magazin [asztaltársaság] 2014. január 9. csütörtök 04:36
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrTörténelemórák a szabadságról
Találkozások Velük, akik ott voltak, és előkészítették a változást. Ahogy mi láttuk őket, ahogy ők látták a világot - akkor és most. 1989 eseményei, a rendszerváltáshoz vezető út, és az azóta eltelt 25 év szavakban és képekben: A Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége és a Lengyel Intézet közös programsorozata a Szabadság Ünnepének évében, 2014-ben.
Huszonöt év telt el az első lengyelországi szabad választások és a demokratikus átalakulás kezdete óta, amely a rendszerváltáshoz vezetett. Ebből az alkalomból a Lengyel Köztársaság elnöke, Bronisław Komorowski 2014-et a Szabadság Ünnepévé nyilvánította, melynek kapcsán számos program kerül megrendezésre nemcsak Lengyelországban, de világszerte. A Szabadság Ünnepéről Magyarországon is megemlékezünk. Az egyik legfontosabb esemény a Lengyel Köztársaság Budapesti Nagykövetsége, és a Lengyel Intézet közös, egész éven át tartó rendezvénysorozata lesz, melynek a Történelemórák a szabadságról címet adtuk. A havonta jelentkező találkozókkal a negyedszázaddal ezelőtt bekövetkező rendszerváltás legfontosabb pillanatait, a szabadsághoz vezető út leglényegesebb állomásait szeretnénk felidézni. A beszélgetésekre olyan vendégeket hívtunk meg, akik maguk is szemtanúi, vagy aktív részesei voltak e szabadságért vívott harcnak, akik történelmet írtak.
Kevés olyan időszak volt a kelet-közép-európai népek történetében, mint amilyen az elmúlt 25 év. Negyedszázad az emberiség, de még egy nemzet történetében sem jelent hosszú időszakot, mégis ennyi idő alatt fel kellett építeni a polgári demokrácia alapintézményeit és el kellett kezdeni működtetni őket, sokszor élő történelmi hagyományok és tapasztalatok nélkül.
2014-ben azonban arra is emlékeznünk kell, hogy milyen út vezetett a szabadsághoz azok számára, akik arra tették fel életük jelentős részét, hogy véget vessenek az elnyomásnak. Lengyelország élen járt ezen az úton, a lengyel társadalom jelentős része soha nem adta fel a vágyat, hogy egy független, szuverén, szabad és igazságos államban éljen, amelyben a polgári jogokat és az emberi méltóságot tiszteletben tartják.
De nem feledhetjük, hogy milyen árat fizettünk mindannyian a függetlenségért, mint ahogy nem feledkezhetünk meg arról sem, hogy a szabadság nem tart örökké, nem állandó állapot, ki kell érdemelni, meg kell érte harcolni. Éppen ezért demokráciánk legféltettebb kincsét, szabadságunkat óvni, védeni kell.
Az egész éven át tartó, Történelemórák a szabadságról című rendhagyó történelmi beszélgetések keretében, a volt ellenzék egykori képviselői, történészek, polonisták, valamint Lengyelország újkori történetével foglalkozó szakemberek-kutatók osztják meg velünk élményeiket, emlékeiket, meglátásaikat. A programsorozatot filmvetítések (dokumentum és játékfilmek), valamint egyéb társrendezvények; koncertek, kiállítások, és további találkozók kísérik, az események szemtanúinak, a volt ellenzék tagjainak, az egykori lengyel és magyar Szolidaritás aktivistáinak részvételével.
A programsorozat moderátora Mitrovits Miklós történész, akinek kutatási területe Kelet-Közép-Európa XX. századi története. Az első találkozó vendége Kiss Gy. Csaba polonista, József Attila-díjas magyar irodalomtörténész, művelődéstörténész, egyetemi docens lesz.
Program (2014. január-február)
2014. január 28. (kedd), Lengyel Intézet (1065 Bp., Nagymező u. 15.)
vendég: Kiss Gy. Csaba, a 25 évvel ezelőtti események aktív résztvevője, a lengyel-magyar Szolidaritás tevékeny tagja, polonista, József Attila-díjas magyar irodalomtörténész, művelődéstörténész, egyetemi docens.
”Most valahogy úgy érzem, hogy bizonyos tekintetben csúszunk Lengyelország felé, gazdasági tekintetben, ugyanakkor viszont az az érdekképviseleti rendszer, azok az autonómiák, amelyikkel a lengyel társadalom bír, Magyarországon egyáltalán nincsenek meg.” (Előadás - Lakitelek, 1987)
Moderátor: Mitrovits Miklós, történész, polonista
A beszélgetés után, 19:30-kor levetítjük Andrzej Wajda Márványember című filmjét.
2012. február 27. (csütörtök), Lengyel Intézet (1065 Bp., Nagymező u. 15.)
vendég: Engelmayer Ákos, a lengyel Szolidaritás mozgalom egykori tagja, 1990-1995 között a Magyar Köztársaság varsói nagykövete
”Amikor a nyolcvanas évek elején beszéltem Magyarországon 1956-től, a Szolidaritásról és az én hitemről, hogy ez a rendszer előbb vagy utóbb meg fog bukni, úgy néztek rám, mint aki megőrült. Makacskodtam, hogy túléljük a rendszert, de ha nem hiszitek nekem, mondtam: gyertek el Lengyelországba, és elhiszitek.” (Engelmayer Ákos: „Közös múlt – közös emlékezet” című konferencia - Wrocław, 2002)
Moderátor: Mitrovits Miklós, történész, polonista
A beszélgetés után, 19:30-kor levetítjük Andrzej Wajda Vasember című filmjét.