bemutatásra, különféle, „állatian” izgalmas példán keresztül, az állatcsontok feltárásától kezdve egészen az eredmények közléséig.
Aki szeretné tudni, hogy mikor éltek hazánk területén torkosborzok, gyanverek és a Mikulás agancsos segítői, vagy mikor szelték keresztül a „sivatag hajói”, és hogy hogyan is lehet rájönni, hogy milyen lény csontja kerül elő a földből az ásatások során, szeret a nyomokból olvasni, vagy kíváncsi, hogy mit lehet megtudni a csontok alapján a hajdan élt állatokról, hogyan éltek, haltak, milyen célokra használták fel őket, annak mindenképp érdemes meghallgatni ennek az izgalmas tudományterületnek a bemutatását megcélzó előadást.
”Miért voltak sánták az Ókor kovácsistenei?”
Dr. Horváth László, régész előadása
11 órától
Helyszín: Kiállító épület, Orgona terem
”A kérdésre számtalan megoldási kísérlet született az Ókor óta, és a szerzők valamennyien meg voltak győződve a maguk igazáról. De valóban sánták voltak-e ezek az istenek és volt-e összefüggés közöttük? Ha a bölcsek kövét nem is tudom felmutatni, megemlítek egyet a lehetséges válaszok közül.”
Tárlatvezetés a Táborvárosi Múzeumban
Helyszín: Budapest, III., Pacsirtamező utca 65.
13 órakor
A vezetést tartja: Dr. Láng Orsolya, régész
A tárlatvezetés során az érdeklődők az aquincumi táborváros egyik fogadójának a maradványait bemutató kiállítóhellyel ismerkedhetnek meg. Kivételes lehetőség, hogy régész kalauzolásával léphetnek be az évek óta zárva tartó, fürdővel ellátott, stukkóval és színes faliképekkel díszített II. századi épületbe.