előzetes [fesztivál] 2014. január 9. csütörtök 18:04
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrJazz Showcase 2014. január 10-12. MÜPA
Közép-Európában páratlan eseménynek számít a Müpa által szervezett Jazz Showcase. Hetedik éve telnek meg a Palota termei jazzmuzsikával három teljes napra, és immár harmadszorra kerekedik nemzetközivé az eseménysorozat. Igazi fesztiválhangulatra számíthatunk, hiszen a Zászlótérben és az Előcsarnokban már délután 4-kor elkezdődnek az ingyenes koncertek, hogy a magyar, török és német jazzélet fiatal tehetségei ne csak a közönséget, hanem a szakma jelenlévő képviselőit is meggyőzzék arról, hogy a koncerttermekben is megállják a helyüket. Este pedig a már befutott jazz-zenészek veszik át a terepet.
A Művészetek Palotája 2008-ban rendezte meg először a Jazz Showcase tehetségbörzét, melynek elsődleges célja, hogy a kiválóan képzett magyar jazzutánpótlás amerikai és európai szaktekintélyek előtt is bemutatkozhasson. A sikert koncertturnék, továbbtanulási lehetőségek, lemezfelvételek jelzik. Mára az eseménysorozatot a közép-európai régió legjelentősebb jazz tehetségbörzéjeként tartják számon. Izgalmas felidézni, hogy az évek során a Jazz Showcase délutáni koncertjein hány olyan előadó – köztük Harcsa Veronika, Fábián Juli, a Kéknyúl Hammond Band, a Special Providence, a Mrs. Columbo vagy Pátkai Rozina – mutatkozhatott be a nagyközönség előtt, akik később nemcsak a hazai, de akár a nemzetközi jazzéletben is ismertté váltak. Idén a magyar mellett német és török jazztehetségek mutatják meg, náluk most mi a legmenőbb a műfajban. Izgalmas párosítás? Mindenképpen, mert amíg a német jazzélet vibráló sokszínűségéről, nem csak európai, de világszinten is trendalkotó mivoltáról nem szükséges hosszasan értekezni (gondolhatunk egyszerűen arra, hogy az idén immár kilencedik alkalommal megrendezendő brémai Jazzahead! a kontinens legfontosabb jazzvásárává és -fesztiváljává nőtte ki magát), addig a török szcéna sokak számára még felfedezésre vár. Pedig nem véletlen az sem, hogy 2013-ban az UNESCO által beiktatott Nemzetközi Jazz Nap második évfordulójának gálakoncertjei Isztambulban zajlottak olyan sztárok bevonásával, mint Herbie Hancock, a néhai George Duke, Al Jarreau vagy Dianne Reeves.
Január 10-én, pénteken, a „török napon” két olyan ifjú csapat mutatkozik be, amelyek tagjai jellemzően még csak harmincas éveikben járnak, de hazájuk legfigyelemreméltóbb, színpadérett tehetségeinek tartják őket. Zenéjük a legjobb amerikai akusztikus jazzhagyományokat követi, de egyszersmind fontosnak tartják, hogy a török népzene elemei is megszólaljanak eredeti szerzeményeikben. A muzsikusok kiválóságát jelzi, hogy legendás előadók is játékostársnak hívták őket hazájukban és az óceánon túl egyaránt. Ozan Musluoğlu bőgős például nemcsak a délutáni börzén, hanem este, a török jazz nagy öregje, Okay Temiz mellett is szerepet vállal.
Hasonló kapcsot a fiatal generáció és a sokat tapasztalt, stílusteremtő előadók közül a német ifjak közt is találunk Robert Landfermann bőgős személyében, aki délután Frederik Köster trombitás csapatában és a Lee Konitz nevével fémjelzett vasárnap esti előadáson egyaránt penget majd. Érdekes egybeesés, hogy mindkét fiatal német csapat élén trombitás áll, zenéjük mégsem összetéveszthető: Köster és Bastian Stein is felettébb egyéni gondolkodásmódról tesznek tanúbizonyságot, miközben mindketten a történetmesélést tűzik ki célul kompozícióikban.
A magyar előadók a duótól a kvartettig és azon belül is igen változatos felállásokban szólnak hallgatóikhoz. Mindnyájukról elmondható, hogy különös figyelem övezte eddigi pályájukat, melyen díjak sokaságát mondhatták magukénak (Tálas Áron például friss Junior Prima díjas). Átlagéletkoruk feltűnően alacsony, mégis mind a hat magyar jazzformáció tudatosan keresi saját zenei szókincsét, kompozíciós nyelvezetét. Egyre gyakrabban szakadnak el a jazzörökzöldektől, és merészkednek ismeretlen vizekre, a jövő hazai jazzízlését ők formálják – itt és most.
Esténként pedig igazi jazzlegendák lépnek színpadra. A január 10-i török fókuszú nap zárókoncertjén a „dobfenomén” Okay Remiz és csapata, az Oriental Wind a török folk, az afrikai ritmusok és a jazzes improvizációk elegyét hozzák el a Fesztivál Színházba. Másnap a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyteremben Binder Károly két kiváló tanítványával, Káel Norberttel és Balogh Tamással játszik kétzongorás darabokat, a szünet után pedig az amerikai díva, Patti Austin a Senior Big Band vendége lesz. Michael Jackson egykori énekespartnere R&B- és popkarrierje mellett jazzénekesnőként is a legnagyobb magaslatokat érte el, Avant Gershwin című albuma Grammy-díjat ért. Január 12-én a Florian Weber Trio az amerikai altszaxofon-kolosszussal, Lee Konitzcal ad koncertet. A nyolcvanhat éves jazzóriás a műfaj teljes panteonját partnerének tekinthette, emellett persze a legtöbben Miles Davis Birth of the Cooljának közreműködőjeként ismerik.
2014. január 10. 20:00
Okay Temiz & Oriental Wind (TR)
2014. január 11. 20:00
Binder Károly és tanítványai - Patti Austin és a Senior Big Band
2014. január 12. 20:00
Lee Konitz & Florian Weber Trio (USA, D)