szerző: PjotrKarácsonyi orgonakoncert Bach fényében - Szabó Balázs orgonaestje 2013. december 21. 19:30 - 22:00h, MÜPA Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterem
Program: Reger: Korálfantázia, op. 40, No. 1 (”Wie schön leucht´uns der Morgenstern”) J. S. Bach-Reger-Straube: A triójáték iskolája - részletek J. S. Bach-Straube: h-moll prelúdium és fúga J. S. Bach-Reger: D-dúr fantázia és fúga (d-dúr toccata BWV 912) Szünet Reger: fisz-moll variációk (Változatok és fúga egy saját témára) Op. 73
Az orgonazene múltjának érdekes műhelyébe kalauzol a harmincadik életévét még be nem töltött, kiugróan sokoldalú, orgonatörténettel és orgonák felújításával is foglalkozó Szabó Balázs. Max Reger és Karl Straube munkásságából ad ízelítőt, megvilágítva kapcsolatukat az „origóval”, azaz Johann Sebastian Bach művészetével. Reger és Straube a 19-20. század fordulóján vezető szerepet játszott Bach műveinek életben tartásában és az orgonajáték németországi megújításában. Éppen száznegyven éve, 1873-ban születtek, és mindketten szorosan kötődtek Lipcséhez. A nagy hatású pedagógus és előadóművész Straube a Tamás-templom orgonistájaként, majd kántoraként szolgált 1902-től mintegy negyven éven át; ő volt az, aki a harmincas években előadta az összes Bach-kantátát, a sorozatot rádió is közvetítette. Bach mellett a nála harmincnégy évvel kevesebbet élt pályatárs és barát, Max Reger életművének gondozását is fő feladatának tekintette.
A két mester műveinek tolmácsolására kitűnő és avatott muzsikus érkezik a Bartók Béla Nemzeti Hangversenyterembe. Szabó Balázs életútjának érdekessége, hogy későn, csak tizenöt esztendősen kezdett el zenével foglalkozni. Zeneakadémiai diplomaszerzése után Würzburgban, Trossingenben és Rómában tanult tovább, valamint részt vett a Vatikán védnöksége alatt álló nemzetközi orgonaszakértő képzésen, így ma Magyarországon egyedül ő rendelkezik egyetemi végzettséggel ebben a szakmában. (A budapesti Zeneakadémia nagyorgonájának felújítása is az ő szakmai irányításával zajlik.) A számos nemzetközi versenyt nyert, Junior Prima-díjas művész 2011 óta a Liszt Ferenc Zeneművészeti Egyetem tanára.
A koncertet 18.30 órai kezdettel Előhang címmel beszélgetés előzi meg, amelyen a fellépő művészekkel és a műsoron szereplő művekkel ismerkedhetnek meg közelebbről az előadásra jeggyel rendelkezők.