szerző: Pjotr PL_AKÁTOK Sebastian Kubica munkái 2013. március 7. (csütörtök) 18h - 2013. április 30-ig Lengyel Intézet - Budapest (VI.Nagymező u. 15.)
Sebastian Kubica munkái a lengyel plakátművészetet bemutató kiállítássorozat keretében.
A lengyel plakátművészet világszerte kultikus jelenségnek számít. Az európai művészek és plakáttervezők számára máig meghatározó inspirációt jelentenek az olyan legendás lengyel alkotók, mint Henryk Tomaszewski, Jan Lenica, Józef Mroszczak, Waldemar Świerzy, Jan Młodożeniec, Wojciech Zamecznik, Roman Cieślewicz, Franciszek Starowieyski.
A plakátműfaj e kiváló művészek neve által fémjelzett időszakban, 1956–1970 között élte virágkorát, s egyben ezekben az években vált érett és markáns, sokszor kritikus szemlélettel párosuló vizuális nyelvével, a tömörítés és absztrahálás mesterfokra emelt képességével, nyelvi játékok, sajátos formavilág és újszerű tipográfiai megoldások egész sorával a kortárs lengyel képzőművészet egyik legmeghatározóbb művészeti ágává. A plakát Lengyelországban nem pusztán közterületi, vagy szabadtéri reklámhordozóként funkcionált, de egy olyan médiumként, amely képes fontos közéleti-egzisztenciális problémákra reflektálni. Annak ellenére, hogy a rendszerváltás után bekövetkező gazdasági változások, a hirtelen átalakuló piaci viszonyok nehéz helyzetbe hozták a műfaj művelőit, és elszaporodtak az ügynökségek által tervezett, olcsó megoldásokkal operáló kommersz reklám- és filmplakátok, Lengyelországban továbbra is létezik a művészi plakát. Kiváló grafikusok, plakátművészek, iskolák, intézmények, mesterkurzusok gondoskodnak az „utánpótlásról”, s ezáltal a nagy múltú műfaj művelőinek emlékezete tovább él, a plakátműfaj pedig dinamikusan fejlődik.
A sorozat keretében eddig Mieczysław Górowski és Władysław Pluta, Ryszard Kajzer és Tomasz Bogusławski munkáit mutatta be a Lengyel Intézet.
Sebastian Kubica (1975)
Plakáttal, tervezőgrafikával, fametszettel, grafikával és illusztrációval foglalkozik. A Krakkói Képzőművészeti Akadémia katowicei képzésén végzett 2000-ben. Tervezőgrafikai fődiploma-munkáját R. Kalarus professzor műhelyében készítette, másoddiplomáját R. Starak professzor tanítványaként, sokszorosító grafikából szerezte. A katowicei Sziléziai Egyetem Cieszyni Művészeti Intézete és a chorzówi Sziléziai Informatikai- Egészségügyi Főiskola oktatója. 2012-ben szerezte meg habilitált DLA fokozatát a képzőművészet területén. Tervezőgrafikai műhelymunkát vezetett a chilei Diego Portales Egyetemen Santiagóban, a Vina Del Mar Egyetemen és a Santo Tomas Egyetemen Antofagastában. Műveit több tucat kiállításon mutatták be mind Lengyelországban, mind külföldön. Számos díjat nyert, például a Krakkói Plakátfesztiválon (2001), a Toyamai Nemzetközi Plakáttriennálén (2003), a Katowicei Lengyel Plakátbiennálén (2003), a varsói Nemzetközi Plakátbiennálén (2004), a kínai Ningboban zajló Nemzetközi Plakátbiennálén (2006) és a teheráni Awakening World Awards Fesztiválon (2012).