szerző: mogyoroSchmidt története (About Schmidt) Hazai bemutató: 2003. április 10.
Road movie Jack Nicholsonnal a mai Amerikában, de a múlt szellemével átitatva. Talán így jellemezhetnénk Warren Schmidt (Jack Nicholson) történetéről szóló, enyhén kesernyés vígjátékot.
Schmidt a film elején nyugdíjba vonul, s a hirtelen támadt semmittevéssel nem tud mit kezdeni. Nem találja helyét a világban, életét a felesége irányítja (még azt is megmondja, hogy csak ülve végezheti kisdolgát). De az igazi változást mégis felesége halála hozza meg az életében. Rájön, hogy mégis szerette, hiányzik neki, míg nem talál régi leveleket, melyből kiderül, hogy 30 éve megcsalta legjobb barátjával. Ez elhozza a teljes összeomlást, elindul a nagy útra lányához, aki esküvőre készül egy számára unszimpatikus férfival Amerika másik felében. Cél a házasság megakadályozása. Warren gondolatait leveleiből ismerjük meg, melyeket utazása során Ndugu Umbo-nak, az általa egy segélyszolgálat segítségével havi 22 dollárral támogatott 6 éves afrikai árvának ír.
A történetet több oldalról is értelmezheti a néző. Láthatjuk, hogy egy eddig a szabályokat messzemenően betartó ember miképpen viselkedik, mikor kiderül, hogy teljesen felesleges, s életműve pár dosszié a szeméttelepre. Másik nézőpontból, vagy inkább az első folytatásaként átérezhetjük, hogy egy világát elvesztett ember mit tesz, ha eddigi életviteléhez képest szabadabb erkölcsű emberekkel találkozik. A harmadik szál adja a road movie hangulatot. Schmidt elindul, hogy fiatalsága helyszíneit felkeresse. Kíváncsi szülőházára, egyetemére amik szintén az életének feleslegességének szimbólumaként szerepelnek. Látogatást tehetünk segítségével a nyílhegy múzeumba, s egy, az első telepesek emlékére állított diadalívben. Ezeknél mind feltűnik az indián motívum, ahogy a filmben több indiánnal vagy indán leszármazottal is találkozhatunk. Igaz, ezeknek különösebb jelentései nincsenek a film igazi mondanivalójához, ez egy másik szál, ami lehet egy jelkép arra, hogy a fehér Amerika mennyire az elnyomásra épül, de az emberek azért keresik a gyökereket. De az is lehet, hogy ezt én magyarázom bele a filmbe.
Jack Nicholson ismét megmutatja, mennyire színészóriás, igaz, kicsit rutinból játszik. De Schmidt éppen aktuális gondolatait, érzelmeit az arcáról jól le lehet olvasni. Nem véletlen, hogy a filmben nyújtott alakításáért a legjobb férfi főszereplő, a lány vőlegényének anyját játszó Kathy Bathest pedig a legjobb női mellékszereplő kategóriában Oscar-díjra jelölték!
Írta: Louis Begley regénye alapján Alexander Payne és Jim Taylor. Fényképezte: James Glennon, ASC Zene: Rolfe Kent. Látvány: Jane Ann Stewart. Jelmez: Wendy Chuck. Vágó: Kevin Trent, A.C.E. Producerek: Harry Gittes, Michael Besman. Rendezte: Alexander Payne