hosting: Hunet
r31
  cikkekfotók        
kultúra [előadás]  2013. október 16. szerda   04:55
nincsen hozzászólás

szerző: Pjotr
Melis László – Jeles András: Bakkhánsnők - Opera Euripidész szövegére ógörög nyelven
2013. október 22., 19h, 2013. október 24. 19h. MÜPA Fesztivál Színház

  >Melis László zeneszerző és Jeles András színház- és filmrendező legújabb közös operáját, az ógörög nyelven elhangzó Bakkhánsnőket október 22-én és 24-én mutatja be a darab megrendelője, a Művészetek Palotája. A Müpa fontos küldetésnek tekinti a kortárs művészetek támogatását, valamint a művek megismertetését és megszerettetését a közönséggel. Az ógörög nyelven megszólaló énekesek megértésében Kárpáti András új magyar fordítása segíti a nézőket, a látványterveket is jegyző rendező, Jeles András pedig „nem mindennapi” látványvilágot ígér.
  
  A költő, aki romlásba taszította az athéni kultúrát
  A rejtélyes életű tragédiaköltő, Euripidész munkásságának utolsó korszakában írta meg egyik legkiválóbbnak tartott művét, a Pentheusz thébai király sorsát feldolgozó Bakkhánsnőket. A történet magva szerint az isteni erőkkel dacoló Pentheuszt anyja, Agaué vezetésével a Dionüszosz hatása alatt álló bacchánsnők oroszlánnak látnak és széttépnek – az isten így áll bosszút azért, mert Pentheusz megtagadta őt.
  
  Bár Euripidész hatása több klasszikus író és drámaíró életművére – többek között Racine-éra, vagy a tragédiát Euripidész legjobbjaként méltató Goethére – komoly hatással volt, a történetben feszülő, isten és ember közötti konfliktus különösen a 19. század elejétől kezdve komoly vitákat szított filozófuskörökben. Friedrich Schlegel és August Wilhelm Schlegel, a romantika ünnepelt német költői, valamint a tragédiaíróval kapcsolatos nézeteiket később osztó Friedrich Nietzsche Euripidész nevét egyenesen a virágzó athéni kultúra romlásával hozta összefüggésbe, és egészen a 20. századig kellett arra várni, hogy a drámaíró munkássága megbecsült legyen.
  
  A Bakkhánsnők eleven erejű története az elmúlt száz évben több neves zeneszerzőt is megihletett: Gustav Holst 1913-as datálású, női kórusra és zenekarra írt műve mellett a legújabb feldolgozások egyike Philip Glass 2009-ben írt zenéje a New York-i Public Theater bemutatójához. A tragédia számos operaadaptációja közül eddigi talán leghíresebb Harry Partch 1960-ban írt műve.
  
  ”Az emberiség a hübrisz, a gőgösség állapotában leledzik„ – Melis László a Bakkhánsnőkről
  ”1972-ben jelent meg a Római Klub első publikációja a Föld kiapadó erőforrásairól, az emberiség ennek ellenére a mai napig a hübrisz, avagy gőgösség állapotában leledzik, és sorra követi el jóvátehetetlen hibáit. A Bakkhánsnőkben viszont közbelép Dionüszosz, aki egyfajta Római Klubként rákoppint az emberiség orrára, méghozzá sikerrel.„ – fogalmaz Melis László azzal kapcsolatban, hogy miért tartja különösen aktuálisnak Euripidész darabját.
  
  ”Az opera egy mára elfelejtett zenei gondolkodásra épül, amelyet az antik görög zeneelmélet képviselt sok ezer évvel ezelőtt. Az antik drámák legtöbb szövegét énekelték, maga az operaműfaj is ennek köszönheti a létét. Izgalmas dolog abba a zenei közegbe helyezni az eredeti szöveget, amelyben az megszületett„ – mondja a darab szerzője.
  
  Melis László zeneileg és drámailag egyaránt izgalmas művet alkotott; olyan eljárásokat alkalmazott, amelyek az ógörög zenéből ismertek, valamint a mű hangzásvilágában támaszkodik az ógörög zeneelméletre, illetve a megmaradt és megfejtett antik zenei töredékekre. Amit hallunk, mégsem az ókori Görögország zenéjének rekonstrukciója, hanem mai, korszerű, modern, mindamellett közérthető zene. A tizenhat részből álló mű ritmikája az eredeti szöveget követi, a hét szereplő és a hattagú női kar ógörögül énekel, a kíséretet nagy létszámú kamaraegyüttes látja el.
  
  ”Az ógörög zene rendkívül változatos ritmusképletű volt, és teljes mértékben a szövegnek volt alárendelve. Ez a fajta változatosság ma már csak nyomokban fedezhető fel az uralkodó európai zenei formanyelvben„ – mondja Melis, majd eloszlatja a kételyeket műve befogadhatóságával kapcsolatban: „A repetitív- és minimálzene erőteljes tisztítótűz volt a hetvenes-nyolcvanas kortárs zenéjében, és a leglényegesebb elemeit ma is magaménak vallom: igencsak kedvelem, ha rendezett a zene, és a darabnak tempója van.
  
  Melis László operájának közvetlen előzményeként két eseményt említ: Dionysia című művét a Budapesti Fesztiválzenekar mutatta be a 2010-es Mahler-ünnepen, és az ógörög kardalok egy része már elhangzott a Radnóti Színház Valló Péter által rendezett 1998-as Iphigénia Auliszban című darabjában is.
  
  A zeneszerző a nyelvválasztással kapcsolatban úgy vélekedik, hogy az ógörög halott nyelv volta ellenére az európai fül számára ismeretlen ismerősként cseng. A komponista saját bevallása szerint kezdetben még „hályogkovács” módjára foglalkozott az ógörög nyelv és kultúra megismerésével, amit később, a Dionysia komponálását megelőzően már tudatos, több éves felkészülés követett.
  
  Másfél órányi bővérű zene
  Az elmúlt időszak színházi terméséből kiemelkedik Zsótér Sándor Bakkhánsnők-feldolgozása, ám Melis óva int, hogy bárki modern színházi értelmezésre számítson a darabját illetően: „Másfél órányi bővérű zenét, és különleges látványképet adunk a nézőnek. Ez önmagában elegendő lesz, hogy a hallgató megismerje a Bakkhánsnőket.
  
  Jeles András rendezése igyekszik eltávolodni mindenféle realisztikus megoldástól, sőt még a történet leképezésétől is. Mint mondja, a dionüszoszi felajzottságot közvetítő dithürambikus kar megajándékozza a hallgatóságot azzal az illúzióval, hogy meghitt részese legyen a mítoszban megjelenő varázslatos és ijesztő történetnek, hogy a boldogan elvarázsolódjék a zenés extázisban.
  
  Nyers erejű Bakkhánsnők-műfordítás készült
  Kárpáti András tollát dicséri a darabhoz készült új magyar műfordítás. A klasszika filológus munkájának újszerűsége abban rejlik, hogy a korábbi művekkel ellentétben nem az ógörög verselés ritmusának megtartását tartotta elsődleges fordítási szempontnak, hanem Euripidész művének tartalmi-gondolati sértetlenségét. Az új, nyers erejű műfordítást a cselekménnyel párhuzamosan, kivetítőn olvashatja október 22-én első ízben a közönség.
  
  Az alkotókról
  
  Melis László (1953) Erkel Ferenc-díjas zeneszerző, hegedűművész
  Zenei tanulmányait a Liszt Ferenc Zeneművészeti Főiskola hegedű szakán végezte. 1978-ban egyik alapítója a kortárs zenét játszó és népszerűsítő 180-as Csoportnak, amely 1990-ig működött. Ez idő alatt öt darabot írt az együttesnek, melyek lemezen is megjelentek, és több, a világ mai zenéjét meghatározó muzsikussal – Louis Andriessen, Steve Reich, Terry Riley – játszott együtt. A kilencvenes évektől elsősorban komponálással foglalkozik, írt többet között két kamaraoperát [A mosoly birodalma (1985); Kleist meghal (1994)], kantátákat, balettzenét, kamara és szólóhangszeres darabokat. Ezen kívül több tucat játékfilm, több száz színházi előadás és rádiójáték zenéjét szerezte.
  
  Jeles András (1945) Kossuth- és Balázs Béla-díjas színház- és filmrendező, forgatókönyv- és drámaíró
  Tanulmányait előbb az ELTE magyar–népművelés végezte, majd 1974-ben a Színház- és Filmművészeti Főiskola operatőr-rendező szakán szerzett oklevelet. Dolgozott a Mafilm rendezőasszisztenseként, s közben filmeket készített a televízió és a Balázs Béla Stúdió számára. Önálló nagyjátékfilmjei, A kis Valentino (1979), az Angyali üdvözlet (1984), az Álombrigád (1985) számos díjat nyertek. 1985-ben alakította meg saját színtársulatát, a Monteverdi Birkózókört.
  
  Melis László és Jeles András első együttműködése még a nyolcvanas évekre datálható, 1985-ban a Monteverdi Birkózókör számára egy Mrożek-darabból készítettek operát. A Jeles András első színházi rendezései közé tartozó mű a hazai underground kultikus előadásává vált.



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. november 25.
Metallica program az Apocalpytica-tol a Barba Negra Red Stage-en
Újabb Metallica dalokkal jön Budapestre az Apocalyptica
2024. november 29.
Freedom Call: a hónap végén Budapesten is ünnepel a 25 éves happy metal zenekar
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Mesterséges Intelligencia és Az Új Kreativitás a PRÓFÉTA galériában
Cseh Tamás és Bereményi Géza munkásságát felölelő zenés esttel készül a Thália Színház – Érkezik a Fehér Babák!
A Mellékhatás című kortárs angol dráma decembertől a Centrál Színházban
A szép rettenete: Jovián György kiállítása
Kinetikus szobrokkal elmesélt XXI. századi problémák
A zene éjszakája!
Magyar és nemzetközi sztárok közösen lépnek színpadra az ötödik Bartók Tavaszon
Kecskeméten mutatkoznak be az Európai Zenekari Akadémia növendékei
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 wongraven    szalay péter    metal    metrosection    hang-súly    the prodigy    dead end path    a pénz nem alszik    botanica    b2b3 trió    blake lively    elhunyt    utódomra ütök    boros lajos    abracadabra    impro school    hentesek    hungaroconnections    fekete zaj    marco mendosa trio     hooligans    skalar music hungary    julio iglesias    sherlock homes    fezen  

r46
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!