szerző: PjotrNyári fesztiválok lengyel fellépőkkel - Sziget 2012 – Európa Jövője Fesztivál – Fekete Zaj Fesztivál Sziget 2012 – Európa Jövője Fesztivál – Fekete Zaj Fesztivál
Fergeteges koncertek a Lengyel Intézet nyári programkínálatában Electro folk, dancehall, drum´n´base, egy kis magyar brácsa, török kemence, görög buzuki, moldvai kobza és közel-keleti darbuka párbeszédéből kerekedő balkán twist, roma swing, román rock´n´roll, rock, punk rock, drum´n bass, jungle, dub és experimentál hangzásokat idéző elsöprő erejű jazz, s végül elektro-pop ihlette pszichedelikus utazás a post-rock, indie rock, punk műfajok világába. Ezzel a színes műfajkavalkáddal találkozhatunk a budapesti Lengyel Intézet nyári programkínálatában, ahol olyan neves lengyel zenei formációk koncertjei
szerepelnek mint az Masala Soundsytem, a Čači Vorba, a Pink Freud és az Eluktic.
Masala Soundsytem A Lengyelországban és Európa-szerte ismert együttes rendszeresen lép fel hazai és külföldi fesztiválokon, a berlini Multi Kulti, a Przystanek Woodstock, a Gdański Open´er, vagy a csehországi Colours of Ostrava deszkáin. Tradicionális hangszerek és szintetizátor, melankolikus dub keveredik megveszekedett electro folk, dancehall és drum´n´base hangzásokkal, reggae, folk, electro, punk és hip-hop elemekkel.
A Masala zenei formációként sem közelít a hagyományos együttes fogalmához, hiszen nincsenek állandó tagok. Összetétele dinamikusan változik, az előadók sokszor fellépésenként cserélődnek.
2012. július 9-11. Workshopok és koncertek
Čači Vorba azaz őszinte szó – így hívják a balkáni romák a zenét. Ez a neve és ars poétikája is ennek a Lengyelországból jött, lengyel és ukrán fiatal zenészekből verbuválódott együttesnek. A hangszerek ugyanolyan változatosak, mint a zenei stílus, amelyet képviselnek. Magyar brácsa, török kemence, görög buzuki, moldvai kobza és közel-keleti darbuka felelget egymásnak, hol balkán twistet, hol roma swinget, hol román rock´n´roll-t idézve. Egy kicsit olyan, mintha egy román cioban cool jazzen szocializálódott volna és a bukaresti külvárosok orientális hangzása gyanúsan hasonlítana a salsára. Maria Natanson és zenekara eredeti hangzást szólaltat meg, nevükhöz híven - őszintén.
Az 1998-ban alapított Pink Freud a jelenleg létező legeredetibb kortárs jazzformációk egyike, és ez még nem minden. Az együttes zenéje nemzedékváltást hozott a modernkori lengyel jazz történetében, mellyel sikerült megnyitni a lemezkiadók kapuit is a megalkuvást nem tűrő, erőteljes függetlenzene előtt.
A Pink Freud újraértelmezte a jazz-szerzemények hagyományos stílusjegyeit és a kortárs közönség elvárásainak megfelelő köntösbe öltöztetette azokat. Zenéjük messze figyelmen kívül hagyja a tradicionális improvizatív formai kánont, a klasszikus instrumentárium ellenére hangzásában merész és újító, sajátos fúzióját alkotva akusztikus és elektronikus elemeknek valamint rock, punk rock, drum´n bass, jungle, dub és kísérleti elektronikus zenei stílusoknak.
A műfajok közti határok feszegetésének e tudatos gesztusa a csoportos improvizációval egyesítve lélegzetelállítóan dinamikus hatást kelt, a vájt fülű hallgatóság mint finom melódiákkal telített fürdőbe merülhet el az együttes zenei világában. „Radikális zene (…) elsőrendű jazz” írja a vezető lengyel napilap, a Gazeta Wyborcza zenekritikusa. „A Pink Freud a lengyel jazz reménységéből a lengyel jazz fő hajtóművévé vált” –méltatja a formációt egy másik népszerű sajtóorgánum, a Przekrój újságírója.
2012. augusztus 8.Sziget 2012
2012. augusztus 17. A38 Tetőterasz
2012. augusztus 18. Fekete Zaj Fesztivál
Eluktick (PL/USA)
A rock-műfaj labirintusába merészkedő formáció szívesen téved az alternatív zene ösvényeire, hangzásviláguk hol a pszichedelikus, hol a post-rock, hol pedig a punk felé hajlik. A múlt hallhatatlan öröksége megújult formában és hihetetlen üdeséggel van itt jelen. Avatott fülek ráismerhetnek a ´80-as évek elektro-popjának inspirációjára, mely az avantgarde angol szövegekkel és újszerű rockhangzásokkal mindenképp a kortárs lengyel függetlenszcéna egyik érdekes színfoltjának mondható.