előzetes [koncert] 2003. augusztus 23. szombat 16:29
nincsen hozzászólás
szerző: morzsaA leghÍResebb folkegyüttes újra Budapesten: The Dubliners 2003 szeptember 14 (vasárnap) 20 óra, Petőfi Csarnok
Manapság a világ számos országában, nem utolsósorban a brit szigeteken, ha valakit arra kérnek, hogy nevezzen meg egy ír folk együtest, szinte biztos, hogy elsőre a Dubliners neve jut eszébe. Akiknek nevük is jelzi, hogy az ír főváros jelenti szűkebb hazájukat. Az együttes 1962-ben alakult Dublin egy O´Donoghue´s nevű sörözőjében, „pub”-jában The Ronnie Drew Folk Group néven. A „néphit „ szerint James Joyce „Dubliners” (Dubliniak) című művéről nevezték el végül az együttest. Négy alapító tag volt: Ronnie Drew (ének és gitár), Luke Kelly (ének és 5-húros bendzsó), Barney McKenna (tenorbendzsó, mandolin, melodeon és ének) valamint Ciaran Bourke (ének, gitár, síp és harmonika). 1963-ban, egy Edinburghban tartott fesztiválon találkoztak először a Transatlantic lemezkiadó vezetőjével. A következő évben Luke Kelly távozott, és Bobby Lynch (ének, gitár) valamint John Sheahan (hegedű, síp, mandolin, concertina, gitár és ének) csatlakozott az együtteshez. Amikor 1965-ben Luke Kelly visszatért és Bobby Lynch távozott, kialakult az az öttagú együttes, melyet a Dubliners „klasszikus” felállásaként ismer a folkrajongó.
Első nagy sikerük szinte véletlenül adta magát. ”Seven Drunken Nights” című felvételüket az Anglia partjai közelében, nemzetközi vizeken horgonyzó hajón működött legendás kalózrádió, a Radio Caroline rendszeresen játszotta a Beatles, a Who, a Kinks, Jimi Hendrix és mások számai között. A Dubliners hirtelen világsikerré vált, gyűltek az együttes aranylemezei. A Dubliners sikere sok fiatal ír zenészt ösztönzött a példa követésére, ha esetleg zeneileg más utat is választottak. A hetvenes évek nagy ír új-folk együttesei, mint például a Planxty, a Moving Hearts vagy a De Dannan és mások is valójában sokat köszönhettek a Dublinersnek. Ezek közül ma már csa a De Dannan működik - és persze a mindent átvészelt úttörő: a Dubliners.
Az évek bizonyos személycseréket követeltek részben egyszerű távozás, részben betegség, sőt elhalálozás miatt, de a Dubliners ma is ugyanolyan népszerű világszerte, mint régen. A múlt sikerei közül megemlítendő, hogy 1987-ben az angol sikerlistán felkerültek a 7. helyre az ”The Irish Rover” című híres dal egy változatával, melyet a Pogues együttessel vettek fel.
1996-ban Ronnie Drew kilépett a Dublinersből, hogy önálló pályát kövessen, de helyébe Paddy Reilly személyében ugyanolyan híres énekes lépett.
Az együttes 41 éves pályafutása alatt közel 250 lemezt adott ki, számtalan slágert alkotott, nevükhöz fűződik többek között a Whiskey In The Jar, a Seven Drunken Nights vagy a Dirty Old Town nagysikerű, eredeti felvétele is.