Az idei év nemcsak a soros EU- elnökség szempontjából jelentős Lengyelország számára, de egyben egy jeles évforduló okán is, hiszen 2011 a XX. századi lengyel irodalom meghatározó szereplőjének, a Nobel-díjas Czesław Miłosz születésének századik évfordulója is egyben. Az európai kultúráról, európaiságról, az identitás válságáról hihetetlen érzékenységgel és bölcsességgel valló író életpályája, műveinek napjainkban mind aktuálisabbá váló telített gondolatisága máig kevéssé ismert a magyar közönség előtt. Ezt a hiányt igyekszik pótolni a Lengyel Intézet, Miłosz élete és munkássága köré épülő őszi programsorozata.
Az évforduló alkalmából elsőként a három helyszínen, az Országos Idegennyelvű Könyvtárban, a Petőfi Irodalmi Múzeumban, illetve az Egri Gárdonyi Géza Színházban bemutatkozó Czesław Miłosz 1911-2004 című egyedülállóan gazdag, életrajzi kiállítás által szeretnénk közelebb hozni az író alakját a magyar közönséghez. Miłosz életútjának megismerését nemcsak a kiállításon bemutatásra kerülő 13 monumentális tablóra kasírozott fotódokumentáció segíti, de Andrzej Franaszek, a nemrég megjelent eddigi legteljesebb Miłosz-életrajz szerzőjének filológiai igényességgel összeállított leírásai, melyekből katalógus is készült. A kiállításanyag remélhetőleg hozzájárul majd, hogy a nagy lengyel klasszikusok és a XX. század e régióban is ismert költői-írói közt, Sienkiewicz, Mickiewicz, Różewicz, Mrożek, vagy Gombrowicz mellett végre helyet kapjon e hihetetlen szellemi éberségű, megalkuvást nem tűrő, tragikus életutat bejárt gondolkodó is. A kiállítás a budapesti Lengyel Intézet, valamint a varsói Adam Mickiewicz Irodalmi Múzeum közös projektje, mely a Lengyel Köztársaság Kulturális és Nemzeti Örökség Minisztériuma támogatásával valósult meg. A kiállítás kurátora Elżbieta Szymańska.
A magyarországi Miłosz-programsorozat második kiemelt eseménye a 2011. október 11-én, a Petőfi Irodalmi Múzeumban megrendezésre kerülő Czesław Miłosz közép-európai identitása és az európai kultúrában elfoglalt helye című egynapos nemzetközi konferencia, melynek célja hogy az író szellemi örökségének aktualitására mutasson rá a XXI. századi Európában végbemenő társadalmi-politikai változások tükrében. A konferencia tiszteletbeli védnökei: Roman Kowalski, a Lengyel Köztársaság Nagykövete, és Renatas Juąka, a Litván Köztársaság Nagykövete. A konferencia résztvevője 15 ismert és elismert lengyel, magyar és litván Miłosz-kutató. Lengyelországot hat résztvevő képviseli: Andrzej Franaszek, Jarosław Klejnocki, Piotr ¦liwiński, Bernadetta Darska, Anna Nasiłowska és Andrzej Kowalczyk. Magyar előadók: Gömöri György, Bojtár Endre, Horváth Csaba, Kiss Gy. Csaba, Pálfalvi Lajos, Reiman Judit, Takács József, Tempfli Péter. A konferencia litván vendége: Danut Balaąaitien.
A tudományos és ismeretterjesztő programokon túl Miłoszról másképp is hallunk majd. Az évforduló egyik legizgalmasabb vállalkozásának ígérkezik az október 8-án, a Café Budapest Kortárs Művészeti Fesztivál keretében, a Bakáts téri templomban bemutatkozó Hang hangba hull és hangot kerget... című zenei-irodalmi ciklus, amelynek szerzője a magyar zenei színtéren jól ismert Márkos Albert, aki Miłosz költészetétől inspirálva ültette át a Nobel-díjas író költeményeit a kortárs zene nyelvére. Az egyedülálló produkcióban a versek, próza-, és esszétöredékek lengyelül és magyarul szólalnak meg, egy minden biográfiai kódot figyelmen kívül hagyó szabad és eredeti zenei koncepciót követve, mely saját kompozíciós technikákat ötvöz improvizációval. A koncert mindenképp jelentős, hiszen ez lesz Czesław Miłosz első művészi igényű irodalmi-zenei átirata Magyarországon. A projektben kiváló magyar és lengyel művészek vesznek részt: a fiatal magyar művészekből álló Accord Quartet, Laborfalvi Soós Béla, operaénekes és Maciej Adamczyk, lengyel színész. Az irodalmi anyag összeállításában Pálfalvi Lajos irodalomtörténész és műfordító működött közre. Márkos Albert a tőle megszokott módon, nagy alkotói szabadsággal, a hagyományos kronologikus, biográfiai kódot figyelmen kívül hagyva építette fel a művet. A kész mű olyan ötvözetet képez, melynek alkotóelemei különböző kompozíciós technikákból, improvizációból és a zenetörténet nagy korszakait, alkotóit idéző villanásokból állnak.
Miłosz életművének teljesebb megismeréséhez több, idén megjelenő kötet, reprint kiadás is hozzájárul. Megjelentek többek között a Családias Európa (Kalligram kiadó), Metafizikai pauza (Nagyvilág Kiadó, 2011), a Rabul ejtett értelem (Európa Kiadó), A lengyel irodalom története (Attraktor Kiadó) című művek, valamint szintén az évforduló alkalmából a Nagyvilág Világirodalmi Folyóirat 2011 októberében külön számot szentel Czesław Miłosz életművének.
2011. szeptember 15. 18h Lengyel Intézet Czesław Miłosz: A lengyel irodalom története (Attraktor Kiadó) könyvbemutató
2011. szeptember 19 - október 3. Országos Idegennyelvű Könyvtár
2011. október 10-14. Petőfi Irodalmi Múzeum
2011. október 25 - november 7. Eger, Gárdonyi Géza Színház Czesław Miłosz 1911-2004 - Kiállítás
2011. szeptember 23. 18h Országos Idegennyelvű Könyvtár Czesław Miłosz: Családias Európa (Kalligram Kiadó) könyvbemutató
2011. október 11. 9.00-17.00Petőfi Irodalmi Múzeum Czesław Miłosz közép-európai identitása és az európai kultúrában elfoglalt helye Nemzetközi konferencia
2011. október 8. 20h Bakáts téri templom A Café Budapest Kortársművészeti Fesztivál keretében Márkos Albert: Hang hangba hull és hangot kerget... - Koncert
Czesław Miłosz művészetét a XX. század 80-as éveiben ismerhette meg a magyar közönség. Eddig magyar fordításban következő művei láttak napvilágot:
Múzsáim palotája (válogatott versek), kiadta: Európa Könyvkiadó 1987. A rabul ejtett értelem, kiadta: Európa Könyvkiadó 1992. A hatalom megragadása, kiadta: Századvég Kiadó 1993. Szülőhazám Európa, (válogatott esszék), kiadó.: Kalligram 1993. Az Issa völgye, kiadta: Magvető 1994. A kétségbeesés tisztasága (válogatott esszék), kiadta: Osiris 1999. Ahogy elkészül a világ (válogatott versek), kiadta: AB-ART. 2001. Az Ulro országa, kiadta: Európa Kiadó, 2001. Milyen is lesz a mennyben: Isten-kereső versek, kiadta: Új ember 2004.
Czesław Miłosz 100. születésnapja alkalmából 2011-ben megjelent művek:
Családias Európa (Kalligram kiadó) Metafizikai pauza (Nagyvilág Kiadó, 2011) Rabul ejtett értelem (Európa Kiadó) A lengyel irodalom története (Attraktor Kiadó) A Nagyvilág Világirodalmi Folyóirat Czesław Miłosz életművének szentelt különszáma