szerző: PjotrAhány ház, annyi kérdés - őskori építmények feltárása és rekonstrukciós lehetőségeik 2014. március 2., 11h, Aquincumi Múzeum
Hogy néztek ki az őskori falvak, léteztek–e városok az őskorban? Milyen építészeti ismeretekkel rendelkeztek a Kárpát-medencében élő őskori népcsoportok? Egy-egy őskori épületből mit talál meg a régész a földben? Hogyan rekonstruálhatjuk maradványaikból az egykor álló házat? Milyen lehetett az épületek tartószerkezete, az oldalfalak, a tetőzet kialakítása? Hol lehetett a bejáratuk? Tájolták-e őket? Egyáltalán hogyan épült fel egy ház az őskorban és e tevékenységhez milyen eszközöket vettek igénybe építőik? Tudható–e az építmények funkciója, belső tagolása, egykori berendezése? Hányan laktak bennük, mennyi ideig álhattak fenn és hogyan pusztultak el? Léteznek –e az őskorban gyökeredző, és máig élő építészeti hagyományok, tradíciók? Hogyan állapítjuk meg korukat, azaz ma már felvázolhatunk –e egy őskori építészettörténeti képet?
A kérdések ma már részben megválaszolhatók, hiszen az utóbbi évek precíz, nagyfelületű őskori település feltárásai során nem csupán edénytöredékek, állatcsontok, kő-, csonteszközök kerülnek napvilágra, hanem a területen egykor álló, földbe ásott, vagy földfelszíni, mára részelegesen, vagy teljesen megsemmisült építmények (épületek, házak, kutak, kemencék, stb.) maradványai is. Az adatok kiértékeléséhez, a terepi megfigyelések mellett a hozzájuk köthető tárgyak (pl. agyag tapasztásdarabok, famaradványok, stb.) alapos vizsgálata és egyéb tudományágak (építészet, néprajz, stb.) eredményeinek ismerete is elengedhetetlenül szükséges. Mindezek segítségével lehetőségünk nyílik rekonstruálni az egykor létező építmények belső képét, külső megjelenését.
Az előadás a Kárpát-medencében feltárt őskori - a paleolitikumtól a késő vaskorig terjedő több ezer évet átölelő időszakban keletkező - építményekhez (háza, kemencék, kutak, stb.) köthető tudományos eredményeken túl bemutatja az egykori települések belső szerkezetének jellegzetességeit, valamint az azokat gyakran kerítő védművek szerkezeti megoldásait is. Az eredmények ismeretében egy újabb lépéssel kerülhetünk közelebb az őskori ember mindennapi életének megismeréséhez.