szerző: mogyoroX-Men 2 Hazai bemutató: 2003. május 1.
Valamiért egyre több képregényadoptáció kerül mostanában a mozikba. Ez természetesen nem baj! A baj az, hogy jelentős részük nem üti meg azt a szintet, amit a mozijegyekért cserébe elvárnánk. Túl romantikusak, lassúak, egysíkúak (és még sorolhatnám, a lényeg: mintha egy kaptafára készülnének). Szerencsére az X-Men 2 beváltotta a hozzá fűzött reményeimet, a film nézése közben nem nagyon volt időm unatkozni.
Azokból a képregényekből, amikből mostanában a filmek készülnek, Magyarországra az én gyerekkoromban maximum német nyelvű kiadások jutottak el azokat viszont mindig bújtuk. Mire magyarul megjelentek, már nem olvastam ilyeneket (a Snoopy és a Garfield kivételével, de az más), s lehet, hogy ezért, de mintha el is tűntek volna a Marvel képregények 4-5 éve az újságos standok polcairól, így marad az ilyen történetek rajongóinak a film.
Az X-Men lehet, mert nem egy szuperhős, hanem egy csomó mutáns együttese megkímél minket a képregényhősök megfilmesítésének átkától, nem kell mindig végignéznünk azt a már unalmas tényt, hogy is alakult ki a főhős emberfeletti tulajdonsága. Illetve, a háttérben húzódik egy ilyen szál, Farkasé, de ez a cselekmény szempontjából majdnem mellékes, hiszen Farkas egy a sok közül.
Tartalmat szokás szerint nem fogok leírni az bárhol elolvasható. Elég annyi a film történetéről, hogy folyamatosan épülő cselekményt látunk, a különböző mutánstulajdonságok kibontakozását elősegítő akciókkal. S részben ez teszi élvezetessé a filmet, a magával ragadó komputergrafikák, effektek folyamatos pörgése. Ezeknek köszönhető, hogy e röpke két órára elhisszük, hogy ez tényleg létezik, megtörténhet.
Most veszem észre, hogy nem írtam, második részről van szó, s mégsem simán az első epizód folytatásáról. Vannak új mutánsok a filmben, de megtalálhatóak az első rész főszereplői is (Magneto, Xavier professzor, Farkas, Vadóc, Ciklon, Küklopsz, Mystique), de más a történet alapja középpontban nem a mutánsok két oldalának harca áll. Bár a második rész ott kezdődik, ahol az első rész abbamaradt, azért az X-Men 1 történetének ismerete nélkül is élvezhető a film. Ahogy, nagy valószínűséggel, a harmadik részhez se nagyon kell belemélyedni majd az X-Men Kikicsodába.
Azért egy közös van a két részben. Hála istennek ismét sikerült összeszedni az első rész szereplőgárdáját, az Oscar-díjas Anna Paquint, Ian McKellent (számomra a III. Richard óta ő a nyerő), Halle Berryt, illetve a nem Oscar-díjas, de nem kevésbé kitűnő Patrick Stewartot, Hugh Jackmant, Rebecca Romijn-Stamost (Ezen a héten két premierfilmben is főszerepet játszik, illetve, ebben a részben kivételesen megjelenik maszkírozatlan arcával is, így nem csak a testét csodálhatja a női formák szépségeire éhes férfiközönség:)).
Ezek után elmondhatjuk, hogy egy, a maga műfajában kiemelkedő alkotást nézhetünk meg a mozikban már, aki szereti az ilyen fantázia-akció filmeket!
Szereplők: Patrick Stewart, Hugh Jackman, Ian McKellen, Halle Berry, Famke Janssen, James Marsden, Rebecca Romijn-Stamos, Brian Cox, Alan Cumming, Bruce Davison, Anna Paquin Jelmez: Louise Mingenbach. Zene: John Ottman. Co-producer: Ross Fanger. Make-up: Gordon Smith Látványeffektek: Michael Fink. Vágó: John Ottman. Díszlet: Guy Hendrix Dyas. Fényképezte: Newton Thomas Sigel, ASC. Executive producerek: Avi Arad, Stan Lee, Tom DeSanto, Bryan Singer Producer: Lauren Shuler Donner, Ralph Winter Sztori: Bryan Singer, David Hayter, Zak Penn. Forgatókönyv: Michael Dougherty, Dan Harris. Rendezte: Bryan Singer