szerző: PjotrVilágok és népek zenéje: Lo´Jo, Sebestyén Márta, Somnakaj és Söndörgő a Tavaszi Fesztiválon
A klasszikus és jazz koncertek mellett gazdag népzenei és világzenei kínálat várja a 34. Budapesti Tavaszi Fesztivál látogatóit. Afrika világát idézi meg a Lo´Jo március 23-án a Művészetek Palotájában, ahol március 27-én Sebestyén Márta különleges filmkoncertje, április 4-én a Somnakaj, egy roma etnoballada várja az érdeklődőket. Április 5-én a Zeneakadémián a Söndörgő együttes pedig a tőlük megszokott délszláv ritmusokat hozza.
A francia világzene kultikus együttese, a Lo´jo Triban a nyolcvanas évek elején tűnt fel. Pályafutása első szakaszában egy – irodalommal, filmmel, cirkusszal, zenével, festészettel foglalkozó – művészeti kommunában dolgozott egy olyan zenei nyelv megteremtésén, amely egyaránt merített karibi, francia, keleti és afrikai befolyásaikból. Aztán a kilencvenes évek közepén kivált a törzsből, és attól kezdődően önállóan folytatta pályafutását. Akkorra alakult ki a maival már majdnem megegyező felállása két észak-afrikai gyökerű énekesnő csatlakozásával, akkor merült bele Nyugat-Afrika zenéjébe, és akkoriban jelent meg első két világsikere, a Mojo Radio és a Bohême De Cristal című album. Az énekes-billentyűs-költő Denis Péan vezetésével azóta megállás nélkül készíti lemezeit, a tavalyi Cinéma el Mundóval méltán érdemelve ki „az év együttese” címet a rangos Songlines magazintól, hiszen varázslatosan fonja össze a sanzon, a musette, a cigányzene, a reggae, a dub, a dzsessz, a pop, az észak- és nyugat-afrikai muzsikák szálait.
Lo´Jo Művészetek Palotája, Március 23. 20 óra
Negyven év telt el azóta, hogy Sebő Ferenc bemutatta az Egyetemi Színpadon Sebestyén Mártát, aki talán álmodni sem mert arról, hogy hamarosan a magyar népzene világszerte legismertebb énekesnője lesz. De a Sebő együttes „rántotta magával” a népzenétől megérintett filmesek (többek közt Jancsó Miklós, Szomjas György, Zolnay Pál, Gaál István) világába is, ahol – Kodály Zoltán intelme szerint – megtanulta látni, amit hall, és viszont. Mozaikok című koncertjén most újra leperegnek azok a filmkockák, amelyeket Sebestyén Márta hangja ragyogóbbá, felejthetetlenebbé tett. Az Egri csillagok, a Fotográfia, a Sodrásban, a Rosszemberek, de még hosszasan sorolhatnánk Anthony Minghella Az angol beteg című Oscar-díjas filmjéig, vagy a Robert Altman rendezte Divatdiktátorokig, melyben a Deep Forest Grammy-díjas világsikere, a Martha´s Song csendül fel. Persze, korántsem csak „mozizunk”, hiszen Sebestyén Márta vendégeként tucatnyi hazai és külföldi muzsikus és megannyi táncos is szerepel a koncerten. A Sebő együttessel és a Deep Forestet képviselő Eric Mouquet-val egyetemben, hogy a magyar, a görög és a macedón népzene, az énekelt versek, a régi zene és a pop mozaikjaiból egységbe forrjon Márta dalainak első negyven éve.
Sebestyén Márta
Művészetek Palotája, Március 27. 19.30
Kovács Antal roma balladája az elválás és az egymásra találás katartikus konfliktusára épül, de messze túlmutat a története keretéül szolgáló szerelmi háromszögön. Somnakajnak, a gyönyörű cigánylánynak ugyanis nem csupán két férfi, hanem két életút, két értékrend közül kell választania. Azzal a kérdéssel is szembesülve, hogy lehet-e szabadon – és tragikus következmények nélkül – választani az önmegvalósítás lehetősége és a közösségi hagyományok biztonsága, a városi életmód vibrálása és a falusi lét meghittsége közül? Ennek a súlyos döntésnek komoly ára és megindító végkifejlete van, de az most maradjon balladai homályban. Az előadást csupa kiváló énekes előadásában hallhatjuk: Mező Misi, Kovács Antal, Rácz Kati, Falusi Mariann és Tompos Kátya mögött olyan hangszeres kiválóságokkal, mint Balogh Kálmán, Szirtes Edina Mókus, Kovács Ferenc, Marko Markovic és Kathy Horváth Lajos.
Somnakaj – ősbemutató
Művészetek Palotája, Április 4. 19 óra
1995-ben Szentendrén alakult meg a Söndörgő együttes, melynek zenéjét nemcsak a kirívó virtuozitás és a lehengerlően friss előadásmód teszi különlegessé, hanem tamburákra épülő hangszerelése is, mely – fúvós és ütős hangszerekkel megtoldva – a Balkán legsűrűbb zenei rétegeit is abszolút hitelességgel képes megszólaltatni. Az utóbbi években a világzene nemzetközi színterén is átütő eredményeket ért el az együttes: a legjelentősebb szaklapok méltatták, és a legrangosabb nyugati koncerttermekbe hívták. Az énekes Kovács Antal és Tompos Kátya közreműködésével 2010-ben készített Lost Music of the Balkans című albumát hatvan országban forgalmazta a Harmonia Mundi/World Village, és ezzel a Söndörgő napjaink egyik legkeresettebb világzenei árucikke lett. Hamarosan napvilágot lát a Söndörgő legújabb, Tamburocket című lemeze is, melynek számait bemutatja a Zeneakadémián megrendezésre kerülő húszéves jubileumi koncertjén is.