Program:
Muffat: Toccata XI
Cage: Souvenir
L. Couperin: Fantaisie des duretez
Xenakis: Gmeeoorh
Liszt: h-moll szonáta (az előadó átirata)
A hangszerek királynőjének nevezik az orgonát, mert a hangszerek között ez a legnagyobb méretű és a legnagyobb hangterjedelmű, továbbá valamennyi hangszer színét képes reprodukálni és egyedülálló módon kombinálni. Ám ez a ´cím´ azt is sugallja, hogy az orgona nehézkes, arisztokratikus, tekintélyt parancsoló, megközelíthetetlen. Pedig ez a hatalmas instrumentum - ha olyan művész kezeli, mint Bernhard Haas - igenis lehet könnyed, dinamikus, és kapcsolódhat merészen újító szellemmel. A többek között Szathmáry Zsigmondnál, Simon Albertnél és Jean Guillou-nál tanult, az 1988-as budapesti Liszt Orgonaversenyen első helyen végzett Haas nem játszik Bachot, olyan zeneszerzőket viszont igen, akiket nem szokás.
Régit és újat egyaránt felvonultató műsorában hallhatjuk a 17. század második felében élt, életművében az európai nemzetek kultúráját keverő Georg Muffat és a XIV. Lajos által is csodált, de csak a 20. század közepén felfedezett Louis Couperin kompozícióit, valamint a 20. század két klasszikusának egy-egy alkotását. John Cage, majd Iannis Xenakis darabjai alatt különösen izgalmassá válik a program: a Vj Centrum alkotóműhely alapítója, Besnyő Dániel és a médiaművészeti tanulmányait Berlinben végző Battha Gáspár az orgonán megszólaló hangokhoz illeszkedő interaktív fényfestéssel öltözteti új ruhába nemcsak a színpadot, de a hangvető ernyőt és az orgona sípjait is. Nem egyszerű fényjátékról van szó, hanem olyan, két- és háromdimenziós mozgóképes animációról, amely virtuálisan megmozdítja a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem, valamint az orgona részeit, lenyűgöző látványt és élményt társítva a lenyűgöző zenéhez.
A hangverseny második részét Liszt h-moll szonátája alkotja, Haas saját átiratában - az eredeti művet olyan színekkel gazdagítva, amelyeket csak a hangszerek királynője képes „kikeverni”.
A koncertet 18.30 órai kezdettel Előhang címmel pódiumbeszélgetés előzi meg, amelyen Fassang László műsorvezetésével a fellépő művésszel és a műsoron szereplő művekkel, valamint a fényfestést megvalósító fiatal médiaművészekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az előadásra jeggyel rendelkezők.