hosting: Hunet
r33
  cikkekfotók        
előzetes [fesztivál]  2003. szeptember 15. hétfő   15:56
nincsen hozzászólás

szerző: morzsa
Ultrahang Fesztivál elektronika és akusztika
2003 Szeptember 25-28, Budapest-Szeged

  A fesztiválról

  A 2001 óta létező Ultrahang Est rendezvénysorozat idén, a nagylelkű támogatóknak köszönhetően nem mindennapi programokat kínáló fesztivállá növekszik. A négy napos (három napig Budapesten, egy napig Szegeden zajló) fesztiválon közel harminc művész, zenekar, illetve DJ lép majd fel a világ tizenhárom országából (USA, Ukrajna, Izland, Szerbia, Nagy-Britannia, Ausztria, Hollandia, Magyar-, Német-, Olasz-, Svéd-, Spanyol-, és Finnország).
  
  Csakúgy, mint az Ultrahang Alapítvány által korábban szervezett programok, az Ultrahang Fesztivál is olyan itthon kevéssé ismert előadókat, irányzatokat mutat be, akik a modern zenei centrumok elektronikus, kísérleti, underground világának elismert szereplői, és meghatározzák, vagy nagy valószínűséggel meg fogják határozni a közeljövő progresszív, nem tömegzenei mozgalmait, de titokban még a populáris stílusokra is hatást gyakorolhatnak.
  
  Nem vitás, hogy az elektronika fejlődése ma is új és új lehetőségekkel ajándékozza meg, vagy éppen provokálja az alkotókat. Új alkotási módszerek és zeneszerzési technikák születnek, és nyilvánvalóan ez magára a megszülető zenére is rányomja bélyegét. A fesztivál legfőképpen azokat az új zeneszerzési és előadói technikákat használó művészeket kívánja bemutatni, akik ennek megfelelően új hangzással és esztétikával bíró műveket hoznak létre.
  
  Persze elektronika ide vagy oda, az akusztikus zenék még manapság is tudnak meglepetést okozni. A régi eszköztárak új szemlélet szerinti megszólaltatása, bemutatása adott esetben legalább olyan felkavaró tud lenni, mint az eddig sohasem hallott hangok újszerű elrendezése, ezért fesztiválunkon a hagyományosabb zeneszerzési és előadói technikát egyedien alkalmazó előadókat is bemutatunk majd.
  Ha meg kellene határozni, hogy milyen műfajba is sorolnánk a fellépőket, akkor talán egymásból következő izmusokról, s azok keverékeiről, átértelmezett tánczenékről, improvizációs taktikákról, hangkutatásáról, térzenéről, mikroszkópikus esztétikáról vagy egyszerűen csak finom zenei játékokról beszélnénk.
  
  Mi a zene? kölcsönöznénk itt legszívesebben ezt a nem is annyira banálist kérdést. Úgy hisszük, a felvetés aktuális: a zene örömforrás, körbevesz mindannyiunkat, mindennapjaink része, sokszor még szabadulni sem tudunk tőle; sokféleképpen hallgatjuk, élvezzük és értékeljük. De mégis, mi a zene?
  
  Azért, hogy az életünk minden területén jelenlevő, sokszor meg sem hallott hangok fontosságát is hangsúlyozzuk, a meghívott művészek a legkülönbözőbb, egyébként sajátos hangkörnyezettel is rendelkező helyszíneken fognak fellépni bábszínház, underground klub, reform étterem és teázó, egy dunai állóhajó fedélzete, a Zeneakadémia és egy régi zsinagóga, egyenként is önálló szentélyek.
  
  És hogy mennyire nemzetközi ez a színtér? ami persze a szónak, szoros összetartozást sejtető értelmében se nem színtér, se nem egységes, hiszen hagyományos, jól megfogható stílusokról nem beszélhetünk. Hogy ez jó vagy rossz, nem tisztünk eldönteni, de valóban kezdenek eltűnni a határok észak és dél, kelet és nyugat között. Egy fagyos, néha befelé forduló izlandi kísérlet legalább annyira érdekes tud lenni, mint egy hevesebb szerb vagy egy, az emberi tökéletlenség és a természet iránt érzékeny hispán megoldás. Amikor technikai és zenei minőségről beszélünk, nem érezzük a különbséget egy ukrán mikrohangtervező művész és egy, a hanggeneroktorok hibáinak ki- és felhasználását kutató amerikai esztéta között. Eszközök, kutatások, alkotási módszerek, szemléletek és gondolkodásmódok léteznek, stílusok felett.

