szerző: PjotrAdam Michnik: Szemben az árral könyvbemutató 2011. december 7., 18.00, Lengyel Intézet - Budapest (VI. Nagymező u. 15.)
A Lengyel Intézetben mutatják be december 7-én Adam Michnik Szemben az árral című legújabb, magyarul megjelenő esszékötetét. A kötetben megjelenő írásokat válogatta, és a kötetet Pályi Márkkal közösen fordította: Pályi András. A kötetet Kornai János mutatja be. A szerzővel Szigeti László, a Kalligram kiadó igazgatója beszélget.
Szemben az árral, Kalligram Kiadó 2011 Fordította: Pályi András, Pályi Márk Utószó: Pályi András
A rendszerváltással új fejezet kezdődött Michnik életében, de ő maradt, aki volt. Aki oly következetesen kijárta az ellenzéki lét idején az egzisztenciális fenyegetettség iskoláját, azt bajos lenne fenyíteni, megvesztegetni, manipulálni, bár mindenre akadt példa az elmúlt húsz évben. Mindenesetre nem fél felvenni ellenfelei szemüvegét, ebben megfogadta Ozjasz Szechter tanácsát, abban viszont nem, hogy hallgasson. Pedig a leginkább elhallgattatni szerették volna annak idején a pártállam pribékjei is, manapság a jobboldal és az egyház populistái is. Ez az egy az, amiből biztosan nem enged. Figyel, elemez, beszél. Kimondja, amit gondol. A jelen kötet élő bizonyság rá, hogy nem is tehet mást, ez a küldetése.
(részlet Pályi András Utószavából)
Adam Michnik lengyel történész, publicista, esszéista, politikai újságíró. 1989 óta főszerkesztője Lengyelország vezető napilapjának, a Gazeta Wyborcza-nak. Számos kitüntetés birtokosa. 1968 és 1989 között a lengyelországi földalatti demokratikus ellenzék egyik vezető személyisége volt. Tevékenykedik a Munkásvédő Bizottságban és a Szolidaritás mozgalomban, ellenzéki aktivistaként a hatalom folyamatosan üldözi, volt egy elég hosszú időszak, hogy Pályi szavait idézzük: 1964-1989 közötti negyedszázad, amikor fél lábbal a börtönben él. A börtönévek alatt válik íróvá, hihetetlen termékenységgel ontva társadalmi-politikai-filozófiai elemzéseit, esszéit az őt körülvevő valóságról. Munkásságát a Kalligram kiadónál eddig megjelent köteteknek köszönhetően (Gondban a bohóc, 1996, Harag és szégyen, szomorúság és büszkeség, 2006) részben már a magyar közönség is megismerhette.