szerző: PjotrEtnoklub-ráadás Balogh Kálmánnal és zenészbarátaival December 30. Etnoklub Duna Televízió
Az UNESCO kitüntető címet viselő Etnoklub hatalmas sikert aratott a Duna Televízió nézőinek körében. A közel egy éve indult műsornak nagy rajongótábora alakult, a népzene és az etno-alapú világzene egyre több emberhez jutott el a heti műsor által. A 2010-es év nem zárulhat Etnoklub nélkül döntötték el nézőink, akiknek kérésére december 30-áról 31-re, csütörtökről péntekre virradó éjjel 1.05-kor megismételjük a sorozat egyik legsikeresebb, ősszel bemutatott részét. Az európai zenei színtér nagynevű alkotója, Balogh Kálmán virtuóz cimbalomművész az évzáró Etnoklub főszereplője, Katona Erika műsorvezető pedig a világhírű cimbalmos zenészbarátait is vendégül látta. A sajátosan magyar hangszer titkairól Nagy Ákos cimbalomkészítőt hallhatjuk.
December 30-án éjszaka az Etnoklub nézői számos zenei stílusba kóstolhatnak bele: lesz népzene, dzsessz, és cimbalom alapú világzene is. Mindez annak köszönhető, hogy a műsor főszereplője, az Emerton-díjas Balogh Kálmán cimbalomművész számos stílusban, számos csapatban játszott: tagja volt a Muzsikás, az Ökrös, a Téka, a Gázsa zenekarnak, zenélt a svéd Orient Express-szel, az angol Transglobal Undergrounddal, a Joel Rubin Jewish Ensemble-val, turnézott a brooklyni Philharmonic Orchestrával hogy csak néhányat említsünk pályafutása állomásai közül.
A híres cimbalmos több csapattal érkezett: elhozta világzenét játszó csapatát, a Balogh Kálmán Gipsy Cimbalom Band zenekart, elhívta népzenész barátait, valamint Lukács Miklós dzsessz-zenészt. A különböző műfajok képviselőivel együtt próbálják megfejteni a sokszínűség titkát, a népzene hatását a társ-műfajokra és nem utolsósorban azt, hogy miért olyan izgalmas hangszer a cimbalom.
A ma már a magyar zenei hangzásvilághoz sorolt cimbalom Ázsiából származik, de ősidők óta használják Kelet-Európában és a Balkánon is. Népi hangszerként is ismert, a cigányzenekarokban elengedhetetlen, és a múlt század első felében a tehetősebb polgárcsaládoknál is fellelhető volt. A különleges hangszerről Nagy Ákos cimbalomkészítő mesél, akinek hangszerei nemcsak a budapesti Zeneakadémián, de a párizsi Conservatoire-ban is megtalálhatók.
December 30-áról 31-re, csütörtökről péntekre virradó éjjel 1.05-kor különleges zenei utazással búcsúzik az idei évtől az Etnoklub csapata, de várja Önöket jövőre is: Könczei Árpád szerkesztő, Lukács Gabriella rendező, és a műsorvezető, Katona Erika