hosting: Hunet
r38
  cikkekfotók        
előadók   2010. január 12. kedd   09:12
nincsen hozzászólás

szerző: Pjotr
Jan Garbarek (NOR)


  Jan Garbarek (született: 1947 Március 4-én) a norvég tenor és szoprán szaxofonista, egyaránt alkot a jazz, a klasszikus-, és a világzene területein. Garbarek hangzásáról elmondható ugyanaz, ami az összes lemezét megjelentető, a jazzben szinte egyeduralkodó ECM kiadó világát is jellemzi: éles váltások, hosszan kitartott hangok, intenzív játék, amelyben még a csendnek is fontos szerep jut.
  A jazz világába 1962-ben tört be, amikor is megnyert egy amatőr muzsikusok számára kiírt versenyt, majd nem sokkal később az amerikai, de ekkor épp Norvégiában élő jazzkomponista, George Russell lemezein (Othello Ballet Suite és Electronic Sonata for Souls Loved by Nature) működött közre. 1973-ban, annak ellenére, hogy sokáig Albert Ayler és Peter Brötzmann híveként volt ismeretes, hátat fordított az avantgárd jazz disszonanciájának, korai felfogását felülvizsgálta, és csak jellegzetes hangzását őrizte meg a későbbiekben. Ayler hatása fordult a skandináv népzene felé, ugyanakkor ő az egyik úttörője az ambient jazznek is, ez legmarkánsabban az 1976-os albumán (Dis) jelenik meg, amelyet Ralph Townerrel készített el. Itt háttérbe szorítja a hagyományos, Sonny Rollins-i értelemben vett improvizációt, és egy olyan stílust alakított ki, amelyet sokan gúnyosan New Age zenének neveztek, és szoborszerűnek bélyegeztek.
  A hetvenes években minden különösebb bejelentés nélkül sorra adja ki szokatlan, avantgárd lemezeit, amelyeknek köszönhetően Garbarek bekerült Keith Jarrett meglehetősen sikeres, post-bop jazzt játszó European Quartetjébe, ahol megfordult Chick Corea és Don Cherry is. Legjobban sikerült munkáik a My Song és a Belonging címeket viselik.
  A nyolcvanas években jelenik meg Garbarek zenéjében a világzene és a szintetizátor. Zenekarában pedig Eberhard Weber a bőgős, Bill Frisell és David Torn a gitárosok ez idő tájt. 1984-ben készíti el az indiai Ravi Shankarral a Song For Everyone című klasszikus lemezét.
  1993-ban jelent meg az Officium című korongja, amelyet a Hilliard Ensemble kórusával rögzített. Köszönhetően az ekkoriban tomboló gregorián mániának, a lemez az ECM történelmének egyik legnagyobb sikere lett. Két évvel később jelent meg a Visible World, négy év múlva pedig a Rites, amelynek címadója a The Insider című amerikai filmben bukkant fel. Ugyanez év (1999) áprilisában látott napvilágot az Officium folytatása Mnemosyne címmel.
  Ekkoriban már nem először vádolják meg azzal, hogy elhagyta a jazzt, de Miroslav Vitousszal közös lemezén, a 2003-as Universal Syncopationson némileg visszatér hozzá, de a garbareki, szobrászathoz hasonló szerkesztés továbbra is sajátja a szerzeményeknek. Utolsó albumátt, a 2005-ös In Praise of Dreams-t Grammy-díjra jelölték


Kulcsszavak:
  Jan Garbarek (NOR) 


Szólj hozzá!
azonosító (nem kötelező):ellenőrző kód:gépeld be ide:

új hozzászólás írása:




 Hozzászólások:
 nincsen hozzászólás


 programajánló: 
2024. április 25.
Amit még sohasem láthattál a Parkból - a kulisszák mögé enged betekintést a Blahalouisiana vadonatúj live session videója
2024. április 26.
Nanowar of Steel- Sör, Metal és Buli a Barba Negra-ban!
2024. április 30.
Glenn Hughes: Deep Purple - Burn lemez 50 éves jubileumi turné budapesti állomással!
 a rovat legfrissebb cikkei: 
Bemutatkozik a HCKRY (Hickory) zenekar
Animációs klipet készített a Red One House
Mínuszegy
CORVILLE
Skulld
Dawnstar
Vogon Ultramarines
Gutting Revue
 kiemelt 
The Amity Affliction, Infected Rain: csomagban olcsóbb a jegy a nyár két ütős bulijára
  
Nyáron sem maradunk ütős és modern metal bulik nélkül a fővárosban

Nanowar of Steel- Sör, Metal és Buli a Barba Negra-ban!
Esti Kornél a Budapest Parkban
Mike Portnoy-jal koncertezik Budapesten a Dream Theater
Először látogat Magyarországra a City Morgue
 friss hozzászólások 

Nulladik Változat az Almássy klubban (1)
Wolfheart, Before The Dawn, Hinayana (1)
Új Falcongate LP: Blood Red Roses (1)
Böngésző
rovatok
hírek
fotó
videó
előzetes
beszámoló
interjú
lemezajánló
magazin
kultúra
előadó
napló
alrovat ajánló
asztaltársaság
blog
botrány
dalszöveg
díjátadó
életrajz
építészet
festészet
film
gasztronómia
háttér
internet
kis pipa
médiaművészet
mese
posztumusz
próza
retro
rizikófaktor
skandalum
szobrászat
tévématiné
vers
PlayDome ajánló
PlayDome magazin

Partnerek
Concerto
Live Nation
Livesound
Tukker Booking
New Beat

Impresszum
Médiaajánlat
Adatvédelem

 címkefelhő
 coreleoni    life of pi    communic    stormhammer    suicidal tendencies    helen mirren    utódok    rózsakő    stormraizer    idoru    forbidden    colin o donoghue    induction    a világűr hangjai    számos pasas    gods tower    colin o donoghue    bikini    adam darski    mark hoppus    blood sweat and tears    toots and the maytals    coen    sucker punch    almost failed  

r49
Copyright 2000-2024 Underground Magazin
Minden jog fenntartva! A lap bármely része csak engedéllyel használható fel!