szerző: PjotrRendkívüli füzesi és baskír vendégek a Fonó táncházában!
2015. március 18. 18:30 Fonó Szerda: Füzesi Gálaműsor
adatközlő vendégekkel. Muzsikál. Budapest Mezőség Banda
2015. március 25. 18:30 Fonó Szerda: Csávási és vámosgálfalvi magyar táncok - Üsztürü, Szigony; Vendégek: Baskír zenészek és táncosok; baskír táncház!
Művészeti vezető: Berecz István
A város mára kultikussá vált szerdai táncháza a Fonóban minden szerdán kiváló zenekarokkal, tánctanárokkal és énekesekkel vár mindenkit! Egy-egy táncanyagot hagyományosan adatközlő vendégeink gálaműsorával zárunk, ahol a táncházas közönségnek alkalma nyílik közvetlenül is megtapasztalni azt a kultúrát, amelybe adatközlő vendégeink még beleszülettek.
Március 18-án zárul az ördöngösfüzesi táncanyag egy nagyszabású gálával. Itt lesz Réti János bácsi, őt még filmezte Martin György legendás 1969-es gyűjtőkörútján. Túlzás nélkül állíthatjuk, hogy az utolsó utáni órának lehetünk tanúi, mikor ő táncol. Itt lesz még Füzes ördöngösen jókedvű, gyönyörű hangú énekese, Hideg Anna néni, aki nótáival olyan tüzet gyújt a szívekben, hogy amellett az egész közönség nyugodtan melegedhet. Vendégünk lesz a még kiváló mezőségi zenekar az Erdőszombattelki Banda (Varga Marinel, Rostás Izidor, ifj Rostás Izidor). Itt lesz Juhász Zoltán is, aki Kisláposi András füzesi furulyás muzsikáját fogja nekünk megidézni. Fellépnek még a tánctanárok, Kádár Ignác és felesége Nagypál Anett, Hajdú Flórián és Tóth Beatrix (Magyar Nemzeti Táncegyüttes), valamint közreműködnek az Ajka-Padragkút Táncegyüttes táncosai. A gála után tánvház a Budapest Mezőség Bandával.
Március 25-e az első alkalma a Csávási és vámosgálfalvi magyar táncok hat szerdából álló sorozatának. Táncot tanít Kis István örökös aranysarkantyús táncos és felesége, Kis-Demeter Erika. Ezen a napon az Üsztürü lesz a házi zenekara a táncháznak és nem utolsó sorban három különleges vendégünk lesz ezen a napon Baskíriából, akik hagyományos zenére tanítanak hagyományos táncokat. Egy furulyást (kúrajszi), egy táncost (bijűszi) és egy énekest (jirszi) várunk.
A 1,5 milliós baskír nép az Urál hegység déli lábánál él Baskíriában (Oroszországi Föderáció), az egykori Magna Hungaria területén. A kun nyelvvel rokon kipcsák török nyelvet beszélik, de a hét baskír törzs között találjuk a gyormati (gyarmati) törzset is, akik talán a beolvadt keleti magyarok leszármazottai. Juliánusz barát 1235-ben a Volga (Etil) mentén értesült a keleti magyarok létezéséről, de később a mongol (tatár) hódítás miatt (1236) nem tudott eljutni a területre.
A baskírok az egyetlen török nép, akik igazi „ugrós tánccal” (bijű) rendelkeznek, melyet hagyományosan a baskír furulya (kúraj) kíséretével táncoltak. A baskírok népzenéje is közel áll a magyar népzene régi stílusú dalaihoz. Vikár László és Bereczki Gábor „Tatar Folksong” (1999) című könyvében közölt baskír népdalokat. Somfai Kara Dávid turkológus, etnológus (MTA) 1996-ban közel 100 újabb baskír dalt gyűjtött (kiadatlan).