  Fellépők, helyszínek, jegyárak

  A fellépők:
  Abstract Monarchy Quartet(A/H)
  AGF (D)
  Andrey Kiritchenko (UA)
  Belgradeyard Soundsytem (YU)
  Én (H)
  Fluidum (H)
  Fon (A)
  Frank Bretschneider (D)
  Fx Randomiz (D)
  Gert-Jan Prins (NL)
  Goem (NL)
  Heimir Björgúlffsson (IS)
  I-Sound (USA)
  Kim Cascone (USA)
  Larsen (I)
  Lucky Kitchen (SP/USA)
  Luomo (SF)
  Nicron (H)
  Prell (H)
  Sheriff (S)
  Stephan Mathieu (D)
  Thilges3 (A)
  Kid606 (USA)
  DJ Rupture (USA)
  Dwayne Sodahberk (S)
  Tigrics (H)
  Vladislav Delay (SF)
  Wasteland (UK/USA)
  
  A helyszínek:
  Budapest Bábszínház
  Régi Zeneakadémia
  Wabisabi
  Kultiplex
  A38
  Régi Zsinagóga, Szeged
  A fesztivál honlapja:
  A fesztivállal és rendezvényeivel kapcsolatos általános tudnivalókon túl a honlapon bőséges képi és szöveges információ található a fellépőkről, valamint a művészekkel készített interjúk és letölthető művek segítik az előadók megismerését.
  
  Programok/belépők:
  Budapesten három napon keresztül naponta 2-3 helyszínen lesznek egymást követő rendezvények kora délutántól hajnalig, helyszínenként 3-4 előadóval, a jegyek alkalmanként 500, illetve 1000 forintba kerülnek. Az egyes helyszínek nagysága és jellege változó, így lesz olyan délutáni rendezvény, amelyre csupán 50, olyan esti program, ahová 150, és olyan éjszakai party, ahová 500 hozzáférhető jegy lesz. Az egyes helyszínek kapacitása és a még szabad jegyek száma az interneten lesz követhető.
  
  A jegyértékesítés szeptember első hetében kezdődik a Wave lemezboltokban és a fesztivál honlapján.
  Nem utolsósorban az így is igen olcsónak tekinthető jegyárak miatt az elővételes és a helyszínen vásárolható jegyek ára között nem lesz különbség. Viszont éppen az alacsony belépőárak miatt valószínű, hogy a jegyek főként a kisebb helyszínekre már elővételben elkelnek, így azt javasoljuk, hogy lehetőleg mindenki kedvére szemezgessen a programból, és mihamarabb váltsa meg a számára fontosnak ígérkező rendezvények belépőit
  Szegeden egyetlen helyszín lesz, és erre a napra csak ott, illetve a weben lehet majd jegyet vásárolni.
  
  Ingyenes programok:
  A fesztivál nyitó programja szeptember 25-én 19-órától 22 óráig a budapesti Bábszínházban ingyenes, melyre a meghívottak mellett a közönség a www.fest.uh.hu honlapon regisztrálhatja magát. Minden regisztráló egy kódot kap, s csakis ezzel a kóddal lehet majd bejutni. Ezen túl a fesztivál majd mindegyik programjára lesznek ingyenes jegyek, melyeket szintén internetes regisztrációval szerezhet majd meg a játékos kedvű, jól informált és szemfüles közönség. Az ingyenes belépőkkel kapcsoltos napról napra változó részletek és feltételek szeptember folyamán a weblapon lesznek olvashatók.
  
  Budapesten 26-án és 27-én délelőtt egy-egy workshopot rendezünk, melyeken a fesztivál fellépői mutatják be zeneszerzési módszereiket, hangszereiket. Ezekre az ingyenes alkalmakra is a weben lehet majd jelentkezni.
  
  Támogatók:
  Európai Unió, Holland Királyság Nagykövetsége, Gaudeamus Foundation, Goethe Intézet, Osztrák Kulturális Fórum, Svéd Kulturális Csereprogram, Andrássy Hotel, ParaRadio, Neon Music Hungary, Magyar Narancs, MASZK Alapítvány, Pesti Est



Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 kapcsolódó linkek: 

A fesztivál honlapja

 programajánló: 
2024. november 22.
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
2024. november 23.
Hollywood Undead, Sleeping Theory
2024. november 25.
Metallica program az Apocalpytica-tol a Barba Negra Red Stage-en
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Freedom Call: a hónap végén Budapesten is ünnepel a 25 éves happy metal zenekar
Swing à la Django & Kozma Orsi koncert
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
Dark Tranquillity + Moonspell a Barba Negra-ban
Michael Jackson életműve Győrben elevenedik meg- Különleges koncert és kiállítás az Audi Arénában
 kiemelt 
Dying Fetus, Chelsea Grin, Despised Icon
  
Tengerentúli extrém metal csomaggal kínál túlnyomás elleni szelepet a karácsonyi készülődés / őrület közepén Concerto Music

Terror, Nasty, Combust a Durer Kertben
Descendents (US), Circle Jerks (US), Negative Approach (US)
Electric Callboy: 2025-ben már az MVM Dome-ba térnek vissza!
Wheel, Múr: izgalmas és feltörekvő zenekarokat hoz idén a progmetal Mikulás
 friss hozzászólások 

Blind Myself, 27, Isis (1)
Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 marigold hotel    give it a name    unknown    flúg    dax flame    aaron sorkin    esti    erik sumo band    red hot chilli peppers    ladánybene 27    arcturus    rdø    lost society    toxic waltz    megazetor    deicide    escape the fate    blues    budapest bár    frank blackfire    kultúra    crushing caspars    metalcamp    greg bennick    kanalas éva  

r46
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!