szerző: PjotrA KönyvMolyNap az Akvárium Klubban 2012. április 23. Akvárium klub - Budapest
1996-ban az UNESCO április 23-át a Könyv és a Szerzői Jogok Világnapjává nyilvánította. Az idei világnap fő témája a fordítás. Ebből az alkalomból idén először kerül sor olyan, civil, közösségi kezdeményezésű eseményre, ahol a magyar olvasók is ünneplik a könyvet és az olvasást. A helyszín az Akvárium Klub, a házigazdák pedig könyves közösségek, könyvekkel foglalkozó internetes portálok, alapítványok, többek között a több mint 45 ezer tagú könyves közösségi oldal, a moly.hu, valamint az Olvass Bele, a kultúrakirakat. A rendezvény az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága támogatását is élvezi.
A program 11 órakor sajtótájékoztatóval kezdődik, amelyen a könyves világnapról, a nap hazai programjairól és a szintén civilek által szervezett téli könyvvásárról is szó esik mindez a Budapesti Nemzetközi Könyvfesztivált követő napon. Szó lesz majd a nap fő témájáról, a hazai könyvkiadás és könyvterjesztés helyzetéről is, olvasói szemszögből. A sajtó képviselőit Bedő J. István, az Olvass Bele főszerkesztője, Nagy Bence, a moly.hu alapítója, az UNESCO Magyar Nemzeti Bizottsága képviselője, Muraközi Péter és Horn Márton az Akvárium Klub vezetői valamint S. Sugár András, a Scolar Kiadó ügyvezetője, a KönyvMolyNap és a decemberi KönyvÜnnep ötletgazdája.
12 órától a gyerekeké a terep. 15 óráig iskolai osztályokat, csoportokat várnak a szervezők előzetes bejelentkezés alapján. A tanóra hosszúságú rendhagyó irodalomórákon kortárs, a korosztálynak szánt, de talán kevésbé ismert szövegekkel foglalkoznak majd. Alsósok és felsősök, fiúk és lányok számára egyaránt kínálnak programokat. A kiadók jóvoltából a gyerekek néhány példányt haza is vihetnek majd a feldolgozott könyvekből, így az érdeklődőknek módjuk lesz azokat később el is olvasni. A negyedik osztályosok a Pagony Könyvek jóvoltából Berg Judit: Ruminijének legújabb kalandjaival ismerkedhetnek és találkozhatnak Nyulász Péterrel, a Helka szerzőjével, aki balatoni kalandozásra hívja őket. Az ötödikesek és hatodikosok a Scolar Kiadó Idődetektívek sorozatának a Delphoi jósdában játszódó kalandjait követhetik nyomon, illetve az idei Év Gyermekkönyve díj nyertesével, Lakatos István Dobozvárosával ismerkedhetnek meg a Magvető Kiadó jóvoltából. A hetedikesek az Animus Kiadó jóvoltából Barthimaeus, a pimasz dzsinn kalandjait ismerhetik meg és ellátogathatnak a Libri Kiadó segítségével Erin Morgenstern Éjszakai cirkuszába is, A nyolcadikosok az Agave Könyvek jóvoltából az Éhezők Viadala világába látogathatnak el illetve az Ulpius-ház kiadó A könyvtolvaj című, világhírű regényével ismerkedhetnek
15 és 19 óra között az Akvárium Klub könyvklubbá alakul. A belépő egy tetszőleges könyv, amit az Akváriumban létrehozandó KönyvMolyPolcra, egyfajta becsületkönyvtárba helyeznek el, amit aztán bárki bármikor leemelhet a polcról, akár haza is vihet, de az a kérés, hogy vagy hagyjon ott helyette mást, vagy hozza vissza. A helyszín lehetőséget ad több, egymással párhuzamosan zajló beszélgetésre, eseményre is. Meghívtak szerzőket, hivatásos és hobbiból olvasó kritikusokat, illusztrátorokat, képregény-rajzolókat, fordítókat, szerkesztőket, könyvmarketingeseket. Az előző napokban zajló könyvfesztivállal ellentétben itt nem lehet vásárolni, csak barátkozni egymással és a könyvekkel. Az olvasók beszélgetőpartnerei között biztosan ott lesz többek között az Agave Kiadó Év könyve szavazásán az Év fordítóinak választott Farkas Veronika és Totth Benedek, az egyik legismertebb fordító, Gálvölgyi Judit, a Magvető Kiadó könyveit gondozó Tegyi Tímea és az Agave főkommunikátora, Velkei Zoltán.
A KönyvMolyNap programjának részeként közös könyves alkotás létrehozására hívnak minden könyvmolyt. Arra kérik a vendégeket, hogy hozzanak magukkal egy olyan tárgyat, ami valamilyen módon a kedvenc olvasmányélményükhöz kapcsolódik. A könyv címére, tartalmára, vagy az olvasással kapcsolatos élményre utal. Az így kialakuló Fontos Könyvek Halma installációként szerepel majd az eseményen, de senki se aggódjon, minden tárgy visszakerül a tulajdonosához. A halmot darabról-darabra bontják majd el, s minden tulajdonos elmondhatja, miért azt a tárgyat hozta, melyik könyvhöz kapcsolódik.
Számos közismert és közkedvelt művészt, írókat, színészeket, zenészeket és más társművészetek képviselőit kérték fel a szervezők, hogy fogalmazzák meg üzenetüket a világnaphoz kapcsolódóan. Ezeket az üzenetek a helyszínen is olvashatják, de folyamatosan felkerülnek a világhálóra is, az esemény blogjába.