kultúra [fesztivál] 2011. szeptember 16. péntek 04:51
nincsen hozzászólás
szerző: PjotrVéget ért az Európai Kulturális Kongresszus
A 2011. szeptember 8-11. között megrendezésre kerülő Európai Kulturális Kongresszus eseményeit majd 200 ezren látogatták. A legkülönfélébb művészeti projekteket több mint 550 kurátor koordinálta, a programokon több száz újságíró is jelen volt. A rangos esemény interdiszciplináris rendezvényeinek száma száz fölött volt. A négy nap változatos és gazdag programjában kiállítások, koncertek, előadások, és filmvetítések is szerepeltek. Az lengyel EU-elnökség időszakában megrendezésre kerülő legfontosabb kulturális rendezvény négy napján, kilencvenezer négyzetméteren mintegy száz interdiszciplináris programra került sor A háromszáz, a világ különböző részéről érkező művészt és intellektualistát vendégül látó nagyszabású rendezvénysorozat meghívottjai között olyan nevekkel találkozhattunk, mint Zygmunt Bauman, Umberto Eco, Vaclav Havel, Wiktor Jerofiejew, Krystian Lupa, Dorota Masłowska, Amos Oz, Tadeusz Różewicz, Andrzej Wajda, (Radiohead), Brian Eno, Jan Fabre, Oliviero Toscani, Azra Akąamija, Mirosław Bałka, Aphex Twin, Stefan Kaegi, Wilhelm Sasnal, Lawrence Mark Larry Sanger, és Fatos Lubonja. A kongresszus kiemelt eseményének számított Krzysztof Penderecki két koncertje Jonny Greenwooddal és Aphex Twinnel.
A négynapos, eseménydús program négy fő pillérre épült. Az előadások és panelbeszélgetések egy része azt a problémát boncolgatta, hogy milyen hatással van a kultúra a világban zajló társadalmi és gazdasági átalakulásokra. A kongresszus második napján, szeptember 9-én került sor a programsorozat legfontosabb politikai eseményére, arra az informális államfői csúcstalálkozóra, melyen az Európai Unió politikai elitje képviseltette magát. A társadalmi-filozófiai és politikai programok mellett koncertek, színházi előadások, performanszok, a design, építészet, film, vizuális művészetek körébe tartozó egyéb kulturális projektek gazdagították.
Fontos programoknak számítottak továbbá az A Soul for Europe keretében megvalósuló panelbeszélgetések. Ez az európai hatókörrel működő állampolgári kezdeményezés a kultúra integrációteremtő, integráció-segítő szerepéről tartott vitákat, a Kultúra és gazdaság az európai fejlődésban, Európa Kulturális fővárosa mint kulturális modell, A kulturális programok szerepe, fejlődési iránya az Európai Unióban témáit járva körül.
A kongresszus nyitóakkordja, s egyben kiindulópontja Zygmunt Bauman filozófus, a Kulturális és Nemzeti Örökség Minisztérium felkérésére, külön erre az alkalomra írt, Angliában és Lengyelországban is kiadásra kerülő műve. A Kultúra a folyékony modernitásban című munka a jelen kor európai kultúrájának mibenlétével, lehetséges fejlődésének és jövőjének kérdéseivel foglalkozik. A nagyszabású kulturális esemény legfontosabb üzenete nyilatkozta a lengyel kulturális miniszter, Bogdan Zdrojewski prof. Zygmunt Bauman nyitó-előadásában hangzott el, mely a kultúrát az európai társadalmi tőke legfontosabb alkotóelemeként határozta meg.
Az idei kongresszus fő témája, az „Art for Social Change” olyan művészeti vállalkozásokkal foglalkozott, melyek tudatosságra nevelnek, és növelik a társadalmi aktivitást. A kultúra, mint a civilizáció legdinamikusabban változó-fejlődő területe, az integráció eszközeként, társadalmi energiákat szabadít fel, növeli az állampolgárok kreativitását. A kongresszus tehát azt is vizsgálta, hogy milyen mértékben és módon lehet a művészet a társadalmi átalakulások előidézője.
A digitális korszak újradefiniálja a kultúrát, melynek klasszikus európai értelmezése aktualitását veszti. A kultúrába vetett bizalom az alapja a társadalmi változásoknak hisz a kultúra kreatív gondolkodásra taníthat, ezért fontos, hogy már maga az oktatás szintjén jelen legyen a kulturális kompetencia fejlesztésére való törekvés.
Az Európai Kongresszus tiszteletbeli bizottságát Jan Fabre koreográfus, Arvo Pärt és Krzysztof Penderecki zeneszerzők, Tadeusz Różewicz író, költő, Umberto Eco író, filozófus, Peter Sloterdijk filozófus, Andrzej Wajda rendező, Amos Oz író, Vaclav Havel író, politikus, és Alan Parker rendező alkották. A Kongresszuson több magyar vendég és látogató is részt vett. A szervezők felkérésére két magyar újságíró: Lévai Balázs és Mészáros Antónia voltak két szekcióülés moderátorai. A nemzetközi fórum nemcsak a kultúra problematikussá váló szerepével nézett szembe, de az elméleti reflexiókat ütköztette a kulturális gyakorlattal. A tanulságos és olykor nagy vitákat kavaró előadások egy speciális kiadványban kerülnek kiadásra.
A gazdag eseménysorozatot Bogdan Zdrojewski lengyel kulturális miniszter az esemény záró-rendezvényén a következő szavakkal értékelte: - Az elmúlt napokban nagy utazást tettünk, melynek kiindulópontja a kultúra, mint a modern európai tőke legfontosabb eleme, alap mely alkalmas rá, hogy felépítsük a jövőt, mely társadalmi, gazdasági változások előidézője lehet. A kulturális miniszter nyilatkozata szerint a kongresszus résztvevői felkavaró eseményeknek, őszinte, nehéz, de építő eszmecseréknek lehettek szemtanúi, melyekből nem hiányoztak a konfliktusok, és a vita sem.