szerző: PjotrGodot Irodalmi Estek 72.: Múlt - Elit és tanárképzés a régi Eötvös Collegiumban 2013. március 19.,16.30h, Moha Kávéház és Kultúrtér - Budapest (XI. Bartók Béla út 11-13.)
16:30h, A Collegium végnapjai – Papp Gábor Zsigmond filmje az Eötvös Collegiumról
18h, Beszélgetés
A XI. kerület frekventált helyére, a Ménesi útra került át az Eötvös József Collegium, amely párizsi mintára jött létre, és félévszázadon keresztül működött. Eredeti célja: támogatni a szegényebb sorsú tehetségeket, az ország középiskolái számára kiváló tanárokat nevelni. De nagyon hamar az ország egyik legerősebb és legmagasabb színvonalú tudósképző központjává vált. Mit adott a régi Collegium a kultúrának és mit adott a régi Collegium, mint közösség a tagoknak, és hogyan tudott olyan maradandó láthatatlan hálót teremteni, ami minden kollégista életében meghatározó volt? Ahogy a Collegium legendás igazgatója, Keresztury Dezső megfogalmazta a jelmondatot: „Szabadon szolgál a szellem.” A Collegiumi tagok állítják, hogy sajátos nyelvhasználatuk és gondolkodásmódjuk miatt a világ bármely pontján felismerik egymást. 1949-ben a Collegiumot megszüntették, és a rendszerváltás után sem tudták eredeti formájában újjászervezni.
Beszélgetünk a régi Eötvös kollégistákkal, akik személyes tapasztalatokat és élményeket osztanak meg velünk, és kutatókkal, ismerősökkel, családtagokkal, akik őrzik a Collegium emlékét.
Beszélgetés a régi Eötvös Collegium tagjaival: (Réz Pállal otthonában készítünk hangfelvételt), Czapáry Endre, Hankiss Elemér, Horváth László, Lator László, Kelevéz Ágnes, Keszthelyi Lajos, Magay Tamás, Ritoók Zsigmond, Ruttkay Zsófia, Sárosi Bálint, Tomasz György