hosting: Hunet
r32
  cikkekfotók        
film [filmszemle]  2004. február 23. hétfő   10:28
nincsen hozzászólás

szerző: imeta
Nagy hal (Big Fish)
Hazai bemutató: 2004. február 26.

  Bevallom, szokásomtól eltérően nem olvastam utána a filmnek a bemutató előtt, így teljesen tiszta lappal ültem be a moziba, pattogatott kukoricával és üdítővel. A kukorica a film közepéig kitartott. Az értetlenségem azonban a végéig.
  Amúgy szeretem az ilyen filmeket. Sztorizgatós, lassan haladunk előre, nincs vér és rohangálás. Ezek a filmek általában szólnak valamiről, és az ember levonhatja utánuk a megfelelő konzekvenciákat. Jobb esetben pár értékes órával is megajándékozzák.
  
  A Big Fish valahogy mégsem ilyen. Edward Bloom (Albert Finney) az a típusú öregúr, akitől megkérdezed, mennyi az idő, és nekikezd gyerekkori élményeinek. Nem könnyű szabadulni, nem igaz? Csakhogy Edward Bloom meséi különböznek másokétól, magával ragadóak és színesek, ráadásul halálos komolysággal állítja: VALÓBAN megtörténtek vele. Óriások, boszorkányok és varázslatos események hallatán azonban ezt elég nehéz elhinni neki. Így van ezzel fia is, Will (Billy Crudup), aki egész életében menekült apja őrült meséi elől, pláne azok elől, amiket már tízezerszer végig kellett hallgatnia. Egy alkalommal úgy összevesznek, hogy éveken át nem is beszélnek egymással. A helyzet akkor változik meg, mikor édesanyja, Sandra (Jessica Lange) telefonon értesíti: Edward a halálán van. A fiú hazasiet feleségével, hogy utolsó napjaiban az apjával legyen. Úgy érzi, ez az utolsó lehetősége arra, hogy kiderítse, ki is valójában Edward Bloom, mi a valóság a mesék mögött? Apja azonban nem könnyíti meg a dolgát, ahogy a két nő sem, és Will-nek úgy tűnik, ő marad egyedül őrült a többiek között.
  
  Ewan Mcgregor-t mostanában könnyedebb műfajban láthattuk (Pokolba a szerelemmel, Moulin Rouge) és bár az ő neve számít közönségcsalogatónak, mégsem az ő alakítása a legfigyelemreméltóbb. Danny DeVito-val rég találkoztunk. A cirkuszigazgató szerepe tökéletesen illik hozzá, önmaga karikatúrája, akárcsak Steve Buscemi (Armageddon, Kutyaszorítóban, Fegyencjárat) kissé „huzatos” költője, megjelenésével általános derültséget okozott a moziban. Jessica Lange-t elég pusztán azért megemlíteni, mert ott volt, bár elfogult vagyok, mert nekem teljesen mindegy, mit csinál, mindig tetszik.
  
  Tim Burton meséje színes és érdekes, mint egy padláson talált, régi könyv, kézzel festett képekkel. Mégis hiányzik belőle pár oldal. A történetek nem igazán kapcsolódnak egymáshoz, inkább kiragadott elemei egy másik világnak. Mindvégig ingadozunk a valóság és az illúzió határán, még a végén sem derül ki igazán, mennyit hihetünk el Edward életéből. Hiszen tudjuk, hogy boszorkányok nincsenek! Óriások se. Sellők se. utópisztikus, ideális városok se. De ha egy kicsit máshonnan szemléljük a dolgokat. végül is, miért ne? Akkor hogy is van ez?
  
  Ezzel voltam elfoglalva a vetítés ideje alatt. Aztán az utolsó tíz percben legyintettem egyet és úgy döntöttem, a továbbiakban nem törődöm ilyesmikkel. Nagyjából innentől kezdve kezdtem el élvezni a filmet. Ajánlom, mindenki tegye ezt. Már a legelején.
  
  Szereplők: Albert Finney, Billy Crudup, Ewan McGregor, Alison Lohman, Danny DeVito, Helena Bonham Carter, Jessica Lange, Steve Buscemi
  Írta: John August
  Rendezte: Tim Burton



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

Nagy hal a neten

 programajánló: 
2024. április 25.
Amit még sohasem láthattál a Parkból - a kulisszák mögé enged betekintést a Blahalouisiana vadonatúj live session videója
2024. április 26.
Nanowar of Steel- Sör, Metal és Buli a Barba Negra-ban!
2024. április 30.
Glenn Hughes: Deep Purple - Burn lemez 50 éves jubileumi turné budapesti állomással!
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Ők a Magyar Mozgókép Fesztivál idei életműdíjasai
Áprilisban ismét mozikban a klasszikus Indiana Jones trilógia!
Carte Rouge - Vörös térkép
Exhibition: Cézanne - Egy élet portréi - Portraits of a Life
Új, hivatalos előzetest és plakátot kapott Hajdu Szabolcs új filmje, a Kálmán-nap
Utaztál okosba’? Akkor nézd meg premier előtt a Kék Pelikant!
Pasolini hét - Az Élet trilógiája a Art+ Cinema-ban
Monty Python klasszikusok ismét a mozikban!
A dohánypajta
 kiemelt 
The Amity Affliction, Infected Rain: csomagban olcsóbb a jegy a nyár két ütős bulijára
  
Nyáron sem maradunk ütős és modern metal bulik nélkül a fővárosban

Nanowar of Steel- Sör, Metal és Buli a Barba Negra-ban!
Esti Kornél a Budapest Parkban
Mike Portnoy-jal koncertezik Budapesten a Dream Theater
Először látogat Magyarországra a City Morgue
 friss hozzászólások 

Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 sons of apollo    keresztes ildikó    Ébredj velünk    hard charger    the treatment    gallows    men in black    moog    martin scorsese    sonar    the koffin kats    dirkschneider    everwood    bécs    liberal youth    elyose    the somersault boy    evergrey    gasometer    dumaszínház    andy irvine    nirvana    foundation    music television    psychotic waltz  

r50
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!