szerző: PjotrRising Stars: Leticia Moreno hegedű virtuóz a MÜPÁban 2013. november 30. 15:00 - 16:15h, MÜPA Fesztivál Színház
Tizenkét éves kora óta dolgozik a világ vezető szimfonikus zenekaraival és karmestereivel, még csak húszéves volt, amikor Francisco Lara spanyol zeneszerző Capriccio Leticiának című művét neki ajánlotta. Ő Leticia Moreno, Spanyolország nem csak legtehetségesebb, de legbájosabb fiatal hegedűművésze, aki virtuozitásával, mély átérzésével és természetességével a közönség mellett a kritikusokat is könnyen meghódítja. A Rising Stars program keretében november 30-án a Művészetek Palotájába érkezik, hogy 1762-ben készült mesterhegedűjén a kamarazene-irodalom népszerű alkotásaival bűvölje el a magyar közönséget.
Az Európai Hangversenytermek Szervezete (ECHO) kiemelt kezdeményezése az 1995-ben indult Rising Stars. A kiugróan tehetséges ifjú művészeket támogató program keretében minden évadban hat szólistának és egy fiatal formációnak adnak lehetőséget arra, hogy Európa legrangosabb koncerthelyszínein léphessenek fel. A Művészetek Palotája két éve csatlakozott a programhoz. Ezzel a magyar közönség is lehetőséget kapott arra, hogy olyan fiatal komolyzenei előadókat láthassanak élőben, akik jó eséllyel hamarosan a világ vezető szólistái, együttesei lesznek. A sorozat novemberi fellépője, Leticia Moreno csodagyermekként indult. A Suzuki-módszer szerint kezdett háromévesen hegedülni és zongorázni, nyilvános hangversenyen először ötéves korában lépett fel. Hegedűtudását a legendás orosz mester, Zakhar Bron növendékeként a madridi Zsófia Királyné Akadémián és a Kölni Zeneművészeti Főiskolán eltöltött hat év alapozta meg. Saarbrückenben Maxim Vengerov vezetésével képezte tovább magát, majd a londoni Guildhall School következett, ahol tanulmányait az intézmény történetének legmagasabb diplomakoncert-pontszámával fejezte be. Mindenközben sorra nyerte a versenyeket, köztük a Henryk Szeryng és a Sarasate Nemzetközi Hegedűversenyen is a legjobbnak bizonyult.
Fiatal kora ellenére a spanyol hegedűművész széles körben ismert és elismert: a Szentpétervári Filharmonikus Zenekart vezető Jurij Tyemirkanov többször is visszahívta, de Valerij Gergijev is felkérte egy hegedűverseny szólistájának, fellépett már Krzysztof Pendereckivel és Saulus Sondeckisszel is. Msztyiszlav Rosztropovics élete utolsó éveiben személyesen segítette tanácsaival, jelenleg Plácido Domingót tudhatja maga mellett mentorként. Sűrű hangversenyprogramja mellett Leticia eltökélt szándéka, hogy korosztályában is népszerűsítse a klasszikus zenét, emellett a vezénylés és a komponálás iránt is érdeklődik.
November 30-án a Művészetek Palotájában zongorán egy másik csodagyerekként indult művész, Ana-Maria Vera kísérni, aki tizenkét évesen már az Egyesült Államok elnökének játszott a Fehér Házban. Koncertprogramjukban igazi kamarakincsek szerepelnek. Nyitódarabjuk, Beethoven Kreutzer-szonátája Kovács Sándor szerint „olyan virtuóz hegedű és zongoraszólamot foglal magába, hogy egyfajta zenekar nélküli kettősversenynek tekinthetnénk”. Ezt Richard Strauss egyetlen hegedű-zongora szonátája követi, míg a hangverseny záróakkordjának Ravel – a magyar hegedűművésznőnek, Arányi Jellynek írt darabját – Tzigane című darabját választották.
A Rising Stars sorozat későbbi fellépőire is érdemes odafigyelni, hiszen januárban a kifinomult technikájú görög klarinétos, Dionysis Grammenos lép a Fesztivál Színház színpadára, aki ráadásul a Korfui Zenei Fesztivál művészeti vezetője is. Február 15-én az Amszterdami Királyi Konzervatórium hangszereseiből alakult Van Baerle Trió Haydn és Beethoven nagyszabású és izgalmas kamarazenei alkotásait adja elő. Őket márciusban a legígéretesebb brit fuvolaművészek egyike, Juliette Bausor követi, aki már többször bejutott a BBC „Év fiatal művésze”-versenyének döntőjébe. A 2013/14-es Rising Stars utolsó fellépője májusban a francia fiatalokból álló Quatuor Voce vonósnégyes lesz